Dieta zombie: 10 przykładów z życia ludzi jedzących ludzi

W każdym horrorze o zombie zwłoki nieumarłych wędrują po świecie w poszukiwaniu ludzkiego mięsa. Teraz wiemy, że zombie nie są prawdziwe, ale ludzki kanibalizm daleki jest od fikcji. Oto 10 przykładów żywych ludzi, którzy zjadali ludzkie mięso, które są równie przerażające jak zombie.

1. Nasi prehistoryczni przodkowie

Kanibalizm sięga daleko, daleko wstecz. Około 900000 lat temu w dzisiejszej Hiszpanii poprzednik Homo, starożytny krewny ludzi, praktykował kanibalizm prawdopodobnie z praktycznego powodu, według badania opublikowanego w czerwcu 2019 roku w Journal of Human Evolution. Inne homininy były średnio pożywne i łatwe do złapania, co czyni je doskonałą opcją na ofiarę.

2. Neandertalczycy: Nasi nowi przodkowie prehistoryczni

Nasi bliżsi krewni, neandertalczycy, również czasami byli kanibalami. Archeolodzy odkryli dowody kanibalizmu neandertalczyków w kilku różnych miejscach na świecie, w tym w jaskini w El Sidrón w Hiszpanii i w innej jaskini w Moula-Guercy we Francji, a ostatnio w jaskini w Belgii. Wydaje się, że poza kanibalizmem, neadertalczycy również robili narzędzia ze szczątków swoich towarzyszy.

3. Ludność Biami w Papui Nowej Gwinei

Istnieje kilka odizolowanych kultur w Papui-Nowej Gwinei, o których wiadomo, że zabijały i zjadały ludzi, chociaż prawdopodobnie nie praktykowały one kanibalizmu od kilku dziesięcioleci. W 2011 roku brytyjski prezenter telewizyjny Piers Gibbon odwiedził ludność Biami – grupę, która kiedyś praktykowała kanibalizm i „bardzo chętnie o tym rozmawiała” – powiedział Gibbon. Starszy członek plemienia powiedział Gibbonowi o jednym przypadku, w którym członkowie plemienia zabili dwie kobiety podejrzane o mówienie źle o umierającym mężu. Mężczyzna powiedział, że upiekli kobiety na ogniu jak świnie i kroili ich mięso, aby je zjeść.

Papua-Nowa Gwinea, Prowincja Zachodnia: Piers Gibbon z liderem Tidikawą, który był odpowiedzialny za identyfikację „magicznych ludzi”, którzy mieli zostać zabici i zjedzeni. Gibbon pomaga zarzynać świnię bambusowym nożem, który trzyma. Ten sam rodzaj noża był kiedyś używany do zabijania ludzi. (Zdjęcie: © Bullseye Productions Ltd.)

4. Ludność Fore Papui-Nowej Gwinei

Praktyka kanibalizmu w innym plemieniu Papui-Nowej Gwinei, ludu Fore, doprowadziła do rozprzestrzenienia się śmiertelnej choroby mózgu zwanej kuru, która spowodowała niszczycielską epidemię w grupie. Ale nie wszyscy członkowie plemienia umarli – niektórzy z nich mają gen chroniący przed kuru i innymi „chorobami prionowymi”, takimi jak choroba szalonych krów. Plemię przestało praktykować kanibalizm w latach pięćdziesiątych XX wieku, co doprowadziło do spadku kuru. Ale ponieważ choroba może pojawić się przez wiele lat, przypadki kuru pojawiały się przez dziesięciolecia. Naukowcy pracują nad zrozumieniem, jak działa mutacja genetyczna, zapobiegająca kuru i zebrają nowe informacje na temat zapobiegania chorobom prionowym.

5. Ludność Xiximes w Meksyku

W 2011 roku archeolodzy donieśli o znalezieniu dziesiątek ludzkich kości noszących ślady kanibalizmu w starożytnej osadzie Xiximes Cuevas del Maguey w północnym Meksyku. Kości zostały znalezione w schronieniach z początku 1400 roku, donosiło National Geographic. Xiximes wierzyli, że zjedzenie mięsa ich wrogów zapewni obfite zbiory zboża.

Kamienna ściana z rzeźbami czaszek znaleziona w Templo Mayor w Zocalo w Meksyku. Templo Mayor (Główna Świątynia) znajdowała się w centrum miasta, gdzie odbywały się najważniejsze czynności rytualne i ceremonialne w życiu Azteków.(Zdjęcie: Shutterstock)

6. Aztekowie w Meksyku

Aztekowie są dobrze znani z rytualnych ofiar z ludzi, ale istnieją również dowody na to, że angażowali się w rytualny kanibalizm, donosi Historia. Ciała ofiar ofiarowano prawdopodobnie szlachcicom i innym wybitnym członkom społeczności. Niektórzy eksperci sugerują, że kanibalizm wśród Azteków mógł być bardziej powszechny podczas głodu. Inna teoria zakłada, że ​​kanibalizm był ich sposobem obcowania z bogami.

7. Ludność Wari w Brazylii

Ludność Wari w Brazylii praktykowała kanibalizm swoich wrogów wojennych i własnych zmarłych. Zjadanie wrogów było ich sposobem wyrażania nienawiści i złości. Ale grupa pochłonęła również ogromną większość ich zmarłych do lat sześćdziesiątych XX wieku. Dla nich był to sposób na żałobę, cześć i szacunek dla zmarłych członków ich plemienia. Beth A. Conklin, antropolog z Vanderbilt University, mieszkała z Wari ‘przez ponad rok i opublikowała swój opis historii kanibalizmu plemienia Wari’ w czasopiśmie American Ethnologist w 1995 roku.

8. Europejczycy XVI i XVII wieku

Według Smithsonian do końca XVIII wieku Europejczycy często szukali ciała zmarłego człowieka do celów leczniczych. Na przykład XVI-wieczny lekarz Paracelsus uważał, że picie krwi jest zdrowe. Chociaż picie świeżej krwi było rzadkością, ludzie, których nie było stać na produkty apteczne, czekali na egzekucje i płacili niewielką opłatę za kubek świeżej krwi skazańców.

9. XIX-wieczni odkrywcy Arktyki

Istnieje kilka historii o zagubionych odkrywcach uciekających się do kanibalizmu w desperackiej próbie przetrwania. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest skazana na zagładę XIX-wieczna wyprawa Franklina, której celem było odkrycie trasy morskiej przez kanadyjską Arktykę. Odkrywcy z dwóch uwięzionych statków, HMS Erebus i HMS Terror, próbowali pokonać 1000 mil (1609 km) do najbliższego punktu handlowego, ale ich wysiłki były daremne. Przez następne 150 lat badacze odkrywali szczątki odkrywców. Naukowcy znaleźli nacięcia na wielu kościach oraz oznaki złamań i ekstrakcji szpiku – przekonujące dowody kanibalizmu.

10. Kult Aghori w Indiach

Aghori to niewielka grupa ekstremistów, którzy mieszkają w Varanasi w Indiach i oddają cześć hinduskiemu bóstwu Shivie. Aghoris wierzą, że nie ma różnicy między czystym a nieczystym i angażują się w wiele niejasnych praktyk, takich jak medytowanie nad zwłokami i robienie misek z ludzkich czaszek. Według niektórych doniesień praktykują również kanibalizm rytualny.

Źródło: Kimberly Hickok

Does optimal foraging theory explain the behavior of the oldest human cannibals?

Cannibalism Confirmed Among Ancient Mexican Group

Human Sacrifice: Why the Aztecs Practiced This Gory Ritual

“Thus Are Our Bodies, Thus Was Our Custom”: Mortuary Cannibalism in an Amazonian Society

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x