13 niepokojących motywów horrorów które zdarzyły się w prawdziwym życiu

Halloweenowe horrory z prawdziwego zdarzenia
Halloween to upiorna pora roku, kiedy ludzie opowiadają historie o duchach o wilkołakach, czarnych kotach, zombie i wampirach.

Niektóre z tych przerażających opowieści przeskoczyły z mitycznego królestwa do prawdziwego życia: ludzie, którzy czuli się, jakby przekształcali się w wilki, mężczyzna, który nie tylko pił swoją krew, ale także krew zupełnie obcych ludzi i kobieta, która została poddana egzorcyzmom po tym, jak zobaczyła otaczające ją niepokojące twarze.

Oto nauka stojąca za 10 szczególnie niepokojącymi horrorami Halloween, które ożyły.

1. Krwawe łzy

Ludzie, którzy mają krwawe łzy, prawdopodobnie nie wyglądają tak przerażająco, ale to Halloween, więc pozwalamy naszej wyobraźni szaleć. (Zdjęcie: Shutterstock)

Brzmi jak przerażający kostium na Halloween: mężczyzna z krwawymi łzami spływającymi po twarzy. Ale dla jednego mężczyzny we Włoszech takie łzy były prawdziwe; wynik rzadkiej choroby, która powoduje, że ludzie płaczą krwią .

52-letni mężczyzna trafił na izbę przyjęć po tym, jak krwawe łzy spływały mu z obu oczu, co nigdy wcześniej mu się nie zdarzyło, zgodnie z raportem z przypadku opublikowanym w The New England Journal of Medicine. Chociaż łzy wyglądały dramatycznie, nie były bolesne, a mężczyzna nie doświadczył żadnego urazu twarzy.

Widział normalne i był w stanie poruszać obojgiem oczu bez problemów.

2. Gargantuiczne pająki

Głęboko w lasach deszczowych Gujany żyją największe pająki, jakie kiedykolwiek widziałeś – większe niż to, co sobie wyobrażasz.

Znany jako południowoamerykański ptasznik Goliat ( Theraphosa blondi ), kolosalny pajęczak jest największym pająkiem na świecie, według rekordów Guinnessa. Jego rozpiętość nóg może sięgać nawet 30 centymetrów, czyli mniej więcej wielkości „przedramienia dziecka”, przy ciele wielkości „wielkiej pięści” powiedział Piotr Naskrecki, entomolog i fotograf z Muzeum Porównawczego Uniwersytetu Harvarda Zoology. Pająk może ważyć ponad 6 uncji (170 gramów) – mniej więcej tyle, ile młody szczeniak, napisał naukowiec na swoim blogu .

Pomimo swojej nazwy ptasznik zazwyczaj nie zjada ptaków, chociaż z pewnością jest w stanie zabić małe ssaki . „Będą zasadniczo atakować wszystko, co napotkają” – powiedział Naskrecki.

3. Wijące się robaki pod skórą

To nie są dziwne ukąszenia robaków na powierzchni… to robak wijące się pod jej skórą. (Zdjęcie: The New England Journal of Medicine © 2018)

Kobieta w Rosji zauważyła migrujący guzek na twarzy, którego nie potrafiła wyjaśnić. W końcu odwiedziła okulistę, który również był świadkiem „powierzchownego poruszającego się podłużnego guzka na lewej górnej powiece” – według raportu z przypadku opublikowanego w The New England Journal of Medicine.

Kobieta została zarażona pasożytniczym robakiem zwanym nicienie filaralne [dirofilaria repens]. Te nitkowate robaki w naturalny sposób infekują psy, koty, lisy i inne dzikie ssaki i zazwyczaj żyją w tkance pod skórą. Ludzie są „przypadkowymi” gospodarzami – innymi słowy nie tymi, w których robaki chcą się znaleźć – a gdy robak dostanie się do człowieka, zwykle nie może się rozmnażać.

W podobny, ale jeszcze rzadszym przypadek miał miejsce w przypadku kobiety odwiedzająca środkowe wybrzeże Kalifornii. Zaraziła się przerażającą infekcją rzadkim pasożytniczym robakiem Loa loa [eye worm], kiedy wybrała się na bieg w terenie.

Kobieta jest dopiero drugą osobą, u której wiadomo, że zaraziła się tym konkretnym robakiem, który zazwyczaj infekuje krowy, zgodnie z raportem o przypadku opublikowanym w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases .

Kobieta powiedziała, że ​​poczuła podrażnienie w prawym oku, więc przepłukała oko wodą z kranu. Wtedy pojawił się 0,5-calowy (1,3 centymetra), wijący się glisty. Po tym odkryciu przyjrzała się uważniej swojemu oku i zobaczyła drugą gliste.

4. Transformacja wilkołaka

Wilkołaki nie są prawdziwe, ale niektórzy ludzie ci nie uwierzą. (Zdjęcie: Mickey Maker / The Denver Post / Getty)

Likantropia, czyli ludzie zmieniający się w wilkołaki, jest powszechną podstawą horrorów (i teledysków, dzięki “Thrillerowi” Michaela Jacksona). Większość ludzi wie, że ta transformacja jest fikcyjna, ale nie dotyczy to osób z likantropią kliniczną, stanem urojeniowym, który prowadzi pacjenta do przekonania, że ​​dzieje się to naprawdę.

Od 1850 roku odnotowano 13 przypadków likantropii u ludzi, zgodnie z artykułem badawczym z 2014 roku w czasopiśmie History of Psychiatry. Według badania, stan ten występuje zwykle u osób, u których zdiagnozowano schizofrenię, depresję psychotyczną lub chorobę afektywną dwubiegunową .

Pierwszy przypadek z 1852 r. dokumentuje przekonanie pewnego mężczyzny we Francji, że stał się wilkiem. Aby udowodnić swoją rację, mężczyzna „rozchylił usta palcami, aby pokazać zęby wilka, i narzekał, że ma rozszczepione stopy i ciało pokryte długimi włosami. Powiedział, że chce jeść tylko surowe mięso, ale kiedy to został mu dane, odmówił, ponieważ nie był wystarczająco zgniłe.”

5. Paraliż senny

Paraliż senny to realne (choć nieprzyjemne) i stosunkowo częste zaburzenie. “The Nightmare” Henry’ego Fuseli mógł być zainspirowany uczuciem ściskania klatki piersiowej i halucynacjami paraliżu sennego.(Zdjęcie: Universal History Archive / Getty)

Wyobraź sobie, że widzisz potwora, ale po przebudzeniu z głębokiego snu nie możesz poruszyć mięśniami. Ta przerażająca scena może być rzeczywistością dla osób z paraliżem sennym, które również mają halucynacje.

Paraliż senny występuje, gdy osoba budzi się w fazie snu zwanej szybkim ruchem gałek ocznych (REM), kiedy zwykle śni, ale jest sparaliżowany. Ta niezdolność do poruszania się może być adaptacją, która powstrzymuje ludzi przed reagowaniem na to co im się śni.

Nie jest jasne, dlaczego podgrupa osób z paraliżem sennym również ma halucynacje. Ale jeden pomysł jest taki, że mózg próbuje nadać sens paraliżowi i rzutuje obraz własnego ciała na halucynacje, zgodnie z artykułem z 2014 roku w czasopiśmie Medical Hypotheses.

6. Wampir z prawdziwego życia

Wampiry żywią się ludzką krwią w filmach, ale nie w prawdziwym życiu… prawda? (Zdjęcie: Hulton Archive / Getty)

Po kilku traumatycznych wydarzeniach pewien mężczyzna w Turcji zaczął pić krew, zupełnie jak mityczny wampir.

Mężczyzna zaczął się kaleczyć i pić własną krew. Ale wkrótce jego “potrzeba” zmusił go do atakowania innych ludzi ostrymi przedmiotami, aby mógł także pić ich krew.

Lekarze zdiagnozowali u mężczyzny zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (powszechnie znane jako zaburzenie osobowości mnogiej), zespół stresu pourazowego, przewlekłą depresję i nadużywanie alkoholu.

7. Guz zębaty

Stwierdzono, że guz mózgu u niemowlęcia zawiera zęby. Po lewej, skan mózgu chłopca. Po prawej zdjęcie zębów, które zostały usunięte podczas operacji mózgu.(Zdjęcie: New England Journal of Medicine / Massachusetts Medical Society)

Niektóre potwory Halloween mają zęby rosnące w nieoczekiwanych miejscach. Ten przerażający stan stał się rzeczywistością dla 4-miesięcznego niemowlęcia w Maryland, którego mózg miał kilka zębów.

Dziecko miało guz zwany czaszkogardlakiem [craniopharyngioma], który może urosnąć do rozmiarów piłki golfowej. Lekarze usunęli go podczas udanej operacji.

Wiadomo, że inne guzy, znane jako potworniaki [teratomas], powodują wyrastanie zębów. Ale był to pierwszy odnotowany przypadek czaszkogardlaka, który spowodował wyrośnięcie zębów.

8. Epidemia zombie

 (Zdjęcie: Nebojsa Markovic / Shutterstock.com)

Wybuch epidemii „zombie” nawiedził okolicę Nowego Jorku po tym, jak ludzie zaczęli przyjmować rodzaj syntetycznej marihuany znanej jako AK-47 24 karat gold.

Ludzie, którzy zażywali narkotyki, rozwinęli objawy podobne do zombie, w tym długi czas reakcji na pytania i tępe wpatrywanie się w przestrzeń – powiedział Roy Gerona, chemik kliniczny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który badał narkotyk.

Gerona powiedział, że ​​syntetyczna marihuana może być niebezpieczna, czasami powodując drgawki i uszkodzenie nerek. Ale w tym przypadku narkotyk wydawał się wywoływać objawy depresyjne, które miały efekt podobny do zombie, powiedział.

9. Pocenie się krwi

Włoska kobieta cierpi na rzadką chorobę powodującą pocenie się krwi. Z lewej strony wizerunek twarzy kobiety podczas krwawienia. Z prawej strony zdjęcie skóry kobiety pod mikroskopem pokazujące normalną tkankę.(Zdjęcie: CMAJ)

Młoda kobieta we Włoszech poci się krwią, a jej przypadek zaskoczył lekarzy.

Kobieta powiedziała lekarzom, że od trzech lat okresowo krwawiła z twarzy i dłoni, mimo że nie miała tam żadnych skaleczeń. Powiedziała, że ​​te epizody trwały od 1 do 5 minut.

Dokumenty historyczne sprzed setek lat pokazują, że stan ten nie jest nowy u ludzi, ale jego pochodzenie jest niejasne. Możliwe, że zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych powoduje wyciek komórek krwi do przewodów gruczołów potowych, ale trudno powiedzieć na pewno.

10. Przerażające halucynacje

Halucynacje przerażających twarzy unoszących się nad tobą to zdecydowanie coś, czego spodziewasz się w horrorach, ale nie w prawdziwym życiu. (Zdjęcie: Shutterstock)

Po tym, jak 67-letnia kobieta powiedziała rodzinie, że widzi wokół niej dziwnie wyglądające twarze, jej zaniepokojeni krewni zapytali księdza, czy przeprowadzi egzorcyzmy. Ale kobiety nie nawiedzały “wątłe demony”. Raczej miała zespół Charlesa Bonneta, stan, w którym osoba z pogarszającym się wzrokiem widzi złożone halucynacje.

Kobieta miała zwyrodnienie plamki żółtej, co oznacza, że ​​centralna część tkanki siatkówki w jej oczach ulegała pogorszeniu. Czasami, gdy mózg doświadcza pogorszenia się bodźców sensorycznych, takich jak wzrok, wymyśla własne bodźce, które mogą prowadzić do halucynacji wzrokowych, powiedział dr Bharat Kumar, internista z University of Kentucky, który wcześniej leczył kobietę.

11. Nietoperze wampirów

Wampirze nietoperze są w rzeczywistości całkiem urocze, z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków, kiedy gryzą ludzi i powodują choroby. (Zdjęcie: Shutterstock)

W koszmarnym przypadku mężczyzna w Brazylii został ugryziony przez nietoperza wampira [vampire bat] i zmarł na wściekliznę.

Wampiry zazwyczaj nie polują na ludzi, ale jeden gatunek nietoperza ( Diphylla ecaudata ) tak, według nowych badań. Wściekliznę można powstrzymać, jeśli zostanie wykryta i odpowiednio wcześnie leczona. Niestety, ten człowiek nie był leczony na czas.

12. Grzyb zombie

Ta niczego nie podejrzewająca cykada może być kolejną ofiarą grzyba zombie. (Zdjęcie: Shutterstock)

Męskie cykady zarażone szczególnie makabrycznym pasożytniczym grzybem stają się zombie z tajną misją: przekazują seksowną wiadomość jak samica o treści “chodź tutaj” do innych męskich cykad, wabiąc niczego niepodejrzewające ofiary do przyłączenia się do hordy cykad zombie.

Podczas gdy pasożytniczy grzyb o nazwie Massospora zjada brzuch cykady, zastępując go masą żółtych zarodników, grzyb ten zmusza również samce do machania skrzydłami w ruchach, które są zwykle wykonywane przez samice w celu przyciągnięcia partnerów.

Zdrowe samce spieszą się do czegoś, co uważają za towarzystwo żeńskie, a następnie próbują kojarzyć się z zakażonym samcem, który przechodzi przez infekcję Massospora. Według badań opublikowanych w czasopiśmie PLOS Pathogens, to i inne nowe odkrycia pomagają naukowcom zrozumieć, w jaki sposób Massospora zamienia cykady w kontrolowane zombie .

13. Kocie damy (przerażające!)

Spójrz na uroczego kotka, niosącego przerażającego ludzkiego pasożyta kontrolującego umysły. (Zdjęcie: Shutterstock)

Czarne koty są ostoją Halloween. Jednak badania pokazują, że pasożyt przenoszony przez wszystkie typy kotów (nie tylko czarne) jest powiązany ze zwiększoną liczbą prób samobójczych u kobiet.

Według badań z 2012 roku opublikowanych w czasopiśmie Archives of General Psychiatry kobiety zakażone pasożytem kotów Toxoplasma gondii były 1,5 razy bardziej narażone na próby samobójcze niż kobiety, które nie mają pasożyta . Pasożyt wywołuje powszechny stan zwany toksoplazmozą .

Nie jest jasne, dlaczego T. gondii prowadziłby do większej liczby prób samobójczych, ale naukowcy kontrolowali problemy ze zdrowiem psychicznym, co oznacza, że ​​odkrycie było niezależnie powiązane z pasożytem, ​​a nie tylko z zaburzeniami psychicznymi.

Źródło: Laura Geggel [livescience]

Hemolacria — Crying Blood

thesmallermajority.com

Migrating Dirofilaria repens

When doctors cry wolf: a systematic review of the literature on clinical lycanthropy

Behavioral betrayal: How select fungal parasites enlist living insects to do their bidding

Toxoplasma gondii Infection and Self-directed Violence in Mothers

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x