Jeśli Twoje serce jest w kiepskim stanie Twój partner również powinien się przebadać!

Kiedy twój partner zamawia dodatkową porcję frytek, łatwo jest zrobić to samo. Z drugiej strony, posiadanie partnera, który cieszy się zdrowym stylem życia, może zwiększyć motywację, której potrzebujesz, aby dokonać zmiany dla lepszego zdrowia.

Takie myślenie leży u podstaw nowych badań, w których badano zdrowie serca u ponad 5300 par w całych Stanach Zjednoczonych, stwierdzając, że małżeństwa i partnerzy mieszkający razem mają wspólne czynniki ryzyka i zdrowe nawyki wpływające na stan ich serc.

“Spodziewaliśmy się, że pojawią się pewne wspólne czynniki ryzyka” – powiedziała Samia Mora, kardiolog z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie.

“Ale zaskoczyło mnie, że zdecydowana większość par należała do kategorii nieidealnej pod względem ich ogólnego stanu układu sercowo-naczyniowego”.

Osoby i ich partnerzy w wieku od 39 do 57 lat poddawali się ocenie stanu serca w ramach programu odnowy biologicznej oferowanego przez ich pracodawcę, Quest Diagnostics, laboratorium z siedzibą w USA.

Oceniono lub zmierzono siedem czynników ryzyka chorób serca, określonych przez American Heart Association jako Life’s Simple 7: palenie tytoniu, codzienna aktywność fizyczna, wskaźnik masy ciała, dieta, poziom cukru we krwi, całkowity cholesterol i ciśnienie krwi. Te czynniki ryzyka wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia szeregu chorób serca, takich jak zatory tętnicze, które mogą prowadzić do niewydolności serca, zawałów serca lub udarów mózgu.

Dane zebrano w kwestionariuszach, badaniach fizycznych i testach laboratoryjnych. Każda osoba w badaniu została oceniona indywidualnie jako słaba, pośrednia lub idealna dla każdej kategorii LS7, a wyniki te zostały zsumowane, aby wyciągnąć ogólną ocenę stanu ich serc.

Analiza wykazała, że ​​w większości badanych par stan zdrowia partnerów był taki sam. Kiedy jedna osoba znajdowała się w idealnej kategorii dla określonego czynnika ryzyka lub zachowania, jej partner również miał większe szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku. W prawie 80 procentach badanych par stan zdrowia serca pozostawiał wiele do życzenia i był określany jako nieidealny. Nie oznacza to, że Twój związek jest koniecznie zły dla zdrowia twojego serca. Takie badanie obserwacyjne może jedynie dostarczyć skojarzeń między stanem zdrowia jednej osoby z drugą, nie może wskazywać na bezpośrednią przyczynę.

Badanie opierało się również na danych zgłaszanych przez same pary, zebranych w kwestionariuszu, co jest istotnym ograniczeniem. Poproszenie ludzi o udzielenie odpowiedzi na pytania o to, jakie jedzenie jedzą i ile ćwiczeń wykonują, może wprowadzić niedokładności, czy to poprzez błędy, czy też nieprawdziwe odpowiedzi. Możliwe jest również, że osoby, które zdecydowały się dołączyć do sponsorowanego przez firmę programu odnowy biologicznej, były bardziej zaniepokojone swoim zdrowiem, co może również wypaczyć wyniki.

Wcześniejsze badania wykazały, że pary małżeńskie we Włoszech, Belgii i Anglii (losowo rekrutowane przez kliniki lekarskie) oraz ponad 3000 koreańskich par (ocenianych w ogólnokrajowym badaniu) ma wiele wspólnych czynników ryzyka prowadzących do chorób serca.

Istnieją jednak inne czynniki wpływające na zdrowie serca, takie jak stres finansowy i brak snu.  Nie zostały one uwzględnione w amerykańskim badaniu. Ponadto badanie nie zdołało uchwycić żadnych informacji o tym, jak długo pary były razem, czy pięć tygodni, czy pięć lat. Można by pomyśleć, że im więcej czasu pary spędzają razem, tym większa szansa, że ​​jedna z osób może przyjąć styl życia drugiej osoby.

Mimo to autorzy badania stwierdzili w swoim artykule, że odkrycia mogą pomóc w projektowaniu programów zdrowia publicznego promujących zdrowy styl życia dla par, biorąc pod uwagę dodatkowe wsparcie społeczne, jakie mogą zapewnić partnerzy. Wcześniejsze badania sugerują, że interwencje skoncentrowane na parach mogą być bardziej skuteczne niż interwencje indywidualne.

“Nasze dane sugerują, że czynniki ryzyka i zachowania są zbieżne w przypadku par” – mówi Mora.

 

Źródła: Clare Watson

Couples share heart disease risk factors and behaviors

Life’s Simple 7®

Cardiovascular risk factors and global risk of fatal cardiovascular disease are positively correlated between partners of 802 married couples from different European countries

Spousal Concordance of Metabolic Syndrome in 3141 Korean Couples: A Nationwide Survey

Know your risk: Family history and heart disease

Concordance of Cardiovascular Risk Factors and Behaviors in a Multiethnic US Nationwide Cohort of Married Couples and Domestic Partners

Health behaviour change interventions for couples: A systematic review

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x