Spotkania trwające 1 minutę mogą rozprzestrzeniać COVID-19

„Bliski kontakt” z COVID-19 jest zwykle definiowany jako przebywanie w pobliżu osoby zakażonej przez co najmniej 15 kolejnych minut. Jednak nowy raport sugeruje, że nawet bardzo krótkie ekspozycje – minuta lub krócej – mogą rozprzestrzeniać chorobę, jeśli takie narażenia zdarzają się często.

Raport z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) opisuje funkcjonariusza więziennego w Vermont, który złapał COVID-19 po kontakcie z zakażonymi więźniami, mimo że nigdy nie przebywał w pobliżu zarażonych ludzi dłużej niż minutę.

Narażenie miało miejsce prawdopodobnie 28 lipca, kiedy sześciu osadzonych zostało przeniesionych do więzienia w Vermont z placówki poza stanem, zgodnie z raportem opublikowanym w czasopiśmie CDC Morbidity and Mortality Weekly Report. Żaden z osadzonych nie wykazywał objawów COVID-19, ale wszyscy po przyjeździe przeszli rutynowe testy na obecność COVID-19; a wszystkich sześciu osadzonych następnego dnia uzyskało pozytywne wyniki.

Po zapoznaniu się z pozytywnymi wynikami sprawdzono, kto miał bliski kontakt z osadzonymi dzień wcześniej. Zespół przejrzał nagranie wideo i znalazł jednego funkcjonariusza więziennego, który zbliżył się do osadzonych w promieniu 6 stóp (1,8 metra), ale nie zostało to uznane za bliski kontakt, ponieważ nie przebywał w pobliżu zakażonych przez 15 kolejnych minut.

Oficer kontynuował pracę jak zwykle, ale 4 sierpnia (tydzień po przybyciu zakażonych więźniów) doszło do utraty węchu i smaku, kataru, kaszlu, duszności, bólu głowy i innych objawów COVID-19. Następnego dnia funkcjonariusz uzyskał pozytywny wynik na chorobę.

W wyniku tego pozytywnego testu funkcjonariusze ponownie przejrzeli nagranie z monitoringu wideo z 28 lipca. Chociaż funkcjonariusz więzienny nigdy nie spędzał 15 minut bezpośrednio w pobliżu zarażonych więźniów, miał z nimi wiele krótkich spotkań. Konkretnie, podczas swojej 8-godzinnej zmiany funkcjonariusz odbył 22 krótkie spotkania (trwające od 10 do 60 sekund każde) z osadzonymi, w sumie 17 minut narażenia łącznie.

Funkcjonariusz więzienny nosił maskę z materiału i gogle podczas swoich spotkań, ale osadzeni nie zawsze byli zamaskowani. Oficer nie miał żadnych innych znanych kontaktów z COVID-19 i nie podróżował poza Vermont przez 2 tygodnie przed chorobą. Ponadto wskaźnik nowych zakażeń COVID-19 w Vermont był w tamtym czasie niski, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby funkcjonariusz zaraził się chorobą poprzez rozprzestrzenianie się w społeczności.

Odkrycia sugerują, że „co najmniej jeden z bezobjawowych [więźniów] przenosił SARS-CoV-2 [wirusa wywołującego COVID-19] podczas tych krótkich spotkań” – stwierdzili autorzy raportu.

Odkrycia mają implikacje dla śledzenia kontaktu, co zwykle definiuje „bliski kontakt” z osobą zakażoną nowym koronawirusem jako przebywanie w odległości 6 stóp przez co najmniej 15 minut. Można również wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak odległość osób od siebie, czy zarażona osoba wykonywała coś takiego jak śpiew lub ćwiczenia, które generują dużo aerozoli oddechowych oraz czy środowisko było zatłoczone lub odpowiednio wentylowane, czytamy w raporcie. .

W obecnym przypadku, „chociaż wstępna ocena nie sugerowała, że ​​funkcjonariusz był narażony na bliski kontakt, szczegółowy przegląd materiału wideo wykazał, że skumulowany czas ekspozycji przekroczył 15 minut” – napisali autorzy. Autorzy stwierdzili, że w zakładach karnych konieczne są częste bliskie spotkania między osadzonymi a pracownikami placówki, a „urzędnicy zdrowia publicznego powinni rozważyć konsekwencje skumulowanego czasu ekspozycji w takich miejscach na ryzyko zakażenia” – podsumowali.

Źródło: Rachael Rettner

COVID-19 in a Correctional Facility Employee Following Multiple Brief Exposures to Persons with COVID-19 — Vermont, July–August 2020

Zdjęcia:  Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x