Nawet najgłębsze części oceanu powoli zaczynają się nagrzewać!

Globalne ocieplenie zaczyna przenikać nawet do najgłębszych części naszych oceanów.

Powierzchnie tych ogromnych zbiorników wodnych pochłonęły ogromną większość ocieplenia wywołanego przez człowieka. Gdy woda morska krąży, niepokojące zmiany powoli zachodzą coraz głębiej pod jej powierzchnią.

Naukowcy z amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wykryli obecnie trend ocieplenia w niektórych z najgłębszych części południowego Atlantyku.

Analizując dziesięcioletnie zapisy temperatury w basenie argentyńskim od 2009 do 2019 roku, naukowcy odkryli, że wszystkie cztery miejsca ociepliły się od 0,02 do 0,04 stopni Celsjusza, w zależności od głębokości.

Jedno z urządzeń rejestrujących znajdowało się 4757 metrów pod powierzchnią wody i na przestrzeni roku zarejestrowało zaskakujące zmienności.

“W przeszłości wszyscy zakładali, że głęboki ocean jest spokojny. Nie było ruchu. Nie było żadnych zmian, ale za każdym razem, gdy na niego spoglądamy, okazuje się, że ocean jest bardziej złożony, niż nam się wydaje”, wyjaśnia oceanograf Chris Meinen, który pracuje dla NOAA.

Część tej tajemnicy ma związek z lokalizacją. Głęboki ocean jest, no cóż, głęboki, co oznacza, że ​​uzyskanie z niego rzetelnych danych jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza danych długoterminowych.

Jednak ostatnie szacunki oparte na niektórych pomiarach i modelach klimatycznych przewidują, że niektóre części głębin oceanicznych stają się cieplejsze.

Stwierdzono, że Ocean Południowy, który jest stosunkowo dobrze wentylowany, doświadcza tych zmian nawet szybciej niż Ocean Północny. Obecnie dane z basenu argentyńskiego położonego u wybrzeży Urugwaju sugerują, że sytuacja na południu z pewnością szybko się zmienia.

Cztery urządzenia, zacumowane na dnie basenu, ujawniały dane z godziny na godzinę, rok po roku, prezentując, co faktycznie dzieje się metr od dna morskiego.

Na płytszych głębokościach 1360 i 3535 metrów temperatury wahały się znacznie bardziej, niż przewidywali naukowcy, i chociaż te zmiany były nieco mniejsze na głębszych poziomach, ich ogólny wzór pasuje do tego, co dzieje się na powierzchni.

Jak to ostatecznie wpłynie na ekosystemy lub pogodę nad taflą oceanu, wciąż nie jest wiadome, ale biorąc pod uwagę, jak ważna jest cyrkulacja oceaniczna i temperatura dla naszego globalnego systemu klimatycznego, nie jest to do końca dobra wiadomość.

Jednak badanie to ma pewne zalety. Zanurzone urządzenia, zacumowane w dnie oceanu, są zwykle używane do zbierania danych o głębokich prądach oceanicznych, ale Meinen i jego koledzy niedawno zdali sobie sprawę, że są również wyposażone w czujniki temperatury.

Czujniki przez cały czas rejestrowały temperaturę, co pozwoliło zespołowi uzyskać bezprecedensowy wgląd w głębię, nawet jeśli tylko przez dekadę ocieplenia.

“Istnieje wiele badań na całym świecie, w których zebrano tego rodzaju dane, ale nigdy się im nie przyjrzano” – mówi Meinen.

“Mam nadzieję, że doprowadzi to do ponownej analizy wielu z tych historycznych zbiorów danych, aby spróbować sprawdzić, co możemy powiedzieć o zmienności temperatury głębokiego oceanu”.

 

Źródła: Carly Cassella

The deep sea is slowly warming

Zdjęcia:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x