COVID-19 jest co najmniej 5 razy bardziej śmiertelny niż grypa dla hospitalizowanych pacjentów

COVID-19 naprawdę jest bardziej śmiertelny niż grypa – według nowego badania przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 byli pięć razy bardziej narażeni na śmierć niż osoby z grypą.

Co więcej, badanie wykazało, że pacjenci z COVID-19 byli bardziej narażeni na 17 dodatkowych, poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym zapalenie płuc, niewydolność oddechową i zakrzepy krwi, w porównaniu z pacjentami chorymi na grypę. Ponieważ jednak badanie dotyczyło tylko hospitalizowanych pacjentów, nie można bezpośrednio porównać ogólnych wskaźników śmiertelności między tymi dwiema chorobami.

Odkąd nowego koronawirusa odkryto na początku stycznia, ludzie porównują go z grypą. Jeszcze w tym miesiącu prezydent Donald Trump spotkał się z krytyką, gdy napisał na Twitterze, że COVID-19 jest „znacznie mniej śmiertelny” niż grypa; Według NBC News post został szybko oznaczony jako rozpowszechnianie dezinformacji o COVID-19.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że COVID-19 jest cięższy niż grypa.

W nowym badaniu, opublikowanym we wtorek (20 października) w czasopiśmie CDC Morbidity and Mortality Weekly Report, naukowcy porównali powikłania związane z COVID-19 i grypą, korzystając z danych ze szpitali Veterans Health Administration w całym kraju. Autorzy przeanalizowali informacje od prawie 4000 pacjentów – o średniej wieku 70 lat – hospitalizowanych z powodu COVID-19 od 1 marca do 31 maja 2020 r. oraz ponad 5400 pacjentów – średni wiek 69 lat – hospitalizowanych z powodu grypy od 1 października 2018 r. do 1 lutego 2020 r.

Ogólnie rzecz biorąc, 21% pacjentów z COVID-19 zmarło podczas hospitalizacji, w porównaniu z zaledwie 4% pacjentów z grypą – to ponad pięciokrotna różnica. Ponadto pacjenci z COVID-19 mieli ponad dwukrotnie większe ryzyko przyjęcia na oddział intensywnej terapii (OIT), a ich pobyt był prawie trzykrotnie dłuższy. Ale te liczby uwzględniają tylko tych, którzy byli hospitalizowani.

Dowody sugerują jednak, że większa część osób zarażonych COVID-19 będzie wymagała hospitalizacji niż osoby, które zachorują na grypę, więc w całej populacji COVID-19 jest bardziej niż pięć razy bardziej śmiertelny niż grypa. Według szacunków CDC około 1% osób, które zachorowały na grypę, było hospitalizowanych w sezonie 2019-2020. Z kolei według wczesnych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 20% pacjentów z COVID-19 może wymagać hospitalizacji.

Pacjenci z COVID-19 byli również bardziej narażeni na dziesiątki powikłań. Na przykład, w porównaniu z pacjentami chorymi na grypę, u pacjentów z COVID-19 było prawie 19 razy bardziej narażone na wystąpienie zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), poważnej choroby płuc, która powoduje niski poziom tlenu we krwi. Pacjenci z COVID-19 byli również ponad dwukrotnie bardziej narażeni na zapalenie mięśnia sercowego, zakrzepicę żył głębokich (skrzep krwi zwykle w nogach), zatorowość płucną (zakrzep krwi w płucach) i krwotok wewnątrzczaszkowy (krwawienie do mózgu), niż pacjenci z grypą.

Badanie wykazało również, że grupy mniejszościowe, w tym pacjenci rasy czarnej i latynoskiej, były bardziej narażone na wiele powikłań, takich jak powikłania oddechowe, neurologiczne i nerkowe, w porównaniu z białymi pacjentami, nawet po uwzględnieniu przez naukowców wieku pacjentów i podstawowych chorób. Odkrycie to uzupełnia rosnącą liczbę dowodów wskazujących, że grupy mniejszościowe zostały mocno dotknięte przez COVID-19, co może być spowodowane „społecznymi, środowiskowymi, gospodarczymi i strukturalnymi nierównościami” – czytamy w raporcie.

Podsumowując, odkrycia „ilustrują zwiększone ryzyko powikłań obejmujących wiele narządów u pacjentów z COVID-19 w porównaniu z chorymi na grypę” – napisali autorzy. „Lekarze powinni zwracać uwagę na objawy i oznaki szeregu powikłań wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, aby można było rozpocząć interwencje w celu poprawy wyników i zmniejszenia długotrwałej niepełnosprawności”.

Źródło: Rachael Rettner

‘Morally reprehensible’: Doctors react to Trump’s tweet comparing Covid-19 to flu

Media Statement: Knowing the risks for COVID-19

Risk for In-Hospital Complications Associated with COVID-19 and Influenza — Veterans Health Administration, United States, October 1, 2018–May 31, 2020

Estimated Influenza Illnesses, Medical visits, Hospitalizations, and Deaths in the United States — 2019–2020 Influenza Season

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x