Nastolatka wygrywa 25 tysięcy dolarów za znalezienie cząsteczki która może rozbroić koronawirusa

W obliczu wciąż szalejącej pandemii COVID-19 14-lateka z Teksasu wygrał krajowy konkurs naukowy na zidentyfikowanie cząsteczki, która może związać się z wirusem i potencjalnie go wyłączyć.

Pochodząca z Frisco, Anika Chebrolu wykorzystała modelowanie komputerowe do poszukiwania związku, który ściśle wiąże się z białkiem SARS-CoV-2 – strukturą, która odcina powierzchnię koronawirusa i łączy się z ludzkimi komórkami w celu wywołania infekcji. W teorii taki związek powinien zapobiegać infekowaniu komórek przez wirusa. Projektując nowe leki przeciwwirusowe, naukowcy często przeprowadzają badania obliczeniowe, podobnie jak badania Chebrolu, jako krytyczny pierwszy krok.

Za swoją imponującą pracę Chebrolu zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie naukowym 3M Young Scientist Challenge 2020 dla uczniów szkół średnich w USA. Chebrolu zgłosił się do konkursu kilka miesięcy temu, będąc jeszcze w gimnazjum, z początkowym zamiarem studiowania grypy, wynika z wywiadu z KTVT, partnerem stowarzyszonym z CBS.

„Ze względu na ogromną dotkliwość pandemii COVID-19 i drastyczny wpływ, jaki wywarła na świat w tak krótkim czasie, z pomocą mojego mentora zmieniłem kierunek, aby wycelować w wirusa SARS-CoV-2”, powiedziała CNN.

„Jej praca była wszechstronna i zbadała wiele baz danych” – powiedziała CNN Cindy Moss, jurorka konkursu 3M Young Scientist Challenge. „Rozumiała również proces innowacji i doskonale się komunikuje. Jej gotowość do wykorzystania swojego czasu i talentu, aby uczynić świat lepszym miejscem, daje nam wszystkim nadzieję” – dodał Moss, który jest starszym dyrektorem globalnych inicjatyw STEM dla Discovery Education, która prowadzi konkurs wspólnie z 3M. Chebrolu otrzymał nagrodę w wysokości 25 000 dolarów za zwycięstwo w tegorocznym konkursie.

Zidentyfikowanie cząsteczki wiążącej się z SARS-CoV-2, wirusem wywołującym COVID-19, wymagało ogromnej pracy.

„Zacząłem od bazy danych zawierającej ponad 698 milionów związków” – powiedział Chebrolu dla KTVT. Przeprowadziła iteracyjne badania przesiewowe tych wielu związków na komputerze, aby ocenić ich zdolność wiązania, strukturę molekularną i właściwości podobne do leków, na przykład sposób ich rozpadu w organizmie człowieka i czy mogą być toksyczne dla komórek. Każde badanie przesiewowe zawężało jej poszukiwania, aż pozostawiono jej jeden wiodący związek, który mógł wiązać się z koronawirusem i chronić przed zakażeniem komórek.

Oprócz nagrodzonego badania nad koronawirusem Chebrolu ukończyła również badanie grypy, które początkowo przesłała do konkursu. „Przyciągnęło mnie znalezienie skutecznych leków na grypę po ciężkim ataku zakażenia w zeszłym roku” – powiedziała w oświadczeniu na stronie internetowej konkursu.

„Z początkowych 3 milionów związków udało mi się zawęzić do jednego potencjalnego kandydata na lek”, który selektywnie wiąże się z wirusem grypy i go hamuje, powiedziała w swoim wideo zgłoszeniu do konkursu. Chebrolu powiedziała CNN, że zamierza współpracować z naukowcami nad opracowaniem swoich kandydatów na leki w pełnowartościowe leki, które pomagają oswoić infekcje wirusowe.

„Moje wysiłki zmierzające do znalezienia związku wiodącego, który wiązałby się z białkiem kolczastym wirusa SARS-CoV-2 tego lata. Wysiłek może wydawać się kroplą w oceanie, ale nadal przyczyniam się do wszystkich tych wysiłków” – powiedziała CNN. „To, w jaki sposób będę dalej rozwijać tę cząsteczkę z pomocą wirusologów i specjalistów ds. Rozwoju leków, zadecyduje o powodzeniu tych wysiłków”.

Według strony internetowej konkursu za 15 lat Chebrolu ma nadzieję zostać badaczką i profesorem medycyny. W wolnym czasie szkicuje i uczy się Bharatanatjam, stylu indyjskiego tańca klasycznego.

Źródło: Nicoletta Lanese

14-Year-Old Frisco Girl Wins National Award For Work On Finding Possible COVID-19 Cure

Combating the COVID-19 Pandemic: In-Silico Molecular Docking Study of Spike Protein of SARS-CoV-2 virus to develop Novel Antiviral drug

About the Challenge The ultimate middle school science competition

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x