‘Challenge study’ mające na celu zarażenie zdrowych ochotników koronawirusem rozpocznie się na początku 2021 r

Według oświadczenia naukowcy z Wielkiej Brytanii rozpoczną pierwsze badanie, w którym celowo narażać ochotników na nowego koronawirusa na początku przyszłego roku. Pierwsi uczestnicy tego badania nie otrzymają eksperymentalnej szczepionki przed ekspozycją na wirusa.

W typowych badaniach szczepionek ochotnikom podaje się eksperymentalną szczepionkę, a następnie obserwuje się ich przez miesiące, aż część z nich zostanie naturalnie narażona na wirus. Ale wystawiając każdego uczestnika badania na SARS-CoV-2, badania prowokacyjne [Human challenge study] mogą skrócić ten czas o miesiące, jeśli nie lata, w porównaniu z typowym harmonogramem badań szczepionek. Takie próby mogą być ryzykowne, ponieważ COVID-19 nie ma lekarstwa, jeśli coś pójdzie nie tak. Jednak badania prowokacyjne nie są nowe i były ważnym narzędziem do zdobywania wiedzy na temat chorób, takich jak malaria i żółta febra.

Zgodnie z oświadczeniem, nowe badanie dotyczące ludzki będzie prowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie we współpracy z Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, firmą kliniczną hVIVO oraz Royal Free London NHS Foundation Trust. Według NPR rząd Wielkiej Brytanii zainwestuje 43,4 miliona dolarów (33,6 miliona funtów) w badanie.

W ramach badania naukowcy będą rekrutować zdrowych ochotników w wieku od 18 do 30 lat bez historii COVID-19 i bez podstawowych schorzeń lub znanych czynników ryzyka COVID-19, takich jak choroby serca, cukrzyca lub otyłość. Po uzyskaniu zgody badanie rozpocznie się w styczniu 2021 r. w londyńskim Royal Free Hospital, gdzie ochotnicy zostaną poddani kwarantannie i otrzymają wyhodowany w laboratorium szczep SARS-CoV-2.

W pierwszej części tego badania naukowcy spróbują określić ilościowo najmniejszą ilość wirusa, którą dana osoba musiałaby zostać zarażona, aby rozwinął się COVID-19. Autorzy badania rozpoczną od wystawienia uczestników na niewielką liczbę cząstek wirusa, a następnie powoli zwiększą dawkę wirusa.

Po tym etapie naukowcy przetestują szereg obiecujących szczepionek eksperymentalnych, aby je porównać i sprawdzić, jak skutecznie zapobiegają COVID-19; planują również zbadać potencjalne terapie i odpowiedź immunologiczną. Projektanci badania nie ogłosili jeszcze, które szczepionki będą testować.

„Celowe zarażanie ochotników znanym ludzkim patogenem nigdy nie jest łatwe” – powiedział w oświadczeniu Peter Openshaw, współautor badań i dyrektor Human Challenge Consortium w Imperial College London. „Jednak takie badania dostarczają ogromnych informacji na temat choroby, nawet tak dobrze zbadanej jak COVID-19”.

Już ponad 38 000 osób z całego świata wyraziło zainteresowanie udziałem w tego typu badaniach, jak podaje strona internetowa „1Day Sooner”, która rejestruje liczbę chętnych do udziału.

Zanim jakikolwiek ochotnik zostanie zapisany, badanie prowokacyjne zostanie poddane przeglądowi przez komisję etyczną i zatwierdzone przez organ regulacyjny.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

UK researchers to explore human challenge studies for COVID-19

U.K. Preparing COVID-19 Vaccine Trials That Deliberately Expose Study Subjects

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x