Asteroida to stosunkowo niewielki fragment minerałów skalnych krążących wokół gwiazdy, w szczególności wokół Słońca. Większe obiekty nazywane są często planetoidami, jednak nie została określona dokładna granica, do której powinniśmy określać te skały jako asteroidy.

Zazwyczaj są wykonane z tych samych materiałów, z których składają się skaliste światy wewnętrznego Układu Słonecznego, chociaż istnieje ich wystarczająca różnorodność, aby podzielić je na trzy główne grupy.

Asteroidy typu C składają się głównie z węgla i jego związków. Te grudki starożytnego gruzu mają dość ciemny kolor i są najpowszechniejsze z trzech typów.

Asteroidy typu S, kamieniste obiekty, również zawierające krzemiany, a także odrobinę niklu i żelaza. Prawie jedna piąta wszystkich asteroid należy do tej kategorii. Nazwa grupy wywodzi się od symbolu pierwiastka chemicznego – krzemu (Si)

Asteroidy typu M, metaliczne, są w większości wykonane z niklu i żelaza. W zależności od tego, gdzie powstały, ich jasne wnętrza noszą różne oznaki topnienia pod wpływem ciepła słonecznego.

 

Większość tego, co wiemy o asteroidach, pochodzi z obserwacji z dużej odległości lub analizowania fragmentów spadających na powierzchnię Ziemi. Jednak wszystko zaczyna się zmieniać wraz z wysłaniem misji, które mają zbadać je z bliska, dostarczając obrazy, a nawet nieskazitelne próbki materiału asteroidy.

Gdzie znajdują się asteroidy?

Większość z nich znajduje się na orbicie w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem, a sam nasz wewnętrzny Układ Słoneczny zawiera potencjalnie ponad 150 milionów asteroid (dotyczy to tylko obiektów o średnicy większej niż 100 metrów).

Oficjalnie zliczyliśmy zaledwie niewielki ułamek wszystkich planetoid, skatalogowano ich nieco ponad milion. Najjaśniejszą z nich jest Vesta, potwór o szerokości 525 kilometrów, krążący na orbicie nieco ponad dwukrotnie większej niż odległość orbitalna Ziemi od Słońca.

Znacznie mniejsze asteroidy są zwykle opisywane jako meteoroidy. Kiedy te kosmiczne głazy spadają do naszej atmosfery w blasku odparowanych minerałów, nazywamy je meteorami. Przetrwanie tego gorącego upadku i przedostanie się na powierzchnię planety, daje im prawo nazywać się meteorytami.

Obiekty, które przelatują w pobliżu naszej planety, nazywane są planetoidami bliskimi Ziemi. Z ponad 10 000, które znamy, nieco ponad 1400 zostało sklasyfikowanych jako potencjalnie niebezpieczne, co oznacza, że ​​ich orbity i rozmiary sprawiają, że na pewnym poziomie mogą one stanowić uzasadnione zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Na drugim końcu widma znajdują się asteroidy, które w ogóle nie pochodzą z naszego Układu Słonecznego. W rzeczywistości jest tylko jedna, o której dotychczas wiemy – dziwnie wydłużona skała przemykająca obok Słońca, którą nazwaliśmy „Oumuamua”.

Jaka jest różnica między asteroidą a kometą?

Chociaż obie są stosunkowo małymi, orbitującymi kawałkami materii, asteroidy i komety różnią się w zależności od tego, skąd pochodzą i z czego są wykonane.

Komety powstają w najdalszych zakątkach Układu Słonecznego, gdzie blask Słońca nie jest wystarczająco silny, aby wypalić ładunek lodu i gazu. Te, które zmierzają w kierunku środka Układu Słonecznego, zrzucają bardziej lotne materiały jako spektakularny pióropusz gazu i pyłu.

Pomimo tego wyraźnego rozróżnienia, istnieją obiekty zwane „centaurami”, które znajdują się na granicy zarówno asteroid, jak i komet. Składają się z mieszanki skał i lodu, można je dziś znaleźć na orbitach między Jowiszem a Neptunem.

 

Źródła: Sciencealert

C-type asteroid, S-type asteroid, M-type asteroid

How Many Asteroids Are Out There?

NASA – Asteroids

4 Vesta

The difference between asteroids and meteorites

PHA (Potentially Hazardous Asteroid)

Centaurs Rising: NASA Eyes Missions to Weird Asteroid-Comet Hybrids

Zdjęcia: Pixabay

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x