Polimer biologiczny-idealnym materiałem do budowy narzędzi i schronień na Marsie?

Naukowcy twierdzą, że chityna, organiczny polimer znajdujący się w ścianach komórkowych grzybów, egzoszkieletach skorupiaków i owadów oraz łuskach ryb, może być potencjalnie używany jako materiał budowlany przez osadników ludzkich na Marsie .

W związku z planami ponownego odwiedzenia powierzchni Księżyca i wysłania misji załogowej na Czerwoną Planetę, przyszłe misje eksploracji kosmosu prawdopodobnie będą wymagały dłuższego pobytu. Każda odważna dusza, która chce podjąć takie wyzwanie, będzie potrzebować niezawodnego materiału budowlanego do budowy narzędzi i schronień.

Zespół kierowany przez Javiera Fernandeza z Uniwersytetu Technologii i Projektowania w Singapurze stworzył prostą technologię produkcji opartą na chitynie, która wykorzystuje podstawową chemię odpowiednią dla wczesnego osiedlenia się na Marsie, aby wyodrębnić i wyprodukować nowy materiał przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię i bez specjalistycznego sprzętu.

„Wbrew powszechnemu przekonaniu, produkcja inspirowana biologicznie i zrównoważone materiały nie są technologią zastępującą polimery syntetyczne, ale technologią umożliwiającą definiowanie nowego paradygmatu w produkcji i umożliwiającą robienie rzeczy, które są nieosiągalne dla syntetycznych odpowiedników. Tutaj wykazaliśmy, że są one kluczowe nie tylko dla naszego zrównoważonego rozwoju na Ziemi, ale także dla jednego z kolejnych największych osiągnięć ludzkości: naszej transformacji w gatunek międzyplanetarny ”- powiedział dr Fernandez.

Tworzyli materiał, łącząc chitozan z minerałem mającym naśladować właściwości marsjańskiej gleby i wykorzystali go w eksperymencie weryfikującym koncepcję, aby skonstruować klucz i model marsjańskiego siedliska. Mówią, że technologia może być kluczem do naszego rozwoju jako gatunku międzyplanetarnego.

„Technologia została pierwotnie opracowana w celu tworzenia okrągłych ekosystemów w środowiskach miejskich, ale ze względu na jej wydajność jest również najbardziej wydajną i skalowalną metodą produkcji materiałów w zamkniętym sztucznym ekosystemie w niezwykle rzadkim środowisku martwej planety lub satelity”, powiedział dr Fernandez.

Źródło: Jason Goodyer

Martian biolith: A bioinspired regolith composite for closed-loop extraterrestrial manufacturing

Zdjęcie: Science Focus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x