Jak muzyka klasyczna wpływa na mózg?

Być może słyszeliście, że podobno słuchanie muzyki klasycznej czyni bardziej inteligentnym.

Ale czy to prawda, czy tylko mit? Mówi się, że muzyka karmi duszę, więc w tym artykule przyjrzymy się, jaki wpływ ma na nas muzyka klasyczna.

Dlaczego słuchamy muzyki?

Zacznijmy od nakreślenia kontekstu, zanim zagłębimy się w specyfikę muzyki klasycznej. Od setek lat ludzie odczuwają potrzebę tworzenia muzyki i poruszania się zgodnie z jej rytmem. Mówi się, że muzyka może wywodzić się z prajęzyka i pochodzić od wczesnej formy komunikacji między ludźmi. W 2013 roku badacze odkryli, że powody, dla których ludzie słuchają muzyki, można podzielić na trzy kategorie: analiza nastroju, samoświadomość i przyczyny społeczne. Muzyka może wpływać na nasz nastrój, może sprawić, że poczujemy mnóstwo emocji wynikających z poczucia szczęścia, smutku, pasji i inspiracji.

Ale dlaczego tak się dzieje?

Jakie efekty muzyka wywiera na mózg?

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego muzyka wpływa na nas w taki sposób.

Jedna z teorii głosi, że intensywna muzyka zmienia nasze tętno, co może powodować dyskomfort, jeśli jest to nieoczekiwane, lub może sprawić, że poczujemy się pobudzeni i jeszcze chętniejsi do tańca. W 2015 roku badania przeprowadzone przez BBC ustaliły, że „rytmiczne i intensywne piosenki zwykle wywołują w nas napięcie, podczas gdy długie opadające tony wydają się działać uspokajająco”. To badanie pokazuje, że mamy tendencję do pozytywnego reagowania na spokojniejszą, bardziej płynną muzykę, ponieważ nasze tętno nie rośnie, co oznacza, że ​​mamy naturalną tendencję do relaksu.

Badanie opublikowane w Nature w 2014 roku sugeruje, że muzyka ma zdolność stymulowania części naszego mózgu, które w innym przypadku nie zostałyby użyte. Jest to również powiązane z naszymi emocjami i być może jest jednym z głównych powodów, dla których każdy z nas inaczej reaguje na to, co słyszy. Czasami łączymy pewne wspomnienia lub uczucia z muzyką, co może stymulować naszą produktywność.

Dlaczego muzyka klasyczna jest inna?

W 1993 roku fizyk i profesor dr Gordon Shaw przeprowadzili kontrolowany eksperyment z muzyką klasyczną. Na University of California Shaw zagrał Mozarta grupie studentów i zauważył wzrost poziomu ich IQ. Chociaż wielu naukowców nie uważa tego eksperymentu za znaczący, pokazuje on, że muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ na mózg. Naukowcy uważają, że słuchanie muzyki klasycznej nie tylko pomaga nam się zrelaksować i uspokoić, ale może też zmienić nasze myślenie. Słuchanie Mozarta pomaga “rozruszać” części mózgu, które pozwalają nam rozwijać abstrakcyjne myślenie.

Odrębne badanie przeprowadzone przez dr Kevina Labara wykazało, że muzyka może poprawić skupienie, a tym samym wydajność. Dzieje się tak, ponieważ kiedy słuchamy uspokajającej muzyki klasycznej i stajemy się zrelaksowani, uwalniana jest dopamina. Zapobiega to wydzielaniu hormonów związanych ze stresem, co oznacza poprawę nastroju, a to, nad czym pracujemy, również staje się przyjemniejsze.

Słuchanie muzyki klasycznej zrelaksuje i uspokoi umysł, dzięki czemu będzie mógł pracować na pełnych obrotach i odkrywać nowe pokłady kreatywności, które w innym przypadku pozostałyby uśpione.

Muzyka i dopamina

Dopamina jest uwalniana, gdy stajemy się spokojni i zrelaksowani. W 2011 roku na Uniwersytecie McGill przeprowadzono pierwszy eksperyment dotyczący związków między dopaminą a słuchaniem muzyki. W badaniu wzięło udział ośmiu ochotników, którzy pozwolili przeskanować ich mózgi, podczas słuchania swojej ulubionej muzyki. Wyniki pokazały, że poziom dopaminy w ich mózgach wzrósł o około 9%. W eksperymencie użyto wyłącznie muzyki instrumentalnej, aby upewnić się, że werbalne skojarzenia nie będą miały wpływu na reakcje na utwór muzyczny.

Chociaż muzyka klasyczna może nie być Twoim ulubionym gatunkiem, jej uspokajająca aura wciąż może mieć pozytywny wpływ na Twój mózg.

Słuchanie muzyki klasycznej w dzieciństwie

Eksperci zbadali temat i doszli do wniosku, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga w rozwoju mózgu. Twierdzą, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga dzieciom lepiej rozwijać pamięć poprzez naukę zapamiętywania rytmu. Wiąże się to np. z tym, że w przyszłości będzie im łatwiej uczyć się takich rzeczy, jak języki.

Udowodniono również, że spokojna i kojąca muzyka relaksuje dziecko. Szczęśliwe i spokojne będzie lepiej rosło i rozwijało się, co ogólnie oznacza, że ​​będzie zdrowsze.

Co to jest efekt Mozarta?

Francuski badacz, dr Alfred A. Tomatis, po raz pierwszy użył tego terminu, aby opisać to, co uważał za zmianę umysłową, którą wywarła muzyka Mozarta. Ów efekt ma nieznacznie poprawiać zdolności przestrzenne i inteligencje słuchacza. Chociaż istnieje bardzo niewiele naukowych dowodów na jego poparcie, jest on częstym tematem dyskusji.

Jeśli więc zaczniemy słuchać muzyki klasycznej, możemy lepiej i szybciej poradzić sobie z naszą ciężką pracą. Nawet jeśli nasz współczynnik ilorazu inteligencji nie poszybuje w górę, warto spróbować. Mozart jeszcze nikomu nie zaszkodził!

 

Źródła: Becca Marsh

The effects of classical music on the brain

Classical Music for Babies – Benefits and Recommendations

Why Do We Get Emotional When We Listen To Music?

Effects of music tempos on blood pressure, heart rate, and skin conductance after physical exertion

Music ‘releases mood-enhancing chemical in the brain’

Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x