FDA zatwierdziła pierwszą metodę leczenia wirusa Ebola

Obecnie istnieje zatwierdzony sposób leczenia wirusa Ebola, jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła 14 października, że Inmazeb, koktajl laboratoryjnie wytworzonych przeciwciał opracowany przez firmę farmaceutyczną Regeneron, może być stosowany w leczeniu dorosłych i dzieci z Ebolą. Ogłoszenie zostało ogłoszone niecały rok po otrzymaniu “zielonego światła” przez FDA wobec pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola.

„To duży postęp” – mówi Erica Ollmann Saphire, immunolog z Instytutu Immunologii La Jolla w San Diego w Kalifornii. Wirus Ebola wywołuje ciężkie choroby, w tym gorączkę, wymioty, biegunkę i krwawienie. Wybuchy choroby, odkryte w latach 70., może zabić od 25 do 90 procent zakażonych. Wcześniej ludziom pomagały jedynie terapie wspomagające, takie jak uzupełnianie utraconych płynów, mówi Saphire. „Ale to zatwierdzenie oznacza, że Ebola jest teraz chorobą uleczalną”.
Inmazeb został oceniony wraz z trzema innymi eksperymentalnymi metodami leczenia wirusa Ebola w badaniu klinicznym przeprowadzonym w Kongo w 2018 i 2019 r., pośród drugiej co do wielkości epidemii choroby. Podczas badania 33,8% osób leczonych produktem Inmazeb zmarło po 28 dniach, w porównaniu z 51% osób, które otrzymały inne leczenie.
Lek składa się z trzech różnych przeciwciał monoklonalnych, przeciwciał wytworzonych przez człowieka, zaprojektowanych tak, aby naśladowały te wytwarzane naturalnie podczas odpowiedzi immunologicznej. Jedna gumuje struktury wirusa Ebola, które pozwalają mu infiltrować ludzkie komórki, podczas gdy pozostałe dwie rekrutują komórki odpornościowe w celu usunięcia wirusa i zakażonych komórek.
Saphire, która kieruje konsorcjum badawczym zajmującym się badaniem metod leczenia przeciwciał przeciwko Ebola, mówi, że biorąc pod uwagę dwutorowe podejście leku do walki z wirusem, „koktajl Regeneron jest dokładnie tym rodzajem uzupełniającego podejścia, które według naszych badań byłoby najbardziej skuteczne”.
Inmazeb, który jest podawany dożylnie, był używany do leczenia pacjentów w trakcie trwającej epidemii wirusa Ebola w Kongu. Nowe zezwolenie FDA usunie przeszkody regulacyjne, mówi Saphire, umożliwiając lokalnym lekarzom i grupom pomocy medycznej, takim jak Lekarze bez Granic, łatwiejsze pozyskiwanie leku z krajowych zapasów w Stanach Zjednoczonych i rozmieszczanie go na dotkniętych obszarach.
W lipcu Regeneron i Amerykański Urząd ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju Biomedycznego ogłosiły porozumienie, na mocy którego firma będzie produkować Inmazeb na krajowe zapasy przez następne sześć lat.

Źródło: Jonathan Lambert

Zdjęcia: ALEXIS HUGUET/AFP/GETTY IMAGES

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x