Dlaczego więc zbiegi okoliczności zdarzają się cały czas?

Czy nie wydaje Ci się dziwne, że Twoje życie jest usiane zbiegami okoliczności? Na przykład, gdy idziesz do sklepu spożywczego i ostatecznie chowasz się między półkami przed byłym partnerem, bądź partnerką, lub jak wydaje się, że Simpsonowie przewidzieli każde istotne wydarzenie. Być może w tych zbiegach okoliczności jest coś więcej, niż się nam wydaje na pierwszy rzut oka.

Oto co nauka ma do powiedzenia o zbiegach okoliczności.

Czy to tylko czysta matematyka?

Jednym z powodów, dla których tak często doświadczamy zbiegów okoliczności, jest to, że nasze mózgi są zaprogramowane w taki sposób, aby uporządkować chaos, jakim jest życie na Ziemi. Wielu naukowców zgadza się ze stwierdzeniem, że powodem, dla którego obserwujemy te zbiegi okoliczności w życiu codziennym, jest to, że nasz mózg potrzebuje powodu, aby coś się wydarzyło. W rzeczywistości wiele zbiegów okoliczności po prostu nas omija, ponieważ nie zwróciliśmy na nie uwagi w odpowiednim momencie.

Artykuł opublikowany przez New Ideas in Psychology twierdził, że zbiegi okoliczności są konsekwencjami naszych umysłów próbujących znaleźć jakiś wzór w tym przypadkowym świecie. Magda Osman, psycholożka eksperymentalna, twierdzi, że natura konsekwencji sprawia, że ​​im częściej je zauważamy, tym częściej się pojawiają.

Poruszanie się po świecie

Osman twierdzi, że zbiegi okoliczności, które odkrywamy, pomagają nam odnaleźć się w świecie, w którym żyjemy. Ogromnym źródłem zbiegów okoliczności są daty, ponieważ zwykle jest z nimi związane jakieś wydarzenie. Mogą to być urodziny, data ukończenia szkoły lub rocznica, która utkwi Ci w pamięci, ale kiedy to nastąpi, prawdopodobnie znajdziesz jakiś zbieg okoliczności z nią związany.

Zauważenie niezwykłych zbiegów okoliczności może sprawić, że pomyślimy, że jest w nich coś wyjątkowego, ale David Spiegelhalter, badacz prawdopodobieństwa na Uniwersytecie Cambridge, twierdzi, że są one niczym innym jak tylko przypadkiem. Spiegelhalter mówi, że w grupie 23 osób jest 50% szans, że dwoje z nich będzie obchodzić te same urodziny. Mogą pomyśleć, że to niesamowity zbieg okoliczności, ale badacz prawdopodobieństwa twierdzi, że to tylko matematyczne prawo.

Tworzenie własnych zbiegów okoliczności

David Hand, matematyk, mówi, że możemy nauczyć się kultywować własne zbiegi okoliczności, aby częściej je zauważać. Chociaż twierdzi, że ludzie, którzy wierzą w zjawiska paranormalne lub określają siebie jako duchowych, lub religijnych, częściej je dostrzegają, wszyscy możemy znaleźć zbiegi okoliczności, które zdarzają się zwykle tym, którzy są uważni i ich szukają.

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zbiegów okoliczności, Spiegelhalter zaleca rozmowę z nieznajomymi. “Skąd masz wiedzieć, że twój sąsiad urodził się w tym samym szpitalu co Ty, jeśli nigdy z nim nie rozmawiasz”.

Zbiegi okoliczności zdarzają się, ponieważ ich szukamy, a im częściej je zauważamy, tym częściej się zdarzają. Naukowcy twierdzą, że zbiegi okoliczności to nic innego, jak tylko nasze umysły porządkujące chaos wokół nas, dzięki czemu wydają się bardziej romantyczne, niż są w rzeczywistości.

 

Źródła: Jane Josefson | Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x