Czy z czasem ludzie w parach upodabniają się do siebie?

Pogląd, że ludzie pozostający w długotrwałych związkach z czasem stają się bardziej do siebie podobni, istnieje od dziesięcioleci i jest w rzeczywistości zakorzeniony w eksperymencie naukowym przeprowadzonym w latach 80. Ale czy to zjawisko faktycznie istnieje?

Niezwykły pomysł pojawił się w świadomości naukowców w badaniu psychologicznym opublikowanym w 1987 roku, w którym stwierdzono, że małżeństwa, które mieszkały razem przez 25 lat, zaczęły przypominać siebie fizycznie.

Jeśli chodzi o to, jak coś takiego mogłoby być fizycznie możliwe, autorzy, kierowani przez nieżyjącego już psychologa społecznego Roberta Zajonca, zaproponowali, że zbieżność w fizycznym wyglądzie małżonków można przypisać temu, że po wielu wspólnie spędzonych latach stali się tak zsynchronizowani, że nieświadomie naśladują siebie nawzajem, również jeżeli chodzi o mimikę twarzy, co z czasem zmienia ich wygląd.

“Implikacją naczyniowej teorii ewolucji emocjonalnej jest to, że nawykowe używanie mięśni twarzy może trwale wpływać na fizyczne cechy twarzy” – sugerują naukowcy.

“Ponadto wynika z tego, że dwoje ludzi, którzy żyją ze sobą przez dłuższy okres czasu, dzięki powtarzanej empatycznej mimice, wykształcą podobne rysy twarzy”.

Do dziś idee te utrzymują się zarówno w literaturze psychologicznej, jak i w kulturze codziennej, a niektórzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że ​​hipotetyczne zjawisko zostało “udowodnione naukowo”. Ale czy tak jest?

Według nowej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda, nie.

“Bliższe przyjrzenie się literaturze ujawnia, że ​​chociaż hipoteza konwergencji w wyglądzie fizycznym jest jednym z założeń współczesnych nauk psychologicznych i została szeroko rozpowszechniona w podręcznikach, książkach i przełomowych artykułach, to praktycznie nie ma poparcia empirycznego” – stwierdzili autorzy nowego badania, prowadzonego przez doktorantkę elektrotechniki Pin Pin Tea-makorn.

“Eksperyment z 1987 r., choć elegancko zaprojektowany, był oparty na wyjątkowo małej próbie 12 małżeństw heteroseksualnych. Co więcej, jego ustalenia nigdy nie zostały powtórzone”.

Aby ponownie zbadać domniemaną konwergencję twarzy, Tea-makorn oraz współautor badania, psycholog obliczeniowy Michał Kosiński, przeprowadzili powtórkę eksperymentu z 1987 roku, ale z dużo większą próbką potencjalnych sobowtórów.

Podczas gdy badanie z 1987 r. Obejmowało tylko zdjęcia 12 par z początku małżeństwa i 25 lat później, nowe badanie zebrało zdjęcia 517 par małżeńskich z publicznych źródeł internetowych, porównując ich twarze wkrótce po ślubie ze zdjęciami wykonanymi od 20 do 69 lat później. (Wszystkie pary były białe i heteroseksualne, a naukowcy twierdzili, że nie byli w stanie uzyskać wystarczającej liczby zdjęć par homoseksualnych i nie-białych, aby umożliwić znaczącą analizę).

Ponadto Tea-makorn i Kosinski mieli nie tylko ludzkich sędziów, którzy dokonywali porównań (153 osoby rekrutowane online), ale także algorytm rozpoznawania twarzy o nazwie VGGFace2, który, jak wykazano, przewyższa ludzi w ocenie podobieństwa twarzy.

Innymi słowy, ten większy i solidniejszy eksperyment był prawdopodobnie największą szansą, aby hipoteza o fizycznej konwergencji została ostatecznie zweryfikowana po dziesięcioleciach.

Niestety, naukowcy nie znaleźli nic, co sugerowałoby, że z biegiem lat pary zaczynają wyglądać podobnie, przyznając, że nawet oni byli zaskoczeni wynikami.

“Kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt, byłam przekonana, że z łatwością znajdziemy dowody na zbieżność wyglądu twarzy” – mówi Tea-makorn.

Niemniej jednak, na podstawie rankingów podobieństwa dostarczonych przez zarówno ludzkich sędziów, jak i wszechwidzącego VGGFace2, twarze małżonków nie stały się bardziej podobne z czasem, a sędziowie ludzcy dostrzegli nawet bardzo niewielki ruch w przeciwnym kierunku (chociaż zaobserwowana różnica była bardzo mała).

Chociaż zespół nie znalazł żadnych dowodów sugerujących, że pary stopniowo się do siebie upodabniały, wyniki potwierdziły, że ludzie wydają się wybierać długoterminowych partnerów, którzy wyglądają podobnie.

“Zgodnie z poprzednimi badaniami, znaleźliśmy dowody na homogamię, czyli skłonność małżonków do posiadania podobnych twarzy” – piszą autorzy.

“Twarze małżonków są podobne, ale nie zbiegają się w czasie. Dzięki temu wygląd twarzy jest zgodny z innymi cechami – takimi jak zainteresowania, osobowość, inteligencja, postawy, wartości i dobre samopoczucie – które wykazują początkowe podobieństwo, ale nie zbiegają się w czasie ”.

Źródła: Peter Dockrill

Convergence in the physical appearance of spouses

6 Scientifically Proven Reasons Why Couples Eventually Start to Look Alike

Facial Resemblance in Engaged and Married Couples

Spouses’ faces are similar but do not become more similar with time

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x