Urocze starożytne manaty pływały niegdyś przez egipską pustynię

Według nowych badań około 40 milionów lat temu łagodny morski olbrzym szybował przez wodę na terenie dzisiejszej pustyni w Egipcie.

Badanie sugeruje, że w późnym eocenie, około 40 do 35 milionów lat temu, Wschodnia Pustynia Egiptu była domem dla starożytnych krewnych manatów.

Nie jest to pierwsza skamielina starożytnych brzegowców (sirenia) – grupy obejmującej manaty, diugoń przybrzeżny [dugongs] i ich wymarłych krewnych, takich jak syrena morska (Steller’s sea cow) – odkryta w Egipcie, jest to jedyna znana skamielina brzegowca w tych konkretnych jednostkach skalnych z czasów eocen, znany jako formacja Beni Suef.

Badania, które nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, zostały 13 października zaprezentowane online na dorocznej konferencji Society of Vertebrate Paleontology, która w tym roku jest wirtualna z powodu pandemii COVID-19.

Naukowcy odkryli skamieniałości brzegowca, w tym niektóre kręgi, żebra i kości kończyn tego stworzenia w 2019 roku. „To prawie dorosły osobnik” – powiedział Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad, wykładowca paleontologii kręgowców i kierownik Laboratorium Paleontologii Kręgowców na Uniwersytecie w Kairze.

Skamieniały fragment kręgu należący do starożytnego brzegowca. Zdjęcie: Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad

Kolejny fragment kręgu brzegowca. Zdjęcie: Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad

Fragment kości kończyny brzegowca znaleziony na Pustyni Wschodniej. Zdjęcie: Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad

Fragment starożytnego żebra brzegowca. Zdjęcie: Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad

Kolejny fragment kości żebrowej brzegowca. Zdjęcie: Mohamed Korany Ismail Abdel-Gawad

Podobnie jak w przypadku wielorybów, przodkowie ssaków z rzędu brzegowców żyli na lądzie, zanim weszli do morza. Najwcześniejsza znany brzegowiec, gatunek znany jako Pezosiren portelli, pochodzi ze środkowego eocenu Jamajki, około 50 milionów lat temu. To zwierzę było półwodne i nadal miało przednie i tylne kończyny, jak stworzenie lądowe, zgodnie z publikacją z 2012 roku na temat brzegowców opublikowaną przez University of Michigan, w której opisano szczegółowo starożytne brzegowce znalezioną na pustyni zachodniej w Egipcie.

Z biegiem czasu ten rząd roślinożernych ssaków morskich stał się całkowicie wodny. Zgodnie z publikacją z 2012 roku, w późnym eocenie, kiedy żyła ta nowo odkryty brzegowiec, wszystkie znane gatunki brzegowców miały płetwy tylko na przednich kończynach.

Dzisiejsze manatowane jedzą trawy morskie, które rosną w stosunkowo czystych, płytkich wodach, gdzie rośliny mogą zbierać pokarm ze światła za pomocą fotosyntezy. „Było to pozornie prawdą w przypadku większości brzegowców w całej ich ewolucyjnej historii, a zatem brzegowce są ważnymi wskaźnikami paleośrodowiskowymi”, zgodnie z publikacją z 2012 roku.

Ta mapa pokazuje przybliżoną lokalizację nowo odkrytej skamieniałości brzegowca w Egipcie. Źródło zdjęcia: Imagery copyright 2020 TerraMetrics, Map data copyright 2020 Mapa GISrael; Google Maps

Nowo odkryte skamieniałości brzegowca potwierdzają inne dowody sugerujące, że Pustynia Wschodnia była wówczas płytkim środowiskiem morskim. „Ponieważ są to ssaki roślinożerne, zamieszkują przybrzeżne wody morskie i podmokłe tereny” – powiedział Abdel-Gawad.

Skamieniałości brzegowca pochodzące z epoki eocenu (od 56 do 34 milionów lat temu) i oligocenu (od 34 do 23 milionów lat temu) są dobrze znane w Egipcie, zwłaszcza w rejonie Fajum, na Pustyni Zachodniej, na południowy zachód od Kairu. W rzeczywistości nowo odnaleziony okaz pochodzi z tego samego czasu, co okazy z rodziny Dugongidae znalezione w Fayum, powiedział Abdel-Gawad.

Powiedział, że nowo odkryty brzegowiec pochodzi również z rodziny Dugongidae (która obejmuje diugona przybrzeżnego, ale nie manaty).

Skamieniałości brzegowców pochodzące z eocenu znajduje się również w innych regionach Afryki, które są obecnie suchym lądem, w tym w Libii, Somalii, Togo i Madagaskarze – napisał Abdel-Gawad i jego współpracownicy.

Źródło: Laura Geggel

Late Eocene Sea Cows (Mammalia, Sirenia) From Wadi Al Hitan In The Western Desert of Fayum, Egypt

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x