COVID-19 powiązany z nagłą utratą słuchu

Według nowego raportu, mężczyzna w Wielkiej Brytanii doznał nagłej i trwałej utraty słuchu w jednym uchu po walce z ciężkim przypadkiem COVID-19. Jego lekarze ostrzegają teraz innych, aby zwracali uwagę na rzadką, ale poważną komplikacje, które zostały zgłoszone u kilku pacjentów z COVID-19 na całym świecie.

Autorzy stwierdzili, że wczesna identyfikacja nagłej utraty słuchu jest ważna, ponieważ stan ten można potencjalnie odwrócić dzięki szybkiemu leczeniu sterydami. Jednak w raporcie stwierdzono, że w przypadku pacjenta z Wielkiej Brytanii leczenie tylko częściowo poprawiło jego słuch.

Nagła utrata słuchu, znana również jako nagła głuchota, to nagła i niewyjaśniona utrata słuchu, która pojawia się natychmiast lub w ciągu kilku dni i zazwyczaj dotyczy tylko jednego ucha, zgodnie z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders. Stan nie jest rzadki; według autorów każdego roku na 100 000 mieszkańców przypada 160 przypadków. W większości przypadków lekarze nie są w stanie zidentyfikować przyczyny nagłej utraty słuchu, ale stan ten jest powiązany z infekcjami wirusowymi, w tym infekcjami grypy, opryszczki i cytomegalowirusem.

W nowym raporcie, opublikowanym 13 października w czasopiśmie BMJ Case Reports, autorzy opisują przypadek 45-letniego mężczyzny z astmą, u którego podczas leczenia COVID-19 doszło do nagłej utraty słuchu.

Mężczyzna został przyjęty na oddział intensywnej terapii (OIOM) po tym, jak miał trudności z oddychaniem. Został umieszczony na respiratorze na 30 dni i otrzymał leczenie lekiem przeciwwirusowym remdesivir. W końcu stan mężczyzny zaczął się poprawiać i opuścił OIOM. Ale tydzień później zauważył szum w uszach lub dzwonienie w lewym uchu, po którym nastąpiła nagła utrata słuchu w tym uchu.

Mężczyzna nie miał wcześniej problemów ze słuchem i przed postawieniem diagnozy był zdrowy. Po przejściu badania fizykalnego i rezonansu magnetycznego lekarze nie mogli znaleźć przyczyny utraty słuchu, takiej jak blokada lub stan zapalny. Testował również negatywnie na inne potencjalne przyczyny utraty słuchu, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, grypę i HIV, co doprowadziło jego lekarzy do hipotezy, że utrata słuchu pacjenta była związana z COVID-19.

Mężczyzna był leczony sterydami, standardową metodą leczenia nagłej utraty słuchu, która częściowo poprawiła słuch, ale nie przywróciła go do normy. Pacjent zauważył, że trudno mu było rozpoznać ubytek słuchu na ruchliwym oddziale intensywnej terapii, więc jego ubytek słuchu mógł rozwinąć się wcześniej, niż zdawał sobie sprawę.

Jego lekarze przejrzeli literaturę medyczną i znaleźli pięć innych doniesień o przypadkach COVID-19 związanych z nagłą utratą słuchu, w tym raporty z Egiptu, Turcji i Niemiec. Nowy przypadek jest pierwszym zgłoszonym w Wielkiej Brytanii – powiedzieli autorzy.

Autorzy znaleźli tylko powiązanie i nie mogą udowodnić, że SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, bezpośrednio powoduje utratę słuchu. Ale zauważają, że komórki wyściełające ucho środkowe mają receptory ACE-2, których SARS-CoV-2 używa, aby dostać się do wnętrza komórek. Ponadto infekcja może zwiększyć poziom zapalnych substancji chemicznych w organizmie, które są powiązane z utratą słuchu, powiedzieli.

Autorzy wzywają do dalszych badań nad powiązaniem między COVID-19 a nagłą utratą słuchu, „biorąc pod uwagę powszechną obecność wirusa w populacji i znaczną zachorowalność na utratę słuchu”. Zalecają zapytać pacjentów z COVID-19 na OIOM o utratę słuchu i pilnie skierować pacjentów z tymi objawami do lekarza zajmującego się uchem, nosem i gardłem.

Źródło: Rachael Rettner

Sudden Deafness

Sudden irreversible hearing loss post COVID-19 

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x