Na niektórych powierzchniach koronawirus może utrzymać się nawet 28 dni!

Grupa badawcza z Australii właśnie opublikowała coś, co wydaje się być dość przerażającym odkryciem. SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, jest żywy nawet po spędzeniu 28 dni na powierzchniach takich jak szkło i banknoty.

Ponieważ większość uwagi skupia się na wentylacji pomieszczeń, a także kropelek z kaszlu, kichania i mówienia, badania te stanowią silne przypomnienie, że musimy również uważać na to, czego dotykamy. Ale samo badanie, choć solidne, musi zostać umieszczone w kontekście, zanim ktokolwiek wpadnie w panikę i sterylizację całego domu.

Naukowcy pobrali szczep SARS-CoV-2 i zawiesili go w roztworze stworzonym do naśladowania ludzkiego śluzu. Stężenie wirusa w sztucznym śluzie wyniosło 4,97 × 107 / ml, naukowcy oszacowali je w przybliżeniu do ilości wirusa obecnego w śluzie pacjenta z COVID-19.

“Chociaż stężenie wirusa użytego w tym badaniu jest wysokie, stanowi ono prawdopodobną ilość wirusa, który może zostać osadzony na powierzchni” – pisze zespół z Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) w swoim artykule.

Następnie zespół pozostawił śluz do wyschnięcia na stali nierdzewnej, szkle, winylu, bawełnie, polimerze i banknotach w trzech różnych temperaturach 20 ° C, 30 ° C i 40 ° C, bez narażenia na działanie światła. Odkrył, że wirusa można było wykryć do 28 dnia na większości powierzchni w temperaturze 20 ° C, jedynym wyjątkiem była bawełna, która po siedmiu dniach znajdowała się poniżej granicy wykrywalności.

“Podobne eksperymenty dotyczące grypy typu A wykazały, że przetrwała ona na powierzchniach przez 17 dni, co pokazuje, jak odporny jest SARS-CoV-2”.

Jednak w wyższych temperaturach wirus nie żył zbyt długo. Czas, w którym wirus znalazł się poniżej granicy wykrywalności dla szkła, winylu, stali nierdzewnej, polimeru i banknotów, wynosił od 3 do 21 dni w temperaturze od 30 ° C do 40 ° C.

Jak wspomniano wcześniej, naukowcy trzymali wszystkie próbki w ciemności, aby spróbować ograniczyć wpływ światła ultrafioletowego, co oznacza, że ​​odkrycia te mogą nie do końca sprawdzać się w rzeczywistych sytuacjach.

“Nadal nie wiemy, jakie stężenie wirusa jest potrzebne, aby zachorować. Zdolność wirusa do zakażenia hodowli tkankowej po 28 dniach została znacznie zmniejszona w porównaniu z próbką początkową i po prostu nie wiemy, czy ilość wirusa na tych powierzchniach wystarczyłaby, aby wywołać u kogoś COVID-19”.

„Chociaż dokładna rola transmisji powierzchniowej, stopień kontaktu powierzchniowego i ilość wirusa wymaganego do zakażenia nie zostały jeszcze określone, ustalenie, jak długo wirus pozostaje żywy na powierzchniach, ma kluczowe znaczenie dla opracowania strategii ograniczania ryzyka”, powiedział Eagles.

Należy również zauważyć, że miejsca o wyższych temperaturach nie doświadczyły mniejszego rozprzestrzeniania się COVID-19, a ponieważ Indie wkrótce mają przewyższyć USA pod względem liczby przypadków, wyższe temperatury z pewnością nie są sposobem na ograniczenie pandemii.

Ron Eccles, badacz górnych dróg oddechowych z Uniwersytetu w Cardiff, powiedział BBC, że wniosek, że wirus może przetrwać 28 dni, wywołuje “niepotrzebny strach w społeczeństwie”, a brak prawdziwego śluzu był błędem w projekcie badania, ponieważ prawdziwy śluz zawiera enzymy, które zniszczyłyby wirusa.

Chociaż to badanie jest ważnym przypomnieniem, aby myć ręce i być świadomym sytuacji, w jakiej się znajdujemy, nie powinno zmieniać sposobu, w jaki zwykli ludzie zapewniają sobie bezpieczeństwo podczas pandemii. Wiemy, że głównymi drogami przenoszenia są sytuacje, gdy ktoś kaszle, oddycha lub rozmawia z inną osobą i chociaż wirus może przenosić się na osoby dotykające zakażonych powierzchni, a następnie dotykające swoich twarzy, można się go łatwo pozbyć, używając regularnie 70-procentowych środków dezynfekcji.

Noszenie maski, trzymanie się z dala od dużych zgromadzeń, regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni to nadal najlepsze sposoby na ochronę.

Źródła: Jacinta Bowler

COVID-19 Transmission: Droplet or Airborne? Penn Medicine Epidemiologists Issue Statement

The effect of temperature on persistence of SARS-CoV-2 on common surfaces

CSIRO scientists publish new research on SARS-COV-2 virus ‘survivability’

Ultraviolet light can make indoor spaces safer during the pandemic – if it’s used the right way

Coronavirus: does the amount of virus you are exposed to determine how sick you’ll get?

India is expected to soon surpass the United States in coronavirus cases

Covid virus ‘survives for 28 days’ in lab conditions

Transmission of SARS-CoV-2: implications for infection prevention precautions

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x