Rozdymka może rzeźbić tajemnicze „kręgi zbożowe” w pobliżu Australii

Japońskie rozdymki biało plamiste [Torquigener albomaculosus / Japan’s white-spotted pufferfish] słyną z wytwarzania złożonych wzorów w pierścieniach na piasku. Teraz, 5500 kilometrów dalej w Australii, naukowcy odkryli coś, co wydaje się być dziesiątkami innych takich wzorów.

Podczas badania życia morskiego na północno-zachodnim szelfie Australii w pobliżu podmorskiej infrastruktury gazowej za pomocą autonomicznego pojazdu podwodnego, ekolog morski Todd Bond zauważył uderzający wzór na dnie morskim na głębokości ponad 100 metrów. „Od razu wiedziałem, co to jest” – wspomina Bond z University of Western Australia w Perth. Bond i jego koledzy kontynuowali badanie, ostatecznie znajdując prawie dwa tuziny wzorów.

Do tej pory te podmorskie „kręgi zbożowe” znajdowano jedynie u wybrzeży Japonii. Po raz pierwszy zauważone w latach 90. XX wieku, naukowcom zajęło dwie dekady, aby rozwiązać tajemnicę tego, co je stworzyło. W 2011 roku naukowcy odnaleźli rzeźbiarzy – maleńkie samce nowego gatunku rozdymkowatych Torquigener. Wzory to gniazda, skrupulatnie zaorane w ciągu dni i ozdobione muszlami, aby zachęcić samice do składania jaj na środku.

Unoszący się w powietrzu autonomiczny pojazd podwodny (HAUV) rozmieszczony wzdłuż podmorskiej infrastruktury gazu ziemnego u wybrzeży Australii we wrześniu 2018 r. Zarejestrował coś zaskakującego: pofałdowany pierścień “wykuty” w piasku. Naukowcy w końcu odkryli prawie dwa tuziny tych kręgów, podobnych do skomplikowanych gniazd stworzonych przez samce rozdymkowatych w pobliżu Japonii, co czyni je pierwszym takim znaleziskiem poza Japonią. Chociaż nie wiadomo, jaki gatunek stworzył australijskie pierścienie, niezidentyfikowany rozdymkowiec uciekał z miejsca jednego z nich.

Chociaż nie ma żadnego wideo potwierdzającego, że rozdymkowate budują gniazda w Australii, struktury są prawie identyczne jak w Japonii, a nawet mają podobną liczbę grzbietów, donoszą Bond i jego współpracownicy w Journal of Fish Biology z listopada 2020 r. a kiedy kolega umieścił w okolicy podwodny system wideo, urządzenie szczęśliwie wylądowało prawie bezpośrednio na szczycie kręgu i nagrało materiał filmowy przedstawiający małą rozdymkę uciekającą z formacji.

Kręgi australijskie leżą na znacznie głębszych wodach niż w Japonii – 130 metrów lub więcej w porównaniu z około 30 metrów w Japonii. Australijskie rozdymki znane na tym obszarze zwykle zamieszkują płytsze wody, co rodzi pytania o tożsamość odpowiedzialnych za to gatunków.

Bond mówi, że uchwycone zdjęcia prawdopodobnego sprawcy są zbyt niskiej jakości, aby można było dokonać ostatecznej identyfikacji. Kręgi mogły być wykonane przez ten sam gatunek, który buduje japońskie gniazda, rozdymkowiec biało plamisty  (Torquigener albomaculosus), lub winowajcą może być inny, lokalny gatunek – być może zupełnie nowy dla nauki.

„Zaskakujące jest znalezienie kręgów… na głębokości, na której nie ma zbyt wiele światła” – mówi Elisabet Forsgren, ekolog behawioralny z Norweskiego Instytutu Badań Przyrody w Trondheim. Jeśli gniazda mają być wizualnym sygnałem przyciągającym samice, mogą być trudne do zauważenia w tak ciemnym miejscu.

Bond mówi, że odkrycie rodzi więcej pytań, które ostatecznie mogą pomóc nam zrozumieć ewolucję rozdymkowatych, grupy, która już jest pełna dziwactw. Są nie tylko jednymi z najbardziej toksycznych kręgowców na Ziemi, ale całkowicie stracili żebra i kości miednicy, aby zrobić miejsce, kiedy „nadymają się” wodą. Jeśli kręgi australijskie są tworzone przez inny gatunek niż japoński, czy umiejętności artystyczne obu ryb ewoluowały oddzielnie?

„To rodzaj pokory, gdy wiemy, że jest tak wiele rzeczy, których nie wiemy” – mówi Bond. „To też jest trochę przerażające. Jest to oczywiście odzwierciedlenie kluczowej części dla reprodukcji, być może nowego gatunku, ale po prostu nic o tym nie wiemy. Nie wiedzieliśmy nawet, że one istnieją ”.

Źródło: Jake Buehler

T. Bond et al. Mystery pufferfish create elaborate circular nests at mesophotic depths in AustraliaJournal of Fish Biology. Vol. 97, November 2020. doi: doi.org/10.1111/jfb.14506.

Zdjęcia: PAULO OLIVEIRA/ALAMY STOCK PHOTO

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x