Ile narządów znajduje się w ludzkim ciele?

Od czasów starożytnych ludzkość usiłowała zrozumieć wnętrzności człowieka. Starożytni Egipcjanie zajmowali się ludzkimi organami, gdy usuwali je do balsamowania. Manuskrypty medyczne znalezione w starożytnym chińskim grobowcu mogą być najwcześniejszymi znanymi anatomicznymi pismami o ludzkim ciele. Czy po tysiącach lat wiemy, ile narządów znajduje się w ludzkim ciele?

Narządy to zbiory tkanek, które współpracują ze sobą dla wspólnego celu – wyjaśniła Lisa M.J. Lee, profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii Komórki i Biologii Rozwojowej na University of Colorado School of Medicine. „Każdy organ pełni funkcję niezbędną do funkcjonowania lub przetrwania człowieka”.

Ale nie każdy organ jest niezbędny do przeżycia. Tylko pięć narządów – mózg, serce, wątroba, co najmniej jedna nerka i co najmniej jedno płuco są absolutnie niezbędne do życia. Utrata funkcji któregokolwiek z tych ważnych narządów oznacza śmierć. Co ciekawe, organizm ludzki może przetrwać bez wielu innych narządów lub zastępując niedziałający organ urządzeniem medycznym.

Jeśli chodzi o liczenie narządów w ludzkim ciele, to zależy od tego, kogo zapytasz i jak liczysz, powiedziała Lee. Chociaż nikt nie wie, skąd pochodzi ta liczba, ogólna liczba to 78 narządów, powiedziała. Ta lista obejmuje najważniejsze narządy: język, żołądek, tarczycę, cewkę moczową, trzustkę oraz wiele innych pojedynczych narządów lub ich par. Kości i zęby są liczone tylko raz.

Wśród anatomów różne są poglądy na temat tego, co liczy się jako organ. Histolog, taki jak Lee, która bada tkankę na poziomie mikroskopowym, może mieć dłuższą listę narządów niż anatom, który bada to, co jest widoczne “nieuzbrojonym” okiem. Na przykład naukowcy trafili na pierwsze strony gazet w 2017 r. za odkrycie krezki, narządu która łączy jelita ze ścianą brzucha. Chociaż naukowcy dostarczyli nowych dowodów, aby nazwać to organem, nie wzbudziło to żadnych kontrowersji i zgodziło się z tym wielu histologów i anatomów, wyjaśniła Lee. Ale nie ma żadnej grupy odpowiedzialnej za prowadzenie oficjalnego liczenia narządów lub decydowanie o tym, co kwalifikuje się jako narząd.

Myśląc mikroskopowo, kiedy wiele typów tkanek łączy się i funkcjonuje razem, jednostka jest narządem – powiedziała. Lee mogłaby nazwać paznokieć lub struktury, które podtrzymują paznokieć, organem i policzyć każdy ząb jako pojedynczy organ. „Uznając każdą kość za narząd, wszystkie 206 kości razem wzięte, są uważane za układ narządów”. Ponieważ kości są już wymienione raz na liście 78 narządów, aby uzyskać podsumowanie całkowitej liczby narządów przy użyciu tej definicji, wystarczy dodać 205, co daje łącznie 284 narządów.

Liczenie każdego zęba osobno daje listę 315 narządów. Wiele innych narządów jest wymienionych tylko raz, mimo że w całym ciele jest ich wiele. Na przykład więzadła i ścięgna mogą dramatycznie zwiększyć całkowitą liczbę narządów, gdy są liczone indywidualnie. Ta gra jest nieskończona. Lista 78 narządów liczy nerwy tylko raz, ale są ich biliony.

Wyczerpany? Lee często mówi swoim studentom medycyny i absolwentom szkół wyższych, aby nie przeszkadzali tego typu dwuznaczności. Jakkolwiek je policzysz, powinieneś zadbać o narządy, które masz – dodała. „Coraz częściej dowiaduję się, jak ważne jest, aby wprowadzić do organizmu odpowiednie składniki, aby odżywić komórki, tkanki i narządy” – powiedziała Lee.

Źródło: Dani Leviss [livescience]

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x