Badania sugerują że pandemia spowoduje 400 000 dodatkowych zgonów w USA w tym roku

Nowe badanie sugeruje, że do końca roku w Stanach Zjednoczonych może dojść do oszałamiającej liczby ponad 400 000 zgonów w wyniku pandemii COVID-19. Szacunki te obejmują osoby, które zmarły z powodu COVID-19, a także te, które zmarły w wyniku zakłóceń spowodowanych pandemią.

W badaniu, opublikowanym w poniedziałek (12 października) w czasopiśmie JAMA, naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ogólnej liczby zgonów w USA w okresie 5 miesięcy w 2020 r. autorzy wykorzystali te dane do oszacowania nadmiernej liczby zgonów, tj. czego można by się spodziewać na podstawie trendów historycznych.

Naukowcy odkryli, że od 1 marca do 1 sierpnia nastąpił 20-procentowy wzrost liczby zgonów w Stanach Zjednoczonych, wykraczający poza to, czego się spodziewano, co stanowi 225,530 dodatkowych zgonów. Spośród nich dwie trzecie bezpośrednio przypisano COVID-19, podczas gdy reszta była spowodowana innymi powodami. Niektóre z tych zgonów innych niż COVID-19 mogły w rzeczywistości być spowodowane infekcjami COVID-19, które pozostały nierozpoznane, podczas gdy inne mogły być związane z zakłóceniami po pandemii, zgodnie z badaniem prowadzonym przez dr Stevena Woolfa z Virginia Commonwealth z Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej.

Na przykład niektóre zgony mogły mieć miejsce wśród osób, które odkładały wizytę u lekarza z obawy przed zarażeniem COVID-19. Co ciekawe, autorzy stwierdzili znaczny wzrost zgonów z powodu chorób serca podczas wiosennej fali przypadków COVID-19.

Na podstawie tego badania, wykazującego ponad 225 000 zgonów w okresie 5 miesięcy, całkowita liczba dodatkowych zgonów w 2020 r. – w porównaniu z poprzednimi latami – prawdopodobnie przekroczy 400 000, według dr Howard Bauchner, redaktora naczelnego JAMA, a dr Phil Fontanarosa, redaktor naczelny JAMA, napisał w artykule redakcyjnym towarzyszącym badaniu – szacunek ten zakłada, że w okresie od sierpnia do grudnia wystąpi podobna liczba nadmiernych zgonów, jak w okresie od marca do sierpnia.

„Te zgony odzwierciedlają prawdziwą miarę ludzkich kosztów Wielkiej Pandemii w 2020 roku” – czytamy w artykule redakcyjnym. „Znacznie przekraczają liczbę ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych w niektórych konfliktach zbrojnych, takich jak wojna koreańska i wojna w Wietnamie… i zbliżają się do liczby zgonów podczas II wojny światowej”. (Według artykułu redakcyjnego szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło ponad 405 000 Amerykanów).

Odkrycia Woolfa i współpracowników dodatkowo potwierdzają, że oficjalne statystyki zgonów z powodu COVID-19 w USA są niedoszacowane. Rzeczywiście, według danych z Johns Hopkins University, USA przekroczyły 200000 zgonów z powodu COVID-19 22 września, ale nowe badanie wykazało, że nadmierna liczba zgonów przekroczyła ten poziom ponad miesiąc wcześniej.

Skutki dalekosiężne

Tragedia COVID-19 ma daleko idące konsekwencje, szczególnie dla zdrowia psychicznego. „Wpływ zgonów z powodu COVID-19 na zdrowie psychiczne będzie głęboki” – napisała dr Naomi Simon, dyrektor programu Anxiety and Complicated Grief Disorders [lęków i zaburzeń związanych z żałobą] na NYU Grossman School of Medicine, wraz ze współpracownikami w artykule „Punkt widzenia” towarzyszącym badaniu. “Punkt widzenia” zwraca uwagę, że „każda śmierć COVID-19 pozostawia szacunkowo 9 członków rodziny w żałobie”, co przekłada się na miliony osób w żałobie w tym kraju. Ponadto „stres i zakłócenia społeczne spowodowane przez pandemię spowodowały nasilenie depresji i lęku na całym świecie i niekorzystnie wpływają na wiele osób z wcześniej istniejącymi zaburzeniami psychiatrycznymi i zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych”. Autorzy twierdzą, że pierwsza fala zgonów i zakłóceń spowodowanych COVID-19 przyniesie „drugą falę” skutków dla zdrowia psychicznego. Autorzy wzywają do zwiększenia badań przesiewowych w celu identyfikacji osób z wysokim ryzykiem rozwoju chorób psychicznych, a także do zwiększenia szkoleń dla pracowników służby zdrowia w zakresie leczenia osób z przedłużającym się żalem, depresją, traumatycznym stresem i nadużywaniem substancji.

Drugi artykuł poglądowy autorstwa dr Lisy Cooper z Johns Hopkins University School of Medicine i Davida Williamsa z Harvard T.H. Chan School of Public Health podkreśla nieproporcjonalny wpływ COVID-19 na społeczności kolorowe. Według Centers for Disease Control and Prevention w połowie sierpnia wskaźnik hospitalizacji z powodu COVID-19 był prawie pięć razy wyższy wśród czarnych Amerykanów, a śmiertelność dwukrotnie wyższa niż w populacji białej. Cooper i Williams wzywają do stworzenia planu „sprawiedliwości naprawczej”, który „uznaje ofiary i wkład, jaki te społeczności wniosły dla Stanów Zjednoczonych”. Ten wielopłaszczyznowy plan obejmowałby inwestycje społeczne w przystępne cenowo mieszkania i zdrowe środowiska sąsiedzkie, powszechny dostęp do opieki zdrowotnej i wiele więcej.

„Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogłębiła różnice zdrowotne, społeczne i ekonomiczne w społecznościach kolorowych” – napisali Cooper i Williams. „Skutki roku 2020 będą odczuwalne przez wiele lat; można jednak podjąć istotne kroki, aby przerwać kurs i zmniejszyć dalsze szkody”.

Źródło: Rachael Rettner

Excess Deaths From COVID-19 and Other Causes, March-July 2020

COVID-19 Hospitalization and Death by Race/Ethnicity

Zdjęcia: Panyawat Boontanom / EyeEm/Getty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x