Badania pokazują ze wyrastają Ci dodatkowe naczynia krwionośne które odżywiają twoje ręce

Wyobrażanie sobie, jak nasz gatunek może wyglądać w dalekiej przyszłości, często zachęca to do dzikich spekulacji na temat wyróżniających się cech, takich jak wzrost, rozmiar mózgu i karnacja skóry. Jednak subtelne zmiany w naszej dzisiejszej anatomii pokazują, jak nieprzewidywalna może być ewolucja.

Weź coś tak przyziemnego jak dodatkowe naczynie krwionośne w naszych ramionach, które zgodnie z obecnymi trendami może być powszechne w ciągu zaledwie kilku pokoleń.

Naukowcy z Flinders University i University of Adelaide w Australii zauważyli, że tętnica, która tymczasowo przebiega przez środek naszych przedramion, gdy jesteśmy jeszcze w macicy, nie znika tak często, jak kiedyś. Oznacza to, że jest więcej dorosłych niż kiedykolwiek biegających z dodatkowym kanałem tkanki naczyniowej przepływającym pod nadgarstkiem.

„Od XVIII wieku anatomowie badali częstość występowania tej tętnicy u dorosłych, a nasze badania pokazują, że liczba ta wyraźnie wzrasta” – mówi anatom Teghan Lucas z Uniwersytetu Flinders.

„Częstość występowania wyniosła około 10 procent u osób urodzonych w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku w porównaniu z 30 procentami u osób urodzonych pod koniec XX wieku, więc jeśli chodzi o ewolucję, jest to znaczący wzrost w dość krótkim czasie”.

Tętnica środkowa [median artery] tworzy się dość wcześnie u wszystkich ludzi, transportując krew w dół środka naszych ramion, aby nakarmić rosnące ręce.

Tutaj główne tętnice przedramienia, w tym tętnica środkowa pośrodku. Zdjęcie: ilbusca Getty Images

Po około 8 tygodniach zwykle cofa się, pozostawiając zadanie dwóm innym naczyniom – promieniowemu (które odczuwamy, mierząc tętno) i łokciowemu. Anatomowie już od jakiegoś czasu wiedzą, że to obumarcie tętnicy środkowej nie jest pewne. W niektórych przypadkach jest dalej przez kolejne miesiące. Czasami rodzimy się z nią i nadal karmi tylko przedramię lub w niektórych przypadkach także rękę.

Aby porównać częstość występowania tego kanału krwi, Lucas i współpracownicy Maciej Henneberg i Jaliya Kumaratilake z Uniwersytetu w Adelajdzie przebadali 80 kończyn pochodzących ze zwłok, przekazanym przez Australijczyków pochodzenia europejskiego. Darczyńcy byli od 51 do 101 po śmierci, co oznacza, że prawie wszyscy urodzili się w pierwszej połowie XX wieku.

Zwracając uwagę na to, jak często znajdowano masywną tętnicę środkową zdolną do przenoszenia zapasu krwi, porównali liczby z zapisami “wykopanymi” z literatury, biorąc pod uwagę dane, które mogą przesadnie odzwierciedlać wygląd naczynia [tętnicy].

Fakt, że tętnica wydaje się być dziś trzy razy częstsza u dorosłych niż ponad sto lat temu, jest zaskakującym odkryciem, które sugeruje, że dobór naturalny faworyzuje tych, którzy trzymają ten dodatkowy zapas krwi. „Ten wzrost mógł wynikać z mutacji genów zaangażowanych w rozwój tętnicy środkowej lub problemy zdrowotne u matek w czasie ciąży, lub w rzeczywistości z obu tych przyczyn” – mówi Lucas.

Możemy sobie wyobrazić, że trwała tętnica środkowa może zapewnić zręcznym palcom lub silnym przedramionom niezawodny zastrzyk krwi długo po urodzeniu. Jednak posiadanie jej stwarza również większe ryzyko zespołu cieśnienia nadgarstka [carpal tunnel syndrome], niewygodnego stanu, który sprawia, że jesteśmy mniej zdolni do używania rąk.

Określenie rodzajów czynników, które odgrywają główną rolę w procesach wyboru trwałej tętnicy środkowej, będzie wymagało znacznie większego śledztwa. Cokolwiek by to nie było, prawdopodobnie w nadchodzących latach będziemy nadal widzieć więcej takich naczyń. „Jeśli ten trend się utrzyma, do roku 2100 większość ludzi będzie miała środkową tętnicę przedramienia” – mówi Lucas.

Ten gwałtowny wzrost tętnicy środkowej u dorosłych nie różni się od ponownego pojawienia się kości kolanowej zwanej fabella, która jest również trzy razy częstsza dzisiaj niż sto lat temu. Choć te różnice są małe, drobne zmiany mikroewolucyjne składają się na wielkoskalowe zmiany, które definiują gatunek.

Zmiany w naszych organizmach, kierując nas na nowe ścieżki zdrowia i chorób, które w tej chwili mogą być trudne do wyobrażenia.

Badania te zostały opublikowane w Journal of Anatomy.

Źródło: Mike McRae

Recently increased prevalence of the human median artery of the forearm: A microevolutionary change

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x