Wiodący magazyn medyczny donosi o „zdumiewającej” porażce Trumpa w odpowiedzi na pandemię

New England Journal of Medicine, jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych, nazwał reakcję Stanów Zjednoczonych na pandemię „zdumiewającą” porażką i wezwał do zmiany przywództwa w nadchodzących wyborach prezydenckich, w pełnym pasji artykule opublikowanym w czwartek (8 października). .

„Ten kryzys stworzył test przywództwa” – napisali redaktorzy czasopisma. „Tutaj, w Stanach Zjednoczonych, nasi przywódcy nie zdali tego testu. Przeszli przez kryzys i zamienili go w tragedię”. Stany Zjednoczone zgłosiły więcej przypadków i zgonów z powodu COVID-19 niż jakikolwiek inny kraj od początku pandemii, z 7,5 milionami przypadków i 211917 zgonami, zgodnie z tablicą wskaźników Johns Hopkins COVID-19.

Śmiertelność w USA jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Kanadzie, prawie 50 razy większa niż w Japonii, kraju o „wrażliwej i starszej populacji” i prawie 2000 razy większa niż w krajach o niższym średnim dochodzie, takich jak Wietnam.

„Nasi obecni przywódcy polityczni pokazali, że są niebezpiecznie niekompetentni” – napisali redaktorzy. „Nie powinniśmy im pomagać i pozwalać na śmierć kolejnych tysięcy Amerykanów, pozwalając im zachować pracę”. Stany Zjednoczone, kraj, który „wszedł w ten kryzys z ogromną przewagą”, od zdolności produkcyjnej po biomedyczną infrastrukturę badawczą po niesamowitą wiedzę w zakresie zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej i biologii, „zawiódł na prawie każdym etapie” reakcji na pandemię, kończąc za innymi narodami, takimi jak Nowa Zelandia, napisali autorzy.

New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował w niedawnej przeszłości tylko cztery artykuły wstępne, które zostały podpisane przez wszystkich jego redaktorów, i według CNN nigdy wcześniej nie zajmował się kwestiami politycznymi. To nie jest dziennik polityczny, “ale problem dotyczy faktów, a nie opinii” – powiedział CNN współautor dr Eric Rubin, redaktor naczelny NEJM. Redaktorzy nie poparli konkretnie kandydata, ale nie są pierwszą organizacją naukową, która zajęła polityczne stanowisko przeciwko administracji Trumpa. We wrześniu Scientific American opublikował artykuł popierający byłego wiceprezydenta Joe Bidena jako kandydata na prezydenta.

Co poszło nie tak

W Stanach Zjednoczonych kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy, testy na obecność wirusa pojawiły się z opóźnieniem,  urzędnicy nie zapewnili nawet podstawowego sprzętu ochrony osobistej ogółowi społeczeństwa ani pracownikom służby zdrowia, napisali redaktorzy. Co więcej, Stany Zjednoczone powoli i niekonsekwentnie wprowadzały środki kwarantanny i izolacji oraz wkładały niewiele wysiłku w ich egzekwowanie – napisali redaktorzy. Reguły dotyczące dystansu społecznego w wielu miejscach były „w najlepszym razie bezradne”, a przywódcy uczynili z noszenia maski kwestię polityczną – napisali redaktorzy.

Rząd „odpowiednio dużo zainwestował” w rozwój szczepionek, ale „jego retoryka upolityczniła proces rozwoju i doprowadziła do rosnącej nieufności opinii publicznej” – napisali redaktorzy. Obecnie prawie 50% opinii publicznej twierdzi, że nie otrzymałoby szczepionki COVID-19, gdyby była dostępna dzisiaj, według Pew Research Center.

Amerykańscy przywódcy zdecydowali się ignorować i krytykować ekspertów i zwrócili się raczej do niedoinformowanych „liderów opinii”, którzy „zaciemniają prawdę” – napisali redaktorzy. Rząd federalny w dużej mierze pozostawił reakcję na chorobę gubernatorom, którzy nie mają narzędzi, jakie ma rząd federalny. Centers for Disease Control and Prevention (CDC), po „wypatroszeniu” wiodącej na świecie organizacji reagowania na choroby, National Institutes of Health, która odegrała kluczową rolę w opracowywaniu szczepionek, następnie została wykluczona z procesu decyzyjnego rządu i Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i została „haniebnie upolityczniona” – napisali redaktorzy.

Ta porażka reakcji Stanów Zjednoczonych „zaostrzyła napięcia związane z nierównością”, ponieważ epidemie w nieproporcjonalny sposób wpłynęły na społeczności kolorowe, dzieci straciły możliwość chodzenia do szkoły w „krytycznych czasach” ich rozwoju społecznego i intelektualnego, ciężka praca pracowników służby zdrowia została zmarnowana, a wskaźniki zachorowań uniemożliwiły ponowne otwarcie wielu firm – napisali.

„Każdy inny, kto lekkomyślnie trwoni życie i pieniądze w ten sposób, poniósłby konsekwencje prawne. Nasi przywódcy w większości domagali się immunitetu za swoje czyny” – napisali. „Ale ten wybór daje nam moc wydania wyroku”.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Dying in a Leadership Vacuum

Scientific American Endorses Joe Biden

Prestigious medical journal calls for US leadership to be voted out over Covid-19 failure

U.S. Public Now Divided Over Whether To Get COVID-19 Vaccine

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x