Zaskoczeni naukowcy próbują ustalić, dlaczego orki wypowiedziały wojnę hiszpańskim łodziom rybackim.

Od lipca eksperci odnotowali ponad trzydzieści ataków na małe łodzie. Większość z nich miała miejsce u północno-zachodniego wybrzeża Hiszpanii, ale sześć statków zostało staranowanych przez ssaki w Cieśninie Gibraltarskiej, a pięć na wodach Portugalii.

Problem staje się na tyle poważny, że władze hiszpańskie odradzają małym łodziom pływanie wzdłuż tego odcinka wybrzeża.

Wydaje się, że co najmniej 61% incydentów dotyczy tej samej grupy orków – nazwanej przez naukowców Gladis Black, Gladis White i Gladis Gray. W niektórych z nich mogły być również zaangażowane dwie inne orki, prawdopodobnie dorosłe.

Zwierzęta wydają się być ranne – ale to, czy atakują łodzie w zemście, ponieważ wcześniej zostały zranione przez zderzenie z łodzią, czy po prostu zraniły się, gdy celowo taranowały łodzie z dużą prędkością, pozostaje kwestią domysłów. Wydaje się, że orki mają spójną metodę – celują w stery łodzi. Na ogół jest to najsłabsza część statku, ale może po prostu być tak, że ssaki morskie są wabione przez hałas, jaki wydaje ster pod wodą.

Biolodzy morscy Alfredo López z Uniwersytetu w Aveiro w Portugalii i Jose Cedeira z koordynatora badań nad ssakami morskimi (CEMMA) kierują zespołem, który ma zbadać bezprecedensowe ataki.

Naukowcy nadal nie znają powodów nietypowego zachowania.

Jest możliwe, że orki mogą czuć się zagrożone przez łodzie, ponieważ mogły zostać w przeszłości zranione przez małą łódkę. Inna teoria głosi, że robią to dla przyjemności – fakt, że szybko poruszające się łodzie zatrzymują się podczas ataku, może w jakiś sposób być zabawny dla młodych orek.

Ale to nie jest zabawne dla załóg. Pod koniec lipca Victoria Morris była na pokładzie 46-metrowej łodzi dostawczej tuż przy Cape Trafalgar, kiedy została otoczona przez dziewięć orek. Orki kontynuowały atak przez ponad godzinę, taranując łódź tak mocno, że ster pękł, a silnik zawiódł. Victoria powiedziała The Guardian: „Hałas był naprawdę przerażający. Taranowały, było okropne echo, myślałam, że mogą wywrócić łódź. I ten ogłuszający hałas, kiedy się porozumiewały, gwizdając do siebie. Było tak głośno, że musieliśmy krzyczeć”. Atak wydawał się „całkowicie zaaranżowany”. Kiedy jej łódź została odholowana z powrotem do portu, brakowało dużego fragmentu steru oraz na kadłubie statku były liczne ślady zębów.

W noc poprzedzającą ten incydent brytyjska para Beverly Harris i Kevin Large zgłosili, że ich 12 metrowy jacht został zatrzymany przez orki i „kilka razy” obrócił się wokół własnej osi. Pani Harris powiedziała, że poczuła, jak łódź „lekko podnosi się” podczas “spotkania”. W tym samym tygodniu sternik innego statku „omal nie zwichnął sobie ramienia”, gdy orki uderzyły w ster łodzi. Ten atak również trwał około godziny.

Jeden z członków załogi, Alfonso Gomez-Jordana Martin, powiedział później: „Kiedy nas zatrzymały, rozpędzały się do 10-15 węzłów, z odległości około 25 m – uderzenia przechylało łódź na boki”.

W sierpniu hiszpański jacht marynarki wojennej Mirfak stracił część steru po staranowaniu przez orki, a pod koniec września 10 metrowy jacht płynący do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii został staranowany „co najmniej 15 razy” przez orki, uszkadzając go tak bardzo, że kapitan został zmuszony do wezwania pomocy przez radio w celu holowania z powrotem do portu.

22 września Graeme Walker przygotowywał się do ucieczki na tratwę ratunkową, gdy grupa orek atakowała jego 14 metrowy jacht Promise 3 przez około 45 minut.  Jacht jest w remoncie w La Coruña, pan Walker powiedział: „Poczułem uderzenie w łódź i wyrwało mi ster[z rąk]. Nie byłem pewien, co się dzieje, a potem jedno ze zwierząt wypłynęło na powierzchnię po lewej stronie łodzi, by złapać oddech. Nigdy nie wiadomo, jak te rzeczy się potoczą. Nikt z nas nigdy wcześniej nie przechodził przez coś takiego.”

Biolog morski Rocío Espada mówi, że jest to zupełnie nowe zachowanie ssaków oceanicznych i dodaje: „Dla orki wyrwanie kawałka steru z włókna szklanego jest szalone” – mówi. „Widziałem, jak te orki dorastają, znam ich historie życia, nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o atakach”.

Lori Marino z projektu Whale Sanctuary mówi, że chociaż możemy nie wiedzieć, dlaczego orki atakują, prawie na pewno to robią. Mówi, że istnieje wiele dowodów na to, że te zwierzęta są bardzo inteligentne i całkiem zdolne do „obrony terytorium lub zasobów” przed czymkolwiek lub kimkolwiek, kogo uważają za najeźdźcę.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: GettyImages

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x