Maseczki i zamknięcia w Arizonie doprowadziły do 75% spadku liczby przypadków koronawirusa

Zgodnie z nowym raportem Centers for Disease Control and Prevention (CDC), nakaz zakrywania twarzy, zamykanie niektórych firm i inne strategie łagodzenia COVID-19 wdrożone latem doprowadziły do 75% spadku liczby nowych przypadków koronawirusa w Arizonie.

Dla kontrastu, gdy nakaz pozostania w domu został zniesiony na początku czerwca, a środki ochrony nie zostały jeszcze wdrożone, liczba nowych przypadków COVID-19 wzrosła o 151% w ciągu dwóch tygodni, zgodnie z raportem. Jak pokazują rosnące dowody, „powszechne wdrażanie i egzekwowanie trwałych środków łagodzących skutki społeczności, w tym noszenie maseczek”, może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19, napisali autorzy w raporcie.

Arizona zgłosiła obecnie ponad 224000 przypadków COVID-19 i ponad 5700 związanych z nimi zgonów, według Arizona Department of Health Services (ADHS). Według raportu 11 marca Arizona ogłosiła stan wyjątkowy zdrowia publicznego w odpowiedzi na kryzys COVID-19, a 31 marca ADHS wydało nakaz pozostania w domu.

Od początku kwietnia do połowy maja średnia z siedmiu dni liczba przypadków zachorowań w Arizonie wynosiła od 154 do 443. Od 29 kwietnia do 11 maja Arizona zaczęła ponownie otwierać firmy, sklepy i restauracje stosując podejście etapowe i zakończyła okres “zamknięcia” w domu 15 maja.

Według raportu 1 czerwca średnia dzienna liczba zachorowań wyniosła 808. Do 15 czerwca wzrosła do 2026, co oznacza ponad dwukrotny wzrost. W tamtym czasie noszenie maseczki nie było „szeroko nakazane ani wymuszane”, dopóki 17 czerwca stan nie nadał samorządom uprawnień do wprowadzenia polityki zakrywania twarzy.

Następnie Arizona podjęła szereg kroków, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19, w tym ograniczyła wydarzenia publiczne do mniej niż 50 osób; zamykane bary, siłownie, kina, parki wodne i obiekty rekreacyjne; ograniczenie pojemności restauracji do mniej niż 50% i wymaganie dystansu społecznego w tych przestrzeniach.

Według raportu, średnia liczba przypadków w stanie osiągnęła szczyt w okresie od 29 czerwca do 2 lipca, 4 377 nowych przypadków dziennie, przez następne 10 dni sytuacja ustabilizowała się, a następnie  ilość zachorowań spadła o 75% od 13 lipca do 7 sierpnia. Środki “zapobiegawcze” obowiązywały do sierpnia.

„Połączenie środków dobrowolnych i egzekwowalnych jest skuteczniejsze niż jakikolwiek pojedynczy środek” – napisali autorzy w raporcie. Polityka, która nakazuje takie środki zapobiegawcze, może „skutecznie” zwiększyć dystans społeczny i wymusić noszenie maseczek, „zapobiegających przenoszeniu się SARS-CoV-2”.

Takie środki „powinny być wdrażane przez społeczności i osoby, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19, szczególnie zanim szczepionka lub terapia staną się powszechnie dostępne” – dodali autorzy.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Trends in COVID-19 Incidence After Implementation of Mitigation Measures — Arizona, January 22–August 7, 2020

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x