Stan T. rex właśnie stał się najdroższą skamieliną jaką kiedykolwiek sprzedano

Liczący 67 milionów lat okaz Tyrannosaurus rex, nazywany Stanem, właśnie pobił rekord; W poniedziałek (6 października) Stan został sprzedany w Christie’s New York za prawie 32 miliony dolarów. To sprawia, że jest to najdroższa skamielina kiedykolwiek sprzedana na aukcji.

Wcześniej najdroższą skamieniałością, która trafiła na aukcję był niewiarygodnie kompletny T. rex znany jako Sue, który został sprzedany za 8,36 miliona dolarów w 1997 roku (13,5 miliona dolarów w dzisiejszych dolarach, biorąc pod uwagę inflację) do Field Museum of Natural History w Chicago. W międzyczasie, według The New York Times, nie udało się zidentyfikować nabywcy Stana.

Wielu paleontologów jest przerażonych, że Stan został sprzedany nieznanemu nabywcy, zwłaszcza teraz, gdy wiele instytucji naukowych nie ma pieniędzy na zakup takich skamieniałości i przechowywanie ich w domenie publicznej. Jednak w przeciwieństwie do innych okazów dinozaurów Stan nie miał innego wyjścia, jak tylko udać się na blok aukcyjny, więc jak się tam znalazł?

Zwykle Towarzystwo Paleontologii Kręgowców (SVP) sprzeciwia się aukcji takich skamieniałości. Na przykład w 2018 roku SVP poprosił dom aukcyjny Aguttes w Paryżu o wycofanie się z aukcji allozaura, rodzaju dinozaura jedzącego mięso, który został znaleziony na prywatnej ziemi w Wyoming. W przeciwieństwie do tego Stan przyszedł do domu aukcyjnego nie dlatego, że jego właściciel chciał zarobić, ale z nakazu sądowego, co skomplikowało możliwości reakcji SVP.

Amatorski paleontolog Stan Sacrison znalazł Stana w 1987 roku w formacji Hell Creek, niedaleko miasta Buffalo w Południowej Dakocie, według Black Hill Institute of Geological Research (BHI), firmy dostarczającej skamieniałości do badań, nauczania i wystaw. Po zapoznaniu się z okazem naukowcy z BHI spędzili ponad 300 000 godzin na wykopywaniu i przygotowywaniu długiego na prawie 40 stóp (12 metrów) T. rex, którego nazwali na cześć odkrywcy.

T. rex stał się sławny, będąc głównym bohaterem T. rex World Exposition, całorocznej trasy koncertowej, która rozpoczęła się w Japonii w 1995 roku. W 2005 roku program telewizyjny BBC „The Truth About Killer Dinosaurs” stworzył replikę czaszki i szczęk Stana do nauki o sile ugryzienia T. rex; a naukowcy opisali w 2009 roku w czasopiśmie PLOS One, w jaki sposób badali Stana, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób poruszają się dinozaury.

Anatomiczne badania Stana ujawniły, że tyranozaur prawdopodobnie przechodził jakieś okrutne bójki; miał złamaną szyję, kilka innych złamanych kości, zagojone żebra i bliznę na czaszce tego samego rozmiaru i kształtu co ząb T. rex, według BHI.

Jednak BHI niedawno zakończyło współpracę z jednym ze swoich akcjonariuszy mniejszościowych, zgodnie z oświadczeniem BHI. W 2015 roku akcjonariusz ten złożył pozew o likwidację majątku instytutu, a w 2018 roku sędzia nakazał BHI zlicytować Stana, a następnie wypłacić temu udziałowcowi wpływy z tytułu jego udziału w spółce.

W świetle orzeczenia SVP przyznał, że BHI nie ma innego wyjścia, jak tylko wysłać Stana na blok aukcyjny. „W przypadku Stana T. rex sytuacja jest bardziej złożona i rozumiemy, że sprzedaż jest wynikiem orzeczenia sądu” – powiedział SVP w oświadczeniu. „W tym przypadku zażądaliśmy, aby Christie’s ograniczyła sprzedaż do oferentów z instytucji zaangażowanych w opiekę nad okazami dla dobra publicznego lub do licytacji w imieniu takich instytucji”.

Nie jest jasne, czy dom aukcyjny uwzględnił prośbę SVP. „Ale jeśli zwycięska oferta dotycząca Stana T. rex pochodziła nie od muzeum, ale od prywatnego kolekcjonera, wtedy nauka przegrywa – a głośne aukcje, takie jak te, sprawiają, że jest to najbardziej prawdopodobny wynik, domy aukcyjne wyceniając podnoszą cenę” napisał w opinii dla NBC News, Adam Larson, docent wolontariusz w Dinosaur Discovery Museum w Kenosha w stanie Wisconsin.

Muzea mają kluczowe znaczenie dla zachowania skamieniałości, ponieważ zatrudniają naukowców, którzy wiedzą, jak właściwie pielęgnować te okazy, a także udostępniać je opinii publicznej i badaczom przez wiele lat. „Ale prywatni kolekcjonerzy nie działają pod takimi ograniczeniami” – napisał Larson. „Mogliby sprzedać części Stana innym kolekcjonerom i podzielić szkielet lub przechowywać go w sposób, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia Stana, zmielić Stana na zupę „leczniczą”, a nawet pozwolić swoim psom żuć Stana, jeśli będą mieć ochotę.”

Larson wezwał do wprowadzenia przepisów chroniących rzadkie okazy, takie jak Stan. Obecnie skamieniałości znalezione na terenach prywatnych w USA (za zgodą właściciela ziemi) są „znalazcy”, podczas gdy skamieniałości znalezione na terenach publicznych mogą być zwykle zbierane tylko przez wyszkolonych badaczy posiadających zezwolenie Biura Gospodarki Gruntami.

Źródło: Laura Geggel

The life and times of STAN — one of the most complete T. rex skeletons ever found

T. Rex Skeleton Brings $31.8 Million at Christie’s Auction

The Truth About Killer Dinosaurs

BLACK HILLS INSTITUTE BUYS OUT PARTNER

Estimating Mass Properties of Dinosaurs Using Laser Imaging and 3D Computer Modelling

AUCTION OF T. REX “STAN”

Stan the T. rex auction sale of $31.8 million sets a record — and sets back science

Zdjęcia: Spencer Platt/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x