Gdzie w mózgu kryją się niechciane myśli?

Negatywne myśli, których nie możesz się pozbyć, mogą być wysoce szkodliwe dla twojego samopoczucia. Czasami, choć próbujemy je stłumić, niektóre myśli po prostu wracają.

Nowe badania sugerują, że może to być spowodowane tym, że te niepożądane myśli nadal istnieją w innej części naszego mózgu.

Odkrycie to sugeruje, że próba stłumienia powtarzających się myśli jako sposobu na zapewnienie mózgowi chwili odpoczynku (i ochronę naszego dobrego samopoczucia psychicznego) może nie być najlepszą strategią. Potwierdzającą to, co sugerują klasyczne badania.

“Wyniki te dostarczają nowych dowodów na wszechobecność tłumionych myśli i ujawniają obszary mózgu, na które należy zwrócić uwagę podczas leczenia zaburzeń myślenia”, takich jak zespół stresu pourazowego, stwierdzili autorzy badania.

Badanie zostało przeprowadzone z neutralną treścią myśli. Zespół zmapował aktywność mózgu 15 osób, które próbowały stłumić wszelkie myśli lub obrazy czerwonego jabłka, lub zielonego brokuła. Wyzwaniem polegało na unikaniu myślenia o produkcie spożywczym przez zaledwie 12 sekund po tym, jak uczestnicy zostali poproszeni o jego wizualizację. Po wykonaniu serii zadań osiem osób zgłosiło, że skutecznie stłumiło wszelkie myśli lub obrazy owoców, lub warzyw, ale skany ich mózgów sugerowały coś innego. Rezonans magnetyczny, który wykrywa zmiany w przepływie krwi, mierzył aktywność ich mózgu. Następnie do analizy danych wykorzystano algorytm komputerowy dostrojony do wykrywania różnic we wzorcach aktywności mózgu odpowiadających myślom o owocach lub warzywach.

“Korzystając z tego algorytmu, możemy zobaczyć, co ludzie sobie wyobrażają, nawet jeśli nie są tego świadomi”, powiedział neurobiolog poznawczy Roger Koenig-Robert z Monash University w Australii.

Skany wykazały, że dobrowolne myślenie o tych dwóch składnikach aktywowało lewą stronę mózgów uczestników. Prawa strona stawała się aktywna, gdy próbowali stłumić swoje myśli.

“Udało nam się znaleźć wizualną reprezentację myśli – nawet jeśli uczestnicy wierzyli, że z powodzeniem wypchnęli ten obraz ze swoich umysłów”, powiedział Joel Pearson, neurobiolog kognitywny z University of New South Wales w Sydney.

“Kora wzrokowa – część mózgu odpowiedzialna za obrazy umysłowe – wydawała się wytwarzać myśli bez ich świadomości”, dodał. “To sugeruje, że mentalne obrazy mogą tworzyć się nawet wtedy, gdy próbujemy je powstrzymać”.

W szczególności, wizualne reprezentacje ich myśli o jedzeniu przetrwały w bocznej korze potylicznej, części mózgu, która rozpoznaje przedmioty.

“Wyniki te sugerują, że treść tłumionych myśli istnieje ukryta przed świadomością, pozornie bez wiedzy jednostki, dostarczając nieodpartego dowodu, dla którego tłumienie myśli jest tak nieskuteczne” – podsumowali autorzy w swoim artykule.

Ale “tłumienie myśli” oznacza unikanie myślenia o jednym przedmiocie, a nie zastępowanie go innym lub odwracanie uwagi. W tym przypadku naukowcy nie mogli być absolutnie pewni, że ich 15 uczestników nie rozpraszało się innymi pomysłami, aby uniknąć myślenia o jabłkach i brokułach.

Potrzebne będą przyszłe badania z udziałem większej liczby osób, jak na przykład eksperymenty testujące to, co dzieje się w mózgu, gdy ludzie próbują zastąpić jedną myśl inną, zamiast całkowicie ją stłumić.

Poprzednie badania tej samej grupy, opublikowane w 2019 roku, sugerowały, że zastępowanie myśli jest skuteczniejsze niż ich tłumienie w celu kontroli myśli. I oczywiście leżenie w skanerze mózgu i myślenie o owocach i warzywach nieco różni się od zmartwień życia codziennego lub wzorców myślowych, które pojawiają się z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. Ale te odkrycia są krokiem naprzód w lepszym zrozumieniu naszych umysłów i pocieszeniem, wiedząc, dlaczego kontrolowanie niechcianych myśli może być tak trudne.

 

Źródła: Clare Watson

Can’t get you outta my head… neuroscience study finds ‘hidden’ thoughts in visual part of brain

Paradoxical effects of thought suppression

Decoding Nonconscious Thought Representations during Successful Thought Suppression

The lateral occipital complex and its role in object recognition

Measuring Thought-Control Failure: Sensory Mechanisms and Individual Differences

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x