Badanie na temat depresji ujawnia “ochronny efekt” zwierzania się przyjacielowi

Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej (znanego wzmacniacza nastroju) autorzy nowego badania zwracają uwagę na potencjalne cele, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko depresji, takie jak regularne kontakty towarzyskie.

“Zdecydowanie najbardziej widocznym z tych czynników była częstotliwość zwierzania się innym, ale także wizyty u rodziny i przyjaciółmi, z których wszystkie uwydatniły ważny ochronny wpływ więzi społecznych” – mówi psychiatra Jordan Smoller z Harvard Medical School.

“Te czynniki są teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek, w okresie społecznego dystansu i separacji od przyjaciół i rodziny”.

Ponieważ wiele osób na całym świecie nadal żyje w zamknięciu z powodu nieustającej pandemii COVID-19, wizyty towarzyskie i spotkania są trudniejsze niż kiedykolwiek. Jednak nowe odkrycia są delikatnym przypomnieniem, że chowanie się przed ludźmi może pogorszyć i tak już zły nastrój, a drobnostka, taka jak zwykły telefon do przyjaciela, może przynieść kilka korzyści.

Jakie czynniki są powiązane z depresją, jakie czynniki prowadzą do depresji, a jakie czynniki są spowodowane przez depresję? Jest to trudne do rozróżnienia, ale używając dużych kohort i narzędzi statystycznych, naukowcy zaczynają lepiej wyobrażać sobie potencjalne odpowiedzi.

Studiując dane pacjentów pod kątem ponad 100 potencjalnych czynników ryzyka, autorzy badania stworzyli ich kompleksowe porównanie. Korzystając z randomizacji mendlowskiej – metody tradycyjnie używanej do obliczania ryzyka genetycznego – zidentyfikowali szereg czynników społecznych i  środowiskowych, które mogą wpływać na nasz nastrój.

“Depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie, ale do tej pory badacze skupiali się tylko na kilku czynnikach ryzyka” – mówi psychiatra Karmel Choi z Uniwersytetu Harvarda.

Przeglądając dane dotyczące 100 000 białych Brytyjczyków, autorzy stwierdzili, że spędzanie większej ilości czasu przed telewizorem wiązało się z większym ryzykiem wystąpienia depresji. Z drugiej strony, regularne zajęcia towarzyskie miały działanie ochronne. Na przykład zaufanie do przyjaciół i rodziny było szczególnie skuteczne w obniżaniu ryzyka wystąpienia depresji.

Autorzy już wcześniej przeprowadzili badanie odnośnie aktywności fizycznej. Wyniki sugerują, że osoby, które ćwiczą więcej, są mniej narażone na depresję. Teraz, korzystając z tych samych zasad przyczynowości, zespół znalazł inny potencjalny mechanizm ochronny: naszych przyjaciół i rodzinę.

Zwierzanie się innym zapewniało najlepszą ochronę przed depresją, nawet wśród osób z grupy ryzyka. Autorzy twierdzą również, że wizyty u rodziny i przyjaciół były również bardzo istotne. Sugeruje to, że częste kontakty towarzyskie z bliskimi mogą nas uchronić przed przyszłymi napadami depresji, podczas gdy spędzanie znacznej ilości czasu na oglądaniu telewizji może pogarszać nasz nastrój.

Autorzy nie są pewni, dlaczego tak jest, ale uważają, że media, które konsumujemy, mają pewien wpływ na nasz nastrój. Ewentualnie może to mieć również coś wspólnego ze spędzaniem kilku pasywnych godzin na naszych plecach.

Chociaż ogólny czas i jakość snu są związane z depresją, obecne badanie wykazało, że drzemki w ciągu dnia mogą zwiększać jej ryzyko. Sugeruje to, że prawdopodobnie istnieją złożone i nieliniowe efekty, których nie bierzemy pod uwagę, a dodatkowe badania powinny zgłębić te możliwości. Na przykład senność w ciągu dnia może być spowodowana depresją i na odwrót, tworząc potencjalnie nieprzyjemną pętlę sprzężenia zwrotnego, która stwarza dla naukowców zagadkę.

Na razie wydaje się, że spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną, oraz aktywność fizyczna to dwa obiecujące sposoby ochrony zdrowia psychicznego. Jednak obecne środki dystansowania społecznego mogą utrudnić wielu z nas pełne wykorzystanie rady, która mówi, że potrzebujemy więcej czasu z rodziną, a mniej z Netflixem, aby uniknąć depresyjnych nastrojów.

“Niezależnie od tego”, piszą autorzy, “nasze odkrycia sugerują, że ocena wzorców korzystania z mediów przez dorosłych pacjentów i zapewnienie psychoedukacji na temat potencjalnego wpływu na nastrój nadmiernego oglądania telewizji może stanowić kolejny skuteczny element zapobiegania depresji”.

 

Źródła: Carly Cassella

Study identifies social connection as the strongest protective factor for depression

Study of more than 100 modifiable factors for depression identifies social connection as the strongest protective factor

Assessment of Bidirectional Relationships Between Physical Activity and Depression Among Adults: A 2-Sample Mendelian Randomization Study

An Exposure-Wide and Mendelian Randomization Approach to Identifying Modifiable Factors for the Prevention of Depression

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x