1 na 4 Amerykanów nie myje rąk regularnie

Według nowego raportu więcej Amerykanów myje ręce podczas pandemii COVID-19, ale 1 na 4 nie myje rąk, kiedy jest to potrzebne, na przykład po wydmuchaniu nosa.

Raport, z Centers for Disease Control and Prevention (CDC), badał zachowania Amerykanów związane z myciem rąk przed i podczas pandemii COVID-19. Autorzy przeanalizowali wyniki dwóch reprezentatywnych dla kraju ankiet, z których pierwsze przeprowadzono w październiku 2019 r., a drugie w czerwcu 2020 r.

W ankietach pytano uczestników o sytuacje, w których zazwyczaj pamiętają o umyciu rąk, np. po skorzystaniu z łazienki w domu; po publicznym korzystaniu z łazienki; po kaszlu, kichaniu lub wydmuchaniu nosa; przed jedzeniem w domu; przed jedzeniem w restauracji i przed przygotowywaniem posiłków w domu.

Raport wykazał, że na szczęście ogromna większość ludzi pamięta o umyciu rąk po skorzystaniu z łazienki. Zarówno w 2019, jak i 2020 roku ponad 85% uczestników stwierdziło, że pamięta o umyciu rąk po skorzystaniu z łazienki w domu, a 95% stwierdziło, że pamięta o umyciu rąk po skorzystaniu z publicznej toalety. Podobnie w obu latach około 86% uczestników stwierdziło, że pamięta o umyciu rąk przed przygotowaniem jedzenia.

Jednak od tego momentu sytuacja się pogorsza.

W 2019 roku około 63% respondentów powiedziało, że myło ręce przed jedzeniem w domu, 55% powiedziało, że myło ręce przed jedzeniem w restauracji, a 53% powiedziało, że myło ręce po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa. Podczas pandemii więcej osób zgłosiło mycie rąk w takich sytuacjach, ale liczby nadal nie były idealne – 74% powiedziało, że pamięta o umyciu rąk przed jedzeniem w domu, 70% powiedziało, że pamięta o umyciu rąk przed jedzeniem w restauracji a 71% powiedziało, że pamiętało o umyciu rąk po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa.

Ogólnie rzecz biorąc, niektóre grupy demograficzne rzadziej pamiętały o umyciu rąk, w tym mężczyźni, młodzież i osoby białe.

Na przykład w 2020 r. 65% mężczyzn zgłosiło mycie rąk po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa; w porównaniu z 76% kobiet. A 69% białych dorosłych twierdzi, że myło ręce po kaszlu, kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa, w porównaniu z 83% dorosłych czarnych i 72% dorosłych Latynosów.

„Odkrycia te podkreślają znaczenie promowania częstego mycia rąk podczas trwającej pandemii COVID-19, zwłaszcza po kaszlu, kichaniu i wydmuchiwaniu nosa” – napisali autorzy. „Mężczyźni, młodzież i biali dorośli nadal rzadziej pamiętają o umyciu rąk, pomimo ulepszeń wprowadzonych w latach 2019-2020”.

Autorzy konkludują, że potrzeba więcej pracy, aby zidentyfikować sposoby zmuszenia ludzi do mycia rąk, nie tylko w celu zapobiegania COVID-19, ale także w celu ograniczenia przenoszenia innych chorób, które rozprzestrzeniają się poprzez kaszel, kichanie lub kupę.

Źródło: Rachael Rettner

Characteristics Associated with Adults Remembering to Wash Hands in Multiple Situations Before and During the COVID-19 Pandemic — United States, October 2019 and June 2020

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x