Starożytni Persowie produkowali stal chromową wcześniej niż Zachód

Wygląda na to, że starożytni Persowie byli mistrzami metalu na Bliskim Wschodzie: zespół naukowców z University College London znalazł dowody na produkcję stali chromowej w Chahak w południowym Iranie, sięgającą XI wieku. Wcześniej uważano, że jest to innowacja XX wieku.

Zespół dokonał odkrycia przy pomocy szeregu średniowiecznych manuskryptów perskich pochodzących z okresu od XII do XIX wieku, które opisują Chahak jako siedzibę słynnego przemysłu stalowego.

Szczególne znaczenie dla badaczy miał jeden manuskrypt poświęcony drogocennym kamieniom i klejnotom, zatytułowany „al-Jamahir fi Marifah al-Jawahir”, napisany przez perskiego uczonego Abu-Rayhana Biruniego, ponieważ dostarczył jedynego znanego pisemnego opisu metod wytwarzania stali w tyglach.

„Nasze badania dostarczają pierwszych dowodów na celowe dodawanie minerału chromu do produkcji stali. Uważamy, że było to zjawisko perskie ”- powiedział naczelny autor, dr Rahil Alipour .

„Badania te dostarczają nie tylko najwcześniejszych znanych dowodów na produkcję stali chromowej już w XI wieku naszej ery, ale także dostarczają znacznika chemicznego, który może pomóc w identyfikacji artefaktów wykonanych ze stali tyglowej w muzeach lub zbiorach archeologicznych aż do ich pochodzenia w Chahak, czyli tradycji Chahak ”- dodał dr Alipor.

Żużel tyglowy przylegający do wnętrza odłamka tygla odkopanego w Chahak © Rahil Alipour

Zespół wykorzystał datowanie radiowęglowe na wielu kawałkach węgla drzewnego znalezionych w starożytnym tyglu, aby datować ich produkcję na XI do XII wieku. Następnie wykorzystali skaningową mikroskopię elektronową, aby zidentyfikować ślady mineralnego rudy chromitu , który, jak ustalili, był tajemniczym składnikiem opisanym w rękopisie Biruni jako niezbędny dodatek do procesu.

Źródło: Jason Goodyer

Chromium crucible steel was first made in Persia

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x