Pierwsze dane z Solar Orbiter

Ekspert powiedział, że pierwsze dane z Solar Orbiter mogą ujawnić „cały dodatkowy zestaw cudów” dotyczących Słońca, o których nikt jeszcze nie wiedział.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła społeczności naukowej i szerszej opinii publicznej pierwszą rundę informacji z sondy. Dane zostały zebrane przez zestaw instrumentów in-situ, które mierzą warunki otaczające statek kosmiczny – energetyczny detektor cząstek (EPD), instrument fal radiowych i plazmowych (RPW) oraz magnetometr (MAG).

Opierając się na udanym podejściu przyjętym przez poprzednie misje fizyki Słońca, zdecydowano, że czas między otrzymaniem danych na Ziemi a ich ujawnieniem na świecie wyniesie maksymalnie 90 dni.

„Zrobienie tego w czasach COVID-19 było bardzo trudne” – powiedział Yannis Zouganelis, zastępca naukowca projektu Solar Orbiter w ESA. „Ale jesteśmy gotowi dostarczyć dane społeczności naukowej zgodnie z planem, aby mogli zrobić z tym naukę.”

Zadaniem MAG było poznanie wszystkich małych pól magnetycznych, które sam statek kosmiczny generuje, gdy jego różne obwody i wyposażenie są włączane i wyłączane.

Profesor Tim Horbury z Imperial College i główny badacz MAG powiedział, że fakt, że dane były gotowe na czas, był świadectwem ciężkiej pracy zespołu inżynierów w Imperial.

„Pracowali niesamowicie ciężko przez ostatnie kilka miesięcy. Wymagało to ogromnej pracy”- powiedział prof. Horbury. „Jest wiele rzeczy, które publikujemy, a którym nikt jeszcze nie przyjrzał się szczegółowo. Jestem więc pewien, że będzie też cały dodatkowy zestaw cudów – po prostu nie wiemy jeszcze, czym one są. Jest wiele rzeczy do zrobienia dla ludzi i naprawdę mam nadzieję, że ludzie się w to zanurzą”.

Gdy instrumenty na orbiterze pobiorą dane, misja wchodzi w fazę kalibracji, w której każdy zespół instrumentów podejmuje pracę, aby zrozumieć, jak działa sprzęt w kosmosie. Po zakończeniu zespoły przetwarzają dane i wysyłają je do Europejskiego Centrum Astronomii Kosmicznej (ESAC) ESA, niedaleko Madrytu. Tam dane są archiwizowane w ESAC Science Data Center i udostępniane publicznie.

Równocześnie z publikacją danych ukazuje się specjalny numer czasopisma Astronomy and Astrophysics, który zawiera opisy misji i instrumentów.

„Teraz każdy naukowiec z dowolnego kraju może uzyskać dane i wykorzystać je do nauki” – powiedział Zouganelis. „W rzeczywistości już setki naukowców współpracują ze sobą, aby nadać sens tym wyjątkowym danym”.

Naukowcy chcą, aby Solar Orbiter był jedną z najbardziej otwartych misji kosmicznych – otwartą na cały świat, a nie tylko na zespoły, które zbudowały instrumenty.

Solar Orbiter został skonstruowany przez Airbusa w Stevenage i wystrzelony z ośrodka NASA Cape Canaveral na Florydzie 10 lutego 2020 r.

Został zaprojektowany, aby wytrzymać palące ciepło Słońca, które uderzy w jedną stronę, jednocześnie utrzymując ujemne temperatury po drugiej stronie statku kosmicznego, gdy orbita utrzymuje go w cieniu.

„Jedyną rzeczą bardziej nieprzewidywalną niż pogoda w Wielkiej Brytanii jest pogoda kosmiczna” – powiedziała dr Caroline Harper, szef działu badań kosmicznych w brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

„Wiemy jednak, że słoneczne rozbłyski na Słońcu mogą wytwarzać strumienie wysokoenergetycznych cząstek i gazu, które mogą dotrzeć do Ziemi. Te rozbłyski słoneczne mogą uszkodzić satelity i spowodować przerwy w dostawie prądu na Ziemi. Im więcej możemy dowiedzieć się o pogodzie kosmicznej dzięki misjom, takim jak zbudowany w Wielkiej Brytanii Solar Orbiter, tym więcej możemy przewidzieć i chronić się przed jej skutkami – dlatego cieszę się, widząc dziś pierwsze raporty dotyczące danych”.

Źródło: Amy Barrett

Solar Orbiter releases first data to the public

Zdjęcie: The European Space Agency; Wideo: The European Space Agency, ESA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x