Nowy aparat słuchowy może pomóc milionom

Nowy aparat słuchowy, który kosztuje mniej niż 1 GBP, został opracowany przez naukowców z Georgia Institute of Technology. Urządzenie może pomóc milionom starszych ludzi na całym świecie, dla których obecne leczenie jest niedostępne lub zbyt drogie.

Około 11 milionów osób w Wielkiej Brytanii żyje z ubytkiem słuchu, z czego 8 milionów ma 60 lat lub więcej. Aparat słuchowy jest w stanie pomóc osobom, które mają jeszcze pewną zdolność słyszenia, ale mają trudności z usłyszeniem konkretnych dźwięków – takich jak dzwonek do drzwi lub telefon – lub z wybieraniem poszczególnych głosów w rozmowie.

Dzieje się tak, ponieważ aparat słuchowy można dostroić tak, aby wzmacniał dźwięki o określonych częstotliwościach, w zależności od rodzaju ubytku słuchu danej osoby. Starsi dorośli tracą zdolność słyszenia dźwięków o wyższych częstotliwościach.

Pierwszy autor artykułu, Soham Sinha, jest wieloletnim użytkownikiem technologii aparatów słuchowych.

„Urodziłem się z ubytkiem słuchu i aparaty słuchowe dostałem dopiero w liceum” – powiedział Sinha, który pracował nad projektem jako student studiów licencjackich, a obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Stanforda. „Ten projekt był dla mnie okazją, aby dowiedzieć się, co mogę zrobić, aby pomóc innym, którzy mogą znajdować się w takiej samej sytuacji jak ja, ale nie mają środków na zakup aparatów słuchowych”.

Georgia Tech Assistant Professor M Saad Bhamla kierował zespołem badawczym opracowującym aparat słuchowy © Craig Bromley

Zamiast siedzieć za uchem, nowe, tanie urządzenie zespołu wisi na szyi użytkownika. Wykorzystuje on mikrofon do odbioru dźwięku, który następnie jest wysyłany do wzmacniacza w celu wzmocnienia.

„Użyliśmy filtrów do kształtowania wzmocnienia, na przykład do selektywnego wzmacniania dźwięków powyżej 1000 Hz ” – powiedział M. Saad Bhamla, adiunkt w dziedzinie inżynierii chemicznej i jeden z autorów badania. „Zrobiono to w celu dopasowania do typowego profilu akustycznego ubytku słuchu związanego z wiekiem, który wykazuje utratę słuchu przy wyższych częstotliwościach powyżej 1000 Hz”.

Aparat słuchowy jest zapakowany w etui wydrukowane w 3D. W sumie naukowcy twierdzą, że wyprodukowanie ich urządzenia kosztowało 98 centów (około 76 pensów).

„Pokazaliśmy, że możliwe jest zbudowanie aparatu słuchowego za mniej niż cenę filiżanki kawy” – powiedział Bhamla. „To jest pierwszy krok, technologia platformowa, i pokazaliśmy, że niski koszt nie musi oznaczać niskiej jakości.”

Źródło: Amy Barrett

LoCHAid: An ultra-low-cost hearing aid for age-related hearing loss

Zdjęcie: Craig Bromley

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x