Kilka mitów na temat maseczek ochronnych w które nie powinniście wierzyć

W ostatnich miesiącach maski stały się wysoce polaryzacyjnym tematem. Pomimo intensywnych debat internetowych i konfliktów, które wybuchają publicznie na temat wymagań dotyczących masek, nauka stojąca za noszeniem masek nie jest wcale kontrowersyjna.

Istnieją liczne dowody na poparcie noszenia masek w celu chronienia siebie i innych osób oraz spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Oto niektóre z najczęstszych mitów używanych do argumentowania przeciwko noszeniu masek.

Noszenie maski nie pogorszy infekcji koronawirusem

Mit: Jeśli mam wirusa, noszenie maski spowoduje ponowne narażenie na jego cząsteczki, które wydycham, co będzie skutkowało pogorszeniem stanu zdrowia.

Twierdzenie to zostało rozpowszechnione w pseudonaukowym filmie dokumentalnym Plandemic, który został gruntownie obalony przez naukowców. Badania wykazały, że nie możesz się ponownie zarazić, jeśli masz już w sobie wirusa i niemożliwe jest, aby w jakiś sposób „reaktywował się” w Twoim organizmie.

„Nie stoi za tym żadna nauka i jest to całkowicie fałszywe”, powiedział o twierdzeniu mikrobiolog dr Miryam Wahrman, autor książki The Hand Book: Surviving in a Germable World.

Maski nie obniżają poziomu tlenu

Mit: Nie mogę oddychać w masce. Noszenie jej może być niebezpieczne, ponieważ ogranicza dostęp do tlenu.

Konsekwentnie wykazano, że maski są bezpieczne, dlatego były już intensywnie użytkowane przez personel medyczny jeszcze przed pandemią. Powszechna plotka, że ​​obniżają poziom nasycenia krwi tlenem, została obalona przez wielu lekarzy. Co więcej, pomimo twierdzeń, że maska ​​może zaostrzać choroby, takie jak astma, wielu lekarzy stwierdziło, że nie ma uzasadnionego powodu zwolnienia z noszenia maski. Pomocne mogą być strategie, takie jak prawidłowe dopasowanie maski i wybór odpowiedniego modelu. Niektóre typy szczelnych półmasek o jakości przemysłowej mogą wpływać na poziom poboru tlenu, zwłaszcza gdy są noszone przez dłuższy czas, ale najpopularniejsze typy masek ochronnych, takie jak maski chirurgiczne i maski z tkaniny, nie będą wpływać na poziom nasycenia krwi tlenem.

Powinieneś nosić maskę, nawet jeśli nie masz objawów

Mit: Jeśli czuję się dobrze i nie mam kaszlu ani gorączki, nie muszę nosić maski.

Aż 40 procent osób zakażonych koronawirusem nie wykazuje żadnych objawów. Ci bezobjawowi nosiciele mogą nadal przenosić go na inne osoby, nawet nie wiedząc, że są chorzy. Badania wykazały, że nawet osoby, które wykazują oznaki choroby, mogły zarazić innych przed wystąpieniem pierwszych symptomów. Dlatego szczególnie ważne jest ustalenie i przestrzeganie spójnych i kompleksowych zasad noszenia masek, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Maski chronią ludzi wokół ciebie

Mit: Maski powinny nosić tylko osoby, które boją się zachorowania. Jeśli jestem zdrowy lub odważny, nie muszę.

Podstawową zaletą noszenia maski jest ochrona ludzi wokół ciebie, dlatego według badań tak ważne jest, aby wszyscy je nosili. Maski działają poprzez blokowanie potencjalnie zakaźnych cząstek z układu oddechowego przed wydostaniem się do otaczającego powietrza za każdym razem, gdy kaszlesz, kichasz, oddychasz lub mówisz. Mogą również uniemożliwić wdychanie niektórych cząstek wydalanych przez inne osoby. Niespójne komunikaty o maskach od urzędników służby zdrowia na wczesnym etapie pandemii mogły przyczynić się do powstania tego mitu, prowadząc niektórych do przekonania, że ​​zdrowi ludzie nie potrzebują masek.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez CDC maski pomogły powstrzymać epidemię w salonie fryzjerskim w Missouri. Mimo że dwóch pracowników było bezobjawowymi nosicielami wirusa, ani jeden ze 139 klientów nie zachorował, ponieważ wszyscy klienci i fryzjerzy nosili maski.

Z naukowego punktu widzenia jasne jest, że ​​noszenie maski może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa

Mit: Noszenie maski jest kwestią polityki i nie ma praktycznego wpływu na to, czy ludzie chorują, czy nie.

Badania są jednoznaczne. Maski ograniczają przemieszczanie się zakaźnych cząstek wirusa, zapobiegając w ten sposób jego rozprzestrzenianiu. Ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że nakłonienie całej populacji do noszenia masek może wystarczyć do spowolnienia wirusa bez uciekania się do globalnej kwarantanny. Im więcej ludzi nosi maski, tym skuteczniej społeczność może kontrolować chorobę.

Maski nie zastępują innych środków ostrożności, takich jak dystans społeczny i mycie rąk

Mit: Jeśli noszę maskę, mogę przebywać blisko innych ludzi bez obaw.

Chociaż badania pokazują, że maski działają, samo ich noszenie może nie wystarczyć. Eksperci ds. zdrowia nadal zalecają inne środki ostrożności, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, takie jak częste mycie rąk i utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów od innych osób, gdy tylko jest to możliwe. Badania wykazały, że te środki zapobiegawcze, w połączeniu, mogą znacznie zmniejszyć szybkość transmisji i uratować wiele istnień.

 

Źródła: Gabby Landsverk

A modelling framework toassess the likely effectivenessof facemasks in combinationwith ‘lock-down’ in managingthe COVID-19 pandemic

Anti-maskers are the new anti-vaxxers

Absence of Apparent Transmission of SARS-CoV-2 from Two Stylists After Exposure at a Hair Salon with a Universal Face Covering Policy — Springfield, Missouri, May 2020

Just put on a damn mask already, America. The science is clear

‘The effect is greatest when 100% of the public wear face masks’: Growing body of research shows the role of face coverings in curbing the spread of the coronavirus

Coronavirus patients are likely most contagious within the first week of symptoms, research suggests — or just before symptoms arrive

40% of people infected with COVID-19 are asymptomatic, a new CDC estimate says

A doctor tested her oxygen levels and heart rate while wearing face masks to show they don’t make it hard to breathe

A point-by-point debunk of the ‘Plandemic’ movie, which was shared widely before YouTube and Facebook took it down

South Korea says recovered coronavirus patients who tested positive again did not relapse: Tests picked up ‘dead virus fragments’

Association Between Universal Masking in a Health Care System and SARS-CoV-2 Positivity Among Health Care Workers

Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x