Germański władca pochowany z haremem 6 kobiet? Niezupełnie ale prawdziwa historia jest fascynująca

Wczesnośredniowieczny cmentarz odkopany w Niemczech może nie zawierać „haremu dla zaświatów”, jak podały niektóre serwisy informacyjne; ale nadal jest to niezwykłe znalezisko, w którym prawdopodobnie znajdują się szczątki bogatego arystokraty i około 80 innych osób, niektóre z bogactwami, takimi jak szklane misy, złota biżuteria i ostra broń – według Państwowego Muzeum Prehistorii w Halle w Niemczech.

Osoby pochowane w około 1500-letniej arystokratycznej posiadłości należały do krótkotrwałego Królestwa Turyngii, które trwało około 80 lat, zanim Frankowie podbili je w 531 r. n.e. Przed jego upadkiem w królestwie panował burzliwy czas znany jako wielka wędrówka ludów, kiedy tak zwane ludy barbarzyńskie, takie jak Hunowie, Goci i Wandale, zdobyli władzę, gdy rozpadły się pozostałości zachodniego imperium rzymskiego.

W niektórych grobach w Turyngii znajdowali się ludzie bardzo zamożni, przynajmniej według zakopanych z nimi artefaktów. „Ogólnie rzecz biorąc, kobiety były wyposażone w biżuterię (fibula / broszki, spinki do włosów, naszyjniki ze szklanych koralików), a mężczyźni w broń (miecz, lanca / włócznia, tarcza)” – Arnold Muhl, archeolog i ekspert ds. Migracji i Wczesne średniowiecze w Państwowym Muzeum Prehistorii.

Archeolodzy odkryli cmentarz latem 2020 roku, przed budową fermy drobiu w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech. Odkrycie zostało pierwotnie omówione w wiadomościach jako lubieżne znalezisko – The Times doniósł, że „starożytny władca germański został pochowany z kręgiem sześciu kobiet”, a Daily Mail nazwał to „haremem dla zaświatów”, zauważając, że sześć kobiet „mogło zostać zabitych lub złożonych w ofierze” po śmierci niemieckiego pana.

Ale tak nie jest, powiedział Muhl. „Zakładamy, że artykuły te odnoszą się do nadinterpretacji wcześniejszego etapu wykopalisk” – powiedział. Co więcej, pomimo doniesień o „panu germańskim[władcy]”, nie przypuszcza się, aby ktoś taki był tam pochowany. „Ale można uczciwie powiedzieć, że najbogatsze z tych pochówków z pewnością należą do bogatej rodziny właścicieli arystokratycznej rezydencji” – powiedział Muhl.

Sam cmentarz, datowany na 470-540 n.e., jest „cmentarzem liniowym, na którym groby leżą obok siebie w rzędach” – powiedział Muhl. Na miejscu znajduje się również dół wypełniony 11 pochówkami zwierząt (cztery sztuki bydła, pięć koni i dwa psy), który został usunięty z cmentarza w jednym glinianym bloku, który archeolodzy planują wkrótce dokładnie sprawdzić. Wewnątrz tego bloku archeolodzy znaleźli również fragmenty brązu, które mogą być pozostałościami kotła, „ale tylko przyszłe wykopaliska mogą potwierdzić to przypuszczenie” – powiedział Muhl.

Inne serwisy informacyjne podały, że być może prochy „pana” zostały pochowane w tym rzekomym kotle. Ale „kremacja była bardzo niezwykła w tym okresie” – powiedział Muhl. „Dlatego nie spodziewamy się ukrytej osoby po kremacji w wykopie”.

Co więcej, na początku wykopalisk badacze zauważyli, że sześć grobów w jednym z rzędów cmentarza tworzyło „lekkie zakrzywienie w pewnej odległości wokół pochówku zwierzęcia, tak jakby rząd ten omijał już istniejącą konstrukcję” – na przykład kurhan z ważną osobą, powiedział Muhl. Ale kolejne wykopaliska nie odkryły żadnego takiego pochówku.

„Prawdopodobnie ten rząd sześciu grobów był przyczyną spekulacji [przez serwisy informacyjne] wdów / konkubin, które podążyły za [swoim] książęcym mężem na śmierć” – powiedział Muhl.

Ta spekulacja ma inny problem, zauważył Muhl: płeć tych sześciu osób nie została jeszcze ustalona. Tak więc pomysł haremu nie był oparty na żadnych dowodach.

Ale „nawet bez „poświęconego haremu” cmentarz Brücken-Hackpfüffel jest wielkim odkryciem – powiedział Muhl. „Kompletne i nietknięte miejsce pochówku z czasów Królestwa Turyngii nie zostało odkryte od 40 lat i oferuje wyjątkową okazję do dokładnego zbadania wszystkiego najnowszymi metodami naukowymi”. Na przykład naukowcy planują przyjrzeć się DNA u tych ludzi i izotopom strontu (różne odmiany strontu) w zębach – techniką, która może określić, gdzie ludzie się urodzili i dorastali, ponieważ izotopy strontu w wodzie, którą ludzie piją w młodości, trafiają do zębów.

Analizy te mogą ujawnić, skąd pochodziły niektóre kobiety na cmentarzu, zwłaszcza te pochowane z biżuterią, która może pochodzić z innych kultur germańskich, takich jak Longobardowie i Alemanni. W tamtych czasach powiązania dynastyczne między różnymi plemionami i terytoriami były powszechne wśród szlachty, powiedział Muhl.

Inne pochówki zawierały również artefakty z różnych części Europy. Na przykład archeolodzy odkopali wysokiej jakości szklane naczynia sprowadzone z frankońskiej Nadrenii (obecnie zachodnie Niemcy). Te naczynia „zostały całkowicie zachowane i są jak nowe” – powiedział Muhl. „W rzeczywistości te szklane naczynia były obiektami prestiżowymi i są odkrywane tylko w pochówkach bogatej elity”.

Archeolodzy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o tej posiadłości w Turyngii, analizując blok pochówku zwierząt i inne artefakty w swoim laboratorium, powiedział Muhl.

Źródło: Laura Geggel

Ancient Germanic lord was buried with circle of six women

A harem for the hereafter: Tomb of an ancient Germanic lord is unearthed with a circle of six women around a cauldron who ‘may have been killed or sacrificed themselves’ on his death 1,500 years ago

Zdjęcia: Hendrik Schmidt/dpa-Zentralbild/ZB; Alamy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x