Chcesz zaprzyjaźnić się z kotem? Mrugaj powoli

Naukowcy odkryli, że zwężenie oczu to najlepszy sposób na zbudowanie relacji z kotami.

W badaniu przeprowadzonym przez uniwersytety w Portsmouth i Sussex naukowcy odkryli, że technika ta naśladuje tzw. uśmiech kota – określany jako „powolne mrugnięcie” – i wydaje się pomagać w tworzeniu więzi między człowiekiem a kotem .

„Jako osoba, która zarówno badała zachowania zwierząt, jak i jest właścicielem kota, wspaniale jest móc pokazać, że koty i ludzie potrafią się komunikować w ten sposób” – powiedziała profesor Karen McComb z School of Psychology na University of Sussex, która nadzorował pracę.

„To coś, co wielu właścicieli kotów już podejrzewało, więc znalezienie na to dowodów jest ekscytujące. To badanie jest pierwszym, w którym eksperymentalnie zbadano rolę powolnego mrugania w komunikacji między kotem a człowiekiem. I jest to coś, co możesz wypróbować z własnym kotem w domu lub z kotami, które spotkasz na ulicy. To świetny sposób na wzmocnienie więzi z kotami. Spróbuj zmrużyć na nich oczy, jakbyś robił to w zrelaksowanym uśmiechu, a następnie zamknij je na kilka sekund. Przekonasz się, że sami odpowiadają w ten sam sposób i możesz rozpocząć coś w rodzaju rozmowy ”.

Zespół badawczy, kierowany przez prof. McComb i dr Tasmin Humphrey, naukowców zajmujących się zachowaniami zwierząt z University of Sussex, przeprowadził dwa eksperymenty w ramach badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Scientific Reports .

Pierwsza z nich ujawniła, że ​​koty częściej mrugały do ​​swoich właścicieli po tym, jak ich właściciele powoli mrugali, w porównaniu do sytuacji, gdy w ogóle nie wchodzą w interakcje.

Drugi eksperyment, tym razem z badaczem z zespołu psychologicznego, wykazał, że koty były bardziej skłonne do zbliżania się do wyciągniętej ręki eksperymentatora po powolnym mrugnięciu do kota, w porównaniu z sytuacją, gdy przyjęły neutralny wyraz twarzy.

Dr Humphrey powiedział: „Zrozumienie pozytywnych sposobów interakcji między kotami i ludźmi może zwiększyć społeczne zrozumienie kotów, poprawić dobrostan kotów i powiedzieć nam więcej o społeczno-poznawczych zdolnościach tego niedostatecznie zbadanego gatunku. Nasze odkrycia mogą potencjalnie posłużyć do oceny dobrostanu kotów w różnych warunkach, w tym w gabinetach weterynaryjnych i schroniskach. Jeśli chodzi o to, dlaczego koty zachowują się w ten sposób, można argumentować, że koty rozwinęły powolne mruganie, ponieważ ludzie postrzegali powolne mruganie jako pozytywne. Koty mogły się nauczyć, że ludzie nagradzają je za powolne mruganie. Możliwe jest również, że powolne mruganie u kotów zaczęło być sposobem na przerwanie nieprzerwanego spojrzenia, które jest potencjalnie groźne w kontaktach społecznych ”.

Źródło: Sara Rigby

The role of cat eye narrowing movements in cat–human communication

Zdjęcie: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x