Interfejs mózg-maszyna umożliwia małpom pisanie Szekspira

Kto potrzebuje nieskończonej ilości małp? Tylko jedna (plus najnowocześniejsze oprogramowanie) wystarczy, aby odtworzyć dzieła Szekspira, a zajęłoby to tylko 52 dni.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda mają makaki królewskie przepisujące fragmenty z Hamleta i New York Timesa z prędkością do 12 słów na minutę. Stwierdzenie to może zapewnić osobom niepełnosprawnym sposób, który oznacza, że nie są one w stanie mówić bardziej swobodnie.

Zespół wszczepił układy wieloelektrodowe bezpośrednio do mózgów małp i wyszkolił je w pisaniu liter odpowiadających podpowiedziom wyświetlanym na ekranie. Elektrody odczytują sygnały z części mózgu, która zwykle kontroluje ruchy rąk i ramion, i używają ich do przesuwania kursora po klawiaturze ekranowej.

„Nasze wyniki pokazują, że ten interfejs może być bardzo obiecujący dla ludzi” – mówi badacz Paul Nuyujukian. „Interfejs, który testowaliśmy, jest dokładnie tym, czego używałby człowiek. Umożliwia pisanie na klawiaturze wystarczającą do znaczącej rozmowy ”.

Obecnie stosuje się inne metody, takie jak śledzenie ruchów oka lub mięśni twarzy, ale są one często trudne i męczące dla ludzi, a czasami nie są wykonalne. Na przykład śledzenie wzroku nie jest możliwe, jeśli użytkownik ma opadające powieki.

Badanie wykazało również, że wszczepiony czujnik może działać przez kilka lat – małpy użyte w badaniu miały implanty od ponad czterech lat i nie doświadczyły żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Zespół prowadzi teraz badanie kliniczne, aby przetestować technologię na ludziach.

Źródło: Elizabeth Hopper

To Be or Not To Be? Monkeys Type Shakespeare Using Brain Waves

Zdjęcie: Science Focus ; Wideo: Stanford University

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x