Globalny weganizm może cofnąć 16 lat emisji paliw kopalnych

Gdyby ziemia obecnie wykorzystywana do produkcji mięsa i nabiału wróciła do rodzimych ekosystemów, mogłaby usunąć taką samą ilość dwutlenku węgla (CO2 ), jaka została wyprodukowana przez spalanie paliw kopalnych w ciągu ostatnich 16 lat.

W nowym badaniu opublikowanym w Nature Sustainability naukowcy twierdzą, że przeniesienie globalnej konsumpcji z produktów zwierzęcych na dietę bardziej roślinną uwolniłoby duże obszary ziemi. Gdyby zachęcano do ponownego wzrostu roślinności rodzimej, obszary te mogłyby przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez pochłanianie CO2 z atmosfery.

„Odnowa rodzimych lasów może dać krajom trochę czasu potrzebnego na przestawienie ich sieci energetycznych na odnawialną, wolną od paliw kopalnych infrastrukturę” – powiedział Matthew Hayek, adiunkt na New York University i główny autor nowego badania.

Zwierzęta gospodarskie produkują duże ilości metanu, gazu cieplarnianego, który jest 28 razy silniejszy niż CO2 przy wychwytywaniu ciepła. Wiele osób, które wzywają do ograniczenia konsumpcji mięsa, powołuje się na emisje metanu, ale to nowe badanie pokazuje, jak przejście na system bezmięsny może mieć również ogromny wpływ na emisje CO2 .

„Zmapowaliśmy tylko obszary, w których nasiona mogłyby się w naturalny sposób rozproszyć, rosnąć i rozmnażać się w gęste, różnorodne biologicznie lasy i inne ekosystemy, które pracują nad usuwaniem CO2 za nas” – powiedział Hayek. „Nasze wyniki ujawniły ponad 7 milionów kilometrów kwadratowych, gdzie lasy byłyby wystarczająco wilgotne, aby odrastać i rozwijać się naturalnie, łącznie obszar wielkości Rosji”.

W badaniu naukowcy dostrzegli trzy możliwe scenariusze na 2050 r.: „Biznes jak zwykle”, w którym konsumpcja mięsa pozostaje na obecnym etapie wzrostu; zdrowsza dieta z 70% redukcją mięsa; i dieta wegańska.

Jeśli spożycie mięsa będzie podążać za obecnymi trendami gospodarczymi, tradycyjna dieta spowoduje dalsze oczyszczanie ekosystemów, aby zwiększyć przestrzeń lądową dla hodowli zwierząt.

Natomiast zdrowsza dieta o obniżonej zawartości mięsa może usunąć 332 gigaton CO2 – co jest równe ilości CO2 wyprodukowanej w ciągu ostatnich dziewięciu lat ze spalania paliw kopalnych. Dieta wegańska usunęłaby z atmosfery emisję CO2 z 16 lat, w sumie 547 gigaton. Gigatona jest równa 1 000 000 000 000 kilogramów.

Jednak są kraje na trajektorii gospodarczej, w których trudno byłoby rozwinąć gospodarki, które nie opierają się na zwierzętach hodowlanych, powiedział Hayek.

Dlatego zespół przyjrzał się możliwościom ograniczenia spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego w różnych krajach, aby określić, do których miejsc należy się kierować, myśląc o przywróceniu ekosystemów.

„Największy potencjał odrodzenia lasów i wynikające z niego korzyści klimatyczne istnieją w krajach o wysokim i średnim dochodzie, w których ograniczanie się do głodnego ziemi mięsa i nabiału miałoby stosunkowo niewielki wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Hayek.

Źródło: Amy Barrett

The carbon opportunity cost of animal-sourced food production on land

Zdjęcie: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x