Wybuch w Bejrucie był jedną z największych eksplozji niejądrowych w historii

4 sierpnia seria potężnych eksplozji wstrząsnęła portem w Bejrucie w Libanie, a największym z nich był jeden z najpotężniejszych wybuchów w historii, którego nie wywołałaby nawet bomba atomowa, zgodnie z nową analizą.

Nigdy wcześniej tak duża eksplozja nie została tak dobrze udokumentowana. Wielu świadków utrwaliło moment wybuchu i późniejszą falę wybuchu na wideo, udostępniając przerażające sceny w mediach społecznościowych.

Niedawno inżynierowie z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii przeanalizowali 16 takich nagrań wideo, które zostały nagrane w różnych miejsc wokół wybuchu i mieli niezakłócony widok na wydarzenie i jego następstwa. Na podstawie tych wizualnych dowodów naukowcy byli następnie w stanie oszacować siłę eksplozji.

Naukowcy zebrali 38 punktów z nagrań wideo, wskazując nadejście fali uderzeniowej na podstawie sygnałów dźwiękowych, analizy wideo klatka po klatce i rozmiaru kuli ognia eksplozji.

Inżynierowie odkryli, że kataklizm był równoważny wybuchowi od 550 do 1200 ton (500 do 1100 ton metrycznych) wybuchowego związku chemicznego trinitrotoluenu (TNT) – około 5% siły bomby atomowej, którą USA zrzuciły na Hiroszimę. W ciągu kilku milisekund eksplozja w Bejrucie uwolniła około 1 gigawatogodzinę (GWh) energii, czyli tyle energii, ile w ciągu jednej godziny wytwarza ponad 3 miliony paneli słonecznych; 412 turbin wiatrowych; lub 110 milionów diod LED – według Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. To wystarczająca moc, aby zapewnić energię elektryczną w ponad 100 domach przez około rok, stwierdzili przedstawiciele uniwersytetu w oświadczeniu.

Wybuchy, które zabiły co najmniej 180 osób i zraniły ponad 6000, były spowodowane pożarem, który zapalił 2750-tonowe zapasy wysoce wybuchowej azotanu amonu, które były przechowywane w porcie. Ogromna chmura grzybowa, która uniosła się z miejsca wybuchu była złożona z toksycznego dwutlenku azotu – utworzyła się po rozłożeniu stałego azotanu amonu na gazy i parę wodną.

Eksplozja uszkodziła około połowę budynków w Bejrucie a silosy zawierające 85% zapasów pszenicy w kraju zostały zniszczone lub tak bardzo uszkodzone, że ziarno nie było już jadalne, donosiło The New York Times 7 sierpnia.

„Po zobaczeniu, jak rozwijają się wydarzenia, chcieliśmy wykorzystać naszą wiedzę w zakresie inżynierii wybuchowej, aby pomóc zrozumieć, co wydarzyło się w Bejrucie i zapewnić dane, które mogą pomóc w przygotowaniu się i ratowaniu życia podczas takich wydarzeń, gdyby kiedykolwiek się powtórzyły” autor badania Sam Rigby, starszy wykładowca inżynierii uderzeniowej na Uniwersytecie w Sheffield, poinformował w oświadczeniu.

„Rozumiejąc więcej na temat siły przypadkowych eksplozji na dużą skalę, takich jak ta, która miała miejsce w Bejrucie, możemy opracować dokładniejsze prognozy tego, jak wpłynie to na różne budynki i jakie rodzaje obrażeń mogą wystąpić w różnych odległościach od wybuch – powiedział Rigby.

Odkrycia opublikowano w Internecie 22 września w czasopiśmie Shock Waves .

Źródło: Mindy Weisberger

Beirut explosion was one of the largest non-nuclear blasts in history, new analysis shows

What We Know and Don’t Know About the Beirut Explosions

Preliminary yield estimation of the 2020 Beirut explosion using video footage from social media

Zdjęcia: S. E. Rigby, T. J. Lodge, S. Alotaibi, A. D. Barr, S. D. Clarke, G. S. Langdon & A. Tyas, Shock Waves 2020: https://doi.org/10.1007/s00193-020-00970-z

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x