Współcześni ludzie wygrali z neandertalczykami w walce chromosomów płci

Badacze odkryli, że krzyżowanie się doprowadziło neandertalczyków do zastąpienia ich męskiego chromosomu płciowego przez chromosom współczesnych ludzi.

Od czasu sekwencjonowania pierwszego neandertalskiego DNA w 1997 r. naukowcy wykorzystali genetykę, aby uzyskać wgląd w tę wymarłą grupę ludzi – naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych.

Jak dotąd najlepiej zachowane okazy neandertalczyka były zwykle samicami, więc nie było możliwe zbadanie chromosomów Y neandertalczyków, które są posiadane tylko przez mężczyzn. Te chromosomy przechodzą z ojca na syna, więc można je prześledzić wstecz i ujawnić przydatne informacje o męskim rodowodzie i historii gatunku.

Obecnie międzynarodowy zespół naukowców opracował technikę, która jest w stanie „wyłowić” cząsteczki chromosomu Y z DNA zanieczyszczającego starożytne kości i zęby.

Naukowcom udało się poskładać ze sobą sekwencje chromosomu Y trzech męskich neandertalczyków, którzy żyli od około 38 000 do 53 000 lat temu – blisko czasu ich wymarcia. Zespół zrekonstruował również chromosomy Y dwóch męskich denisowianów – kolejnej wymarłej grupy ludzi, którzy byli krewnymi neandertalczyków w Azji.

Kiedy zespół porównał starożytne chromosomy Y z chromosomami współczesnych ludzi, z zaskoczeniem odkrył, że neandertalskie i współczesne ludzkie chromosomy Y są bardziej do siebie podobne niż do chromosomów Y denisowianina.

„Wiemy… że neandertalczycy i denisowianie byli blisko spokrewnieni, a żyjący dziś ludzie są ich bardziej odległymi ewolucyjnymi kuzynami” – powiedział naczelny autor Martin Petr z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech. „… Spodziewaliśmy się, że ich chromosomy Y pokażą podobny obraz”.

Wydaje się więc, że krzyżowanie się między współczesnymi mężczyznami i neandertalczykami ostatecznie doprowadziło do tego, że współczesne chromosomy Y zastąpiły chromosomy neandertalczyka. To dowód na to, że DNA przepłynęło od współczesnych ludzi do neandertalczyków i odwrotnie.

Naukowcy spekulują, że zastąpienie chromosomu Y mogło wynikać ze stosunkowo niewielkich rozmiarów populacji neandertalczyków, co mogło spowodować akumulację szkodliwych mutacji na chromosomach Y.

„Biorąc pod uwagę ważną rolę chromosomu Y w rozmnażaniu i płodności, niższa sprawność ewolucyjna neandertalskich chromosomów Y mogła spowodować, że dobór naturalny faworyzował chromosomy Y wczesnych współczesnych ludzi, ostatecznie prowadząc do ich zastąpienia” – powiedział Petr.

Źródło: James Lloyd

The evolutionary history of Neanderthal and Denisovan Y chromosomes

Zdjęcie: Science Focus

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x