W Egipcie odkopano 59 mumii kapłanów i posąg niezwykłego boga

W ciągu jednego miesiąca liczba zapieczętowanych trumien znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych w Sakkarze w Egipcie wzrosła z 13 do 59 – a jest ich więcej – poinformowało egipskie Ministerstwo Starożytności w oświadczeniu.

Kolorowe trumny, które pochodzą z 26 dynastii Egiptu (od 688 r. p.n.e. do 525 r. p.n.e.), zostały znalezione ułożone w stosy w trzech szybach grobowych lub w ich pobliżu, poinformowało ministerstwo 3 października. Mumie są nadal przechowywane w trumnach; a hieroglify na trumnach wskazują, że wiele mumii było kapłanami.

Oprócz trumien znaleźli pozostałości 28 małych posągów. Jedną z najciekawszych rzeźb jest wysoki na prawie 14 cali (35 cm) posąg z brązu boga Nefertema, który jest pokazany w nakryciu głowy w kształcie kwiatu lotosu. Nakrycie głowy jest wykonane z czerwonego agatu, turkusu i lapis lazuli, jak podano w oświadczeniu ministerstwa. W mitologii starożytnego Egiptu Nefertem był bogiem związanym z kwiatami lotosu i był synem Ptaha, boga stwórcy, który był popularny w Memfis, pierwszej stolicy Egiptu.

Kolejny mały posąg znaleziony w pobliżu trumien przedstawia boga Ptah-Sokera – połączenie bogów Ptah i Soker. „Sakkara została nazwana Sakkara z powodu boga Sokera. W późnym okresie [czas, z którego datują się trumny], istniało połączenie boga Ptaha z Memfis z Sokerem” – powiedział Zahi Hawass, były egipski minister starożytności w nagraniu wideo wydanym przez ministerstwo. „To jest wyjątkowe. Nigdy wcześniej tego nie widziałem” – powiedział Hawass o posągu Ptah-Sokera.

Wraz z trumnami odnaleziono również liczne figurki uszebti. Starożytni Egipcjanie często chowali zmarłych figurkami uszebti, które, jak wierzyli, przydałyby się zmarłym w zaświatach.

Egipt walczył o zdobycie i utrzymanie niepodległości podczas 26 dynastii. Na początku dynastii faraonowie byli wasalami Asyrii, jednak w miarę osłabienia asyryjskiej potęgi Egipcjanie byli w stanie zapewnić sobie polityczną niezależność. Jednak powstanie Persji oznaczałoby koniec dynastii i w 525 r. p.n.e. Egipt został podbity przez imperium perskie.

Prace w Sakkarze są prowadzone przez egipski zespół kierowany przez Mustafę Waziriego, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności Egiptu. Prace trwają i oczekuje się, że wkrótce zostanie odkrytych więcej trumien i innych artefaktów.

Źródło: Owen Jarus / livescience

Zdjęcia: Egyptian Ministry of Antiquities

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x