Naukowcy odkryli „królową oceanu”

Biolodzy morscy odkryli u wybrzeży Nowej Szkocji ogromnego żarłacza białego, którego nazywają „królową oceanu”.

Rekin z bliznami bojowymi (Carcharodon carcharias) ma 17 stóp (5 metrów) długości i waży 3541 funtów (1606 kilogramów). Prawdopodobnie ma 50 lat, powiedzieli naukowcy z organizacji non-profit OCEARCH zajmującej się śledzeniem zwierząt morskich.

„Kiedy patrzysz na wszystkie zagojone blizny i plamy oraz rany, które są na jej skórze, naprawdę patrzysz na historię jej życia i sprawia to, że ​​czujesz się naprawdę nieistotny” – powiedział lider wyprawy OCEARCH Chris Fischer w wideo opublikowane na Facebooku w sobotę (3 października).

Naukowcy nazwali rekina Nukumi (wymawiane „noo-goo-mee”), na cześć legendarnej mądrej babci rdzennych Amerykanów Mi’kmaq, których przodkowie zamieszkiwali tereny Nowej Szkocji.

Naukowcy z ekspedycji opublikowali również krótkie wideo przedstawiające rekina wyposażonego w znaczniki śledzące i poddającego się pobieraniu krwi na pokładzie statku badawczego M / V OCEARCH. Naukowcy odbywają miesięczną wyprawę w pobliżu wybrzeża Nowej Szkocji, aby oznaczyć rekiny i pobrać próbki biologiczne, aby lepiej poznać stan zdrowia populacji rekinów i migracje przez północny Atlantyk. W poniedziałek (2 października) ekspedycja oznaczyła dziewięć samic żarłacza białego, donosi NBC News .

Żarłacz biały może żyć nawet 70 lat. Nukumi prawdopodobnie urodziła swój pierwszy miot 30 lat temu, powiedział Fischer, co czyni ją co najmniej babcią. Prawdopodobnie rozmnażała się około 15 razy w swoim życiu, powiedział w innym filmie opublikowanym na stronie OCEARCH na Facebooku; oznacza to, że mogła mieć nawet 100 potomstwa w swoim życiu. (Rozmnażanie żarłacza białego jest nadal bardzo tajemnicze, ale odnotowano samice w ciąży z aż 14 młodymi ).

„Byłaby właściwą, prawdziwą matriarchą oceanu, babcią rekinów” – powiedział Fischer.

Biolodzy morscy porównają skład chemiczny krwi Nukumi z próbkami pobranymi od nieletnich i mniejszych dorosłych, powiedział Fischer. Mieli również okazję użyć przenośnego ultrasonografu, aby uzyskać obraz organów rekina. Rzadko zdarza się mieć okazję zbadania tak starego i dużego rekina, powiedział Fischer.

Rozmiar Nukumi stawia ją wśród największych rekinów białych w historii. Według National Geographic większość samic ma od 4,6 do 4,9 m długości, ale osobniki takie jak słynny „Deep Blue” mogą osiągnąć prawie 20 stóp (6 m).

Źródło: Stephanie Pappas

One of biggest great white sharks seen feasting on sperm whale in rare video

Researchers find ‘Queen of the Ocean’ ancient great white shark off Nova Scotia coast

Zdjęcia: OCEARCH

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x