Koronawirus może przetrwać na skórze przez 9 godzin

Koronawirus może utrzymywać się na ludzkiej skórze znacznie dłużej niż wirusy grypy – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Japonii.

Według badań SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, pozostawał żywy na próbkach ludzkiej skóry przez około 9 godzin. Natomiast szczep wirusa grypy A (IAV) pozostawał żywy na ludzkiej skórze przez około 2 godziny.

Na szczęście oba wirusy na skórze zostały szybko zdezaktywowane środkiem odkażającym do rąk .

Odkrycia podkreślają, jak ważne jest mycie rąk lub używanie środka odkażającego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

„To badanie pokazuje, że SARS-CoV-2 może mieć większe ryzyko transmisji kontaktowej [tj. Transmisji z kontaktu bezpośredniego] niż IAV, ponieważ pierwsza jest znacznie bardziej stabilna na ludzkiej skórze [niż ta druga]”, napisali autorzy w artykule, który został opublikowany w Internecie 3 października w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases. „Te odkrycia potwierdzają hipotezę, że odpowiednia higiena rąk jest ważna dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2”.

Przetrwanie na skórze

Wcześniej podczas pandemii naukowcy z USA przeanalizowali, jak długo SARS-CoV-2 może trwać na powierzchniach i stwierdzili, że zachowuje on żywotność na powierzchniach miedzianych do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin oraz na plastiku i stali nierdzewnej do 72 godzin. Jednak ze względów etycznych zbadanie, jak długo wirus może przetrwać na ludzkiej skórze, jest bardziej skomplikowane – nie można po prostu umieszczać próbek potencjalnie śmiertelnego wirusa na rękach ludzi.

Dlatego na potrzeby nowego badania naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto w Japonii stworzyli model skóry na podstawie próbek ludzkiej skóry uzyskanych z sekcji zwłok. Próbki pobierano około jeden dzień po śmierci. Autorzy zauważają, że nawet 24 godziny po śmierci ludzka skóra może być nadal wykorzystywana do przeszczepów skóry, co oznacza, że ​​zachowuje wiele ze swojej funkcji przez pewien czas po śmierci. Zatem zebrane próbki mogą być odpowiednim modelem dla ludzkiej skóry – argumentowali autorzy.

Korzystając ze swojego modelu, autorzy stwierdzili, że SARS-CoV-2 przeżył na próbkach ludzkiej skóry przez 9,04 godziny, w porównaniu z 1,82 godziny w przypadku wirusa grypy A. Gdy te wirusy zostały zmieszane ze śluzem, aby naśladować uwalnianie cząsteczek wirusa podczas kaszlu lub kichania, SARS-CoV-2 utrzymywał się jeszcze dłużej, około 11 godzin.

Jednak oba wirusy zostały inaktywowane na skórze 15 sekund po użyciu środka dezynfekującego do rąk, który był 80% etanolem.

„Odpowiednia higiena rąk… prowadzi do szybkiej inaktywacji wirusa [SARS-CoV-2] i może zmniejszyć wysokie ryzyko infekcji kontaktowych” – stwierdzili autorzy.

Autorzy zauważają, że w ich badaniu nie uwzględniono „dawki zakaźnej” SARS-CoV-2, to znaczy ilości cząstek wirusa potrzebnych do wywołania infekcji w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną skórą, dlatego przyszłe badania powinny również uwzględnić to pytanie .

Źródło: Rachael Rettner

Survival of SARS-CoV-2 and influenza virus on the human skin: Importance of hand hygiene in COVID-19

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x