COVID-19 – potwierdzone rozprzestrzenianie się w powietrzu

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące COVID-19, aby przyznać, że wirus może czasami rozprzestrzeniać się poprzez „przenoszenie drogą powietrzną” lub małe cząsteczki kropelek, które pozostają w powietrzu przez długi czas.

Zmienione wytyczne są zgodne z błędem CDC w zeszłym miesiącu, w którym agencja pozornie przyznała się do rozprzestrzeniania się w powietrzu tylko po to, aby usunąć informacje ze swojej strony internetowej dwa dni później. W tym czasie CDC stwierdziło, że wersja robocza wytycznych została opublikowana omyłkowo i że nadal pracuje nad zaktualizowanymi zaleceniami.

Ale teraz nowe wytyczne wydają się sfinalizowane. W poniedziałek (5 października) agencja oficjalnie ogłosiła, że ​​zaktualizowała informacje na swojej stronie internetowej „Jak rozprzestrzenia się COVID-19”. Witryna podaje, że „niektóre infekcje [COVID-19] mogą być przenoszone przez kontakt z wirusem w postaci małych kropelek i cząstek, które mogą pozostawać w powietrzu przez kilka minut do godzin. Wirusy te mogą być w stanie zarażać: osoby w odległości powyżej 6 stóp [1,8 metra] od osoby, która jest zarażona lub po opuszczeniu pomieszczenia przez tę osobę”.

Badania pokazują, że ten rodzaj rozprzestrzeniania się może się zdarzyć w określonych warunkach, w szczególności w „zamkniętych przestrzeniach, które miały niewystarczającą wentylację” – podaje strona internetowa.

Mimo to nowe wytyczne wydają się pomniejszać nacisk na rozprzestrzenianie się aerozoli w porównaniu z wcześniejszym projektem wytycznych, który został omyłkowo opublikowany. We wspomnianym projekcie wytycznych stwierdzono, że COVID-19 może rozprzestrzeniać się przez „kropelki lub małe cząsteczki z dróg oddechowych, na przykład w aerozolach”, i zauważono, że „uważa się, że nie jest to główny sposób rozprzestrzeniania się wirusa”.

Nowe wytyczne agencji podkreślają, że aerozole nie są głównym sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19. „Dostępne dane wskazują, że wirus, który powoduje rozprzestrzenianie się COVID-19 jest znacznie częstszy poprzez bliski kontakt z osobą, która ma COVID-19, niż poprzez przenoszenie drogą powietrzną”.

Ogólnie rzecz biorąc, CDC stwierdziło, że wytyczne dotyczące ochrony przed COVID-19 nie uległy zmianie, zgodnie z oświadczeniem agencji. „Ludzie mogą chronić się przed wirusem wywołującym COVID-19, pozostając co najmniej 6 stóp od innych, nosząc maskę zakrywającą nos i usta, często myjąc ręce, często czyszcząc dotykane powierzchnie i pozostając w domu, gdy są chorzy”.

Witryna agencji zawiera dodatkowe zalecenie, aby „unikać zatłoczonych pomieszczeń i zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń poprzez doprowadzenie jak największej ilości powietrza z zewnątrz”.

Źródło: Rachael Rettner

How COVID-19 Spreads

CDC Updates “How COVID is Spread” Webpage

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x