13 budynków w kształcie zwierząt

Nowatorska architektura może przybierać wiele fantastycznych form ale budynki w kształcie zwierząt są klasą samą w sobie.

Te w pełni funkcjonalne konstrukcje, często budowane jako przydrożne atrakcje, mające na celu zwabienie kierowców z autostrady, służą do większego zysku a nie są tylko kiczowatą dekoracją. Niektóre są naprawdę mimetyczne – to znaczy, że budynek jest reprezentatywny dla swojego pierwotnego przeznaczenia, czy to sklep drobiowy, restauracja z owocami morza czy butik z wełnianą odzieżą. Inne są bardziej symboliczne.

Zebraliśmy kilka przykładów architektury inspirowanej zoologią z całego świata, skupiając się na szeregu stworzeń, lądowych i wodnych, udomowionych i dzikich, uroczych i przerażających.

1 Galeria Big Sheep Wool i i-Site Visitor Centre

Budynki dla psów i owiec, Tirau, Waikato, Nowa Zelandia. Phillip Capper / Flickr / CC BY 2.0

Zbudowana z blachy falistej w 1994 r. galeria Big Sheep Wool, sklep z wyrobami wełnianymi i sklepem z pamiątkami, był pierwszą z dwóch mimetycznych konstrukcji, które zostały wzniesione. Kilka lat później, tuż obok owcy na głównej ulicy miasta, powstał budynek w kształcie psa, również zaprojektowane przez lokalnego artystę i przedsiębiorcę Stevena Clothiera.

2 Płetwal błękitny

Blue Whale, Catoosa, Oklahoma.
Nicolas Henderson / Blue Whale / Flicker / CC BY 2.0

Choć ciężki go sklasyfikować jako budynek, płetwal błękitny z Catoosa w Oklahomie – znany również jako najsłynniejszy na świecie płetwal z zjeżdżalnią wodną wystającą z jego boku – jest uważany za króla w świecie kiczowatych przydrożnych atrakcji. Łagodny płetwal jest na stałe wyrzucony na plaży tuż przy Route 66, najbardziej kultowej amerykańskiej drodze.

Zbudowany na prywatnym stawie przez emerytowanego zoologa Hugh Davisa we wczesnych latach 70. jako prezent rocznicowy dla jego żony zbierającej figurki wielorybów, płetwal błękitny był początkowo sprawą rodzinną. Ale jak szybko dowiedział się Davis, kiedy wzniesiesz 80-metrowego ssaka morskiego wzdłuż najbardziej uczęszczanej przez urlopowiczów amerykańskiej autostrady, ludzie zatrzymują się i gapią. Davis szybko otworzył błękitnego płetwala dla publiczności i przekształcił staw w basen z piaszczystą plażą i miejscem na piknik. Potem pojawiły się inne atrakcje, w tym zoo z gadami. Płetwal błękitny nie jest tak popularnym miejscem jak kiedyś, a staw nie nadaje się do pływania, wysiłki na rzecz ochrony prowadzone przez Catoosa Chamber of Commerce pomogły utrzymać najbardziej znanego płetwala Oklahomy na mapie.

3 Słoń Lucy

Sześciopiętrowy budynek architektoniczny w kształcie słonia zbudowany z drewna i blachy w 1882 roku przez Jamesa V. Lafferty’ego w Margate City w stanie New Jersey.
Tony Fischer / Flickr / CC BY 2.0

Zbudowana z drewna i odziana w cynę, Lucy góruje nad nadmorskim kurortem Margate City od 1881 roku, kiedy to została wzniesiona przez urodzonego w Irlandii Jamesa Lafferty’ego. Lucy przez lata pełniła różne funkcje: biuro nieruchomości, kawiarnię, domek letniskowy, a przede wszystkim karczmę. Przeprowadzka i renowacje kierowane przez społeczność pomogły Lucy przetrwać ciężkie lata zaniedbania, a w 1976 roku uzyskała status National Historic Landmark. Obecną funkcją sześciopiętrowej bestii jest sklep z pamiątkami i stara dobra atrakcja turystyczna. W rzeczywistości jest najwyraźniej najpopularniejszą „atrakcją niezwiązaną z grami” w regionie Atlantic City.

4 Dog Bark Park Inn

Dog Bark Park, Cottonwood, Idaho. Adam Levine / Flickr / CC BY 2.0

Usytuowany tuż przy autostradzie 95 w sennej społeczności Camas Prairie w Cottonwood, Dog Bark Park Inn to jedyny znany nam obiekt noclegowy, w którym goście spędzają noc w (klimatyzowanym) brzuchu 30-metrowego psa. Luksus spania we wnętrzu psa rasy beagle obejmuje między innymi „śniadanie kontynentalne samoobsługowe”. Waszymi łaskawymi gospodarzami są światowej sławy artyści ludowi Dennis Sullivan i Frances Conklin, których dzieła można kupić w galerii obok. Goście mogą zatrzymać się również w gospodzie – wszystko z wystrojem w stylu pieska, oczywiście.

5 Galeria Sław i Muzeum Rybołówstwa Słodkowodnego

Galeria sław wędkarstwa słodkowodnego.
Aaron / Flickr / CC BY 2.0

Na wpół przerażający klejnot w koronie Galerii Sław i Muzeum Rybołówstwa Słodkowodnych, masywny amerykański szczupak z włókna szklanego jest wyjątkowym miejsce na kameralne ceremonie ślubne – lub przynajmniej super ironiczne zdjęcia ślubne. Szczycący się tarasem widokowym w paszczy z zębami,  może pomieścić około 20 osób, brzuch czteropiętrowej ryby jest domem dla muzealnego Shrine To Anglers (obszernej wystawy silników zaburtowych).

6 Wielka kaczka

The Big Duck we Flandrii w Nowym Jorku. Adam Moss / Flickr / CC BY-SA 2.0

Zwariowane, szarlatańskie dzieło nowatorskiej architektury o tematyce ptasiej. Stworzony na początku lat trzydziestych przez hodowcę kaczek z Long Island, Martina Maurera, jako przydrożny sklep z jajami. Wysokie na 6 metrów, żelbetowe ptactwo wodne przemieszczało się kilka razy na przestrzeni lat. Mieszkańcy hrabstwa Suffolk powinni być w stanie z łatwością określić obecne położenie „tej naprawdę dużej kaczki” we Flandrii, Nowy York.

Dodana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1997 roku i nazwana jednym z 7 Cudów Long Island, Big Duck to coś więcej niż zwykła pułapka turystyczna do sprzedawanie pamiątek. Bezpośrednim ukłonem w stronę historycznej budowli, duet architektów Robert Venturi i Denise Scott Brown, mąż-żona, ukuł w latach 70. termin „architektura kaczki”. Termin ten, znany również jako architektura programowa, odnosi się do reklamy budowlanej, która zamiast polegać na oznakowaniu, przyjmuje stylizowaną formę produktu lub usługi oferowanej wewnątrz budynku.

7 Budynek Żółwia

Oficjalne Centrum Turystyczne Niagara Falls USA. Steve Moskowitz / Flickr / CC BY-ND 2.0

Niagara Falls Redevelopment nadal poszukuje możliwości przebudowy tego oddalonego od centrum miasta budynku z wyraźnym motywem żółwia. Otwarty w 1981 roku jako Native American Centre for the Living Arts, krótkotrwała instytucja kulturalna nie cieszyła się długowiecznością i upadła zaledwie nieco ponad dekadę później. Od tamtej pory stoi pusta. Chociaż kształt budynku pasuje do jego pierwotnego celu – żółw jest centralnym elementem mitu stworzenia Irokezów – znalezienie nowego zastosowania dla ogromnego, opuszczonego żółwia z audytorium / skorupą na szczycie nie było łatwe.

8 Big Merino

The Big Merino Sheep, Goulburn, NSW.
MD111 / Flickr / CC BY-SA 2.0

Jeśli zapytasz tubylca o „butik z dzianinami mieszczący się w wysokim na 15 metrów baranie z betonu ”, są szanse, że będą dokładnie wiedzieć, o czym mówisz. Znajdujący się w Goulburn, średniej wielkości mieście w NSW [Nowa Południowa Walia], najlepiej znanym z więzienia o zaostrzonym rygorze i przemysłu produkującego znakomitą wełnę, Big Merino – lokalnie znany jako „Rambo” – rozprasza kierowców od 1985 roku. W 1997 roku 97-tonowy przeżuwacz – nawiasem mówiąc, największa owca na świecie – został przeniesiony z pierwotnego miejsca do miejsca o większym natężeniu ruchu w pobliżu zjazdu z autostrady.

9 Hotel Mercure Kakadu Crocodile

Hotel Mercure Kakadu Crocodile, Jabiru NT, Australia. Tourismnt.com.au/Facebook

Vegas może mieć hotele w kształcie egipskich piramid, bawarskie zamki z baśni i panoramę Nowego Jorku, ale będziesz musiał podróżować w głąb dziczy Parku Narodowego Kakadu – największego parku narodowego w Australii (kraina Micka Dundee) żeby spać w brzuchu masywnego krokodyla.

Podczas gdy ten gadzi ośrodek zmienił właściciela w ostatnich latach (wielu nadal zna go jako Gagudju Crocodile Holiday Inn), hotel Mercure Kakadu Crocodile nadal zajmuje się pożeraniem turystów poszukujących przygód z całej Australii i nie tylko. Jako jedyny hotel z pełną obsługą w Kakadu, 110-pokojowa nieruchomość (najtańsze pokoje są w ogonie) to cywilizowane, klimatyzowane miejsce wytchnienia od otaczającej dzikiej przyrody i jej oszałamiającego naturalnego piękna. W części środkowej / dziedzińcu krokodyla znajduje się również odkryty basen, który stanowi lepszą alternatywę dla ochłodzenia się w pobliskim potoku Magela, zbiorniku wodnym pełnym jadowitych węży i ​​niezbyt potulnych krokodyli.

10 Kompleks turystyczny Giant Koala

Gigantyczna koala na moście Dadswells w Wiktorii. Mattinbgn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jeśli podczas tworzenia tej listy dowiedzieliśmy się czegoś o architekturze w kształcie zwierząt, to: Australijczycy kochają budynki w kształcie zwierząt.

Jedną z najbardziej kultowych – i najprzytulniejszych – australijskich pułapek na turystów, jest centrum handlu pamiątkami w maleńkim wiktoriańskim miasteczku Dadswell Bridge, które przyjmuje postać gigantycznego misia koala. Ukończony w 1989 r., a później czule nazwany „Sam” na pamiątkę słodkiej koali płci żeńskiej, która została uratowana podczas katastrofalnych pożarów buszu w Czarną Sobotę w 2009 r. Wysoki na 14 metrów Giant Koala Tourist Complex  znajduje się również w sąsiedztwie restauracji, lodziarni i sklepu z lizakami, miejsca do grillowania na świeżym powietrzu oraz małym zoo, w którym mieszkają dwa prawdziwe torbacze nadrzewne Karla i Cuddles.

11 Budynek kraba (restauracja Alimango)

Restauracja Alimango (Crab) w Dagupan na Filipinach. Simon Burchell / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Niestety, naprawdę niewiele się tam dzieje, jeśli chodzi o historię przerażającego budynku w kształcie kraba Dagupana, poza tym, że w pewnym momencie opuszczona konstrukcja była restauracją z owocami morza nazwaną na cześć skorupiaka – alimango lub krab błotny – który jest hodowany i spożywany na Filipinach i w Azji Południowo-Wschodniej.

12 Departament Rybołówstwa

Departament Rybołówstwa, Hyderabad, Indie. Nagaraju Raveender / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Chociaż przykłady architektury programowej na dużą skalę, które wykraczają poza status atrakcji przydrożnych, są coraz rzadsze, istnieje niewiele współczesnych przykładów zabawnych konstrukcji, które przybierają stylizowaną formę tego, co dzieje się w środku.

Byłbyś skłonny pomyśleć, że biura National Fisheries Development Board zajmowałyby kilka pięter anonimowego budynku, ale nie… najlepszy czteropiętrowy budynek w kształcie ryby powstał dla NFDB, organizacji promującej akwakulturę, utworzonej w celu wzmocnienia indyjskiego eksportu ryb i przewodzenia „błękitnej rewolucji”. Otwarty do użytku w 2012 roku kompleks – znany lokalnie jako Matsya Bhavan – mógł być zainspirowany innym pomnikiem ryb o dużych rozmiarach: wspaniałym, błyszczącym pomnikiem ryby barcelońskiej Starchitect Franka Gehry’ego, wzniesionym na nabrzeżu hiszpańskiego miasta w lato 1992 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich.

13 Wieża Słoni

Budynek słonia w Bangkoku.
Jarcje / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Chociaż w formie zdecydowanie bardziej abstrakcyjnej niż niektóre inne konstrukcje w kształcie stworzeń na naszej liście, niemożliwy do przeoczenia budynek Chang w Bangkoku zasługuje na swoją alternatywną nazwę: Wieża Słoni [Elephant Tower]. 32 piętrowy budynek  w dzielnicy Chatuchak, jest “mieszanym słoniem” – w środku znajdziesz luksusowe mieszkania, przestrzeń handlową i wiele więcej – został zaprojektowany przez architekta Sumset Jumsai tak, aby przypominał narodowe zwierzę Tajlandii. Jak zaznaczył dziennikarza i historyka Hoaga Levinsa, wybudowanie Elephant Tower w 1997 r. postanowiło wyzwanie marketingowe dla ludzi stojących za Słoniem Lucy, znacznie mniejszym dziełem architekturą inspirowaną słoniem i wieloletnim punktem orientacyjnym w Jersey. Po ponad stuleciu bycia największym budynkiem z motywem słonia na świecie, Lucy została zmuszona oddać swój tytuł temu budynkowi w Bangkoku.

Źródło:  Matt Hickman

Zdjęcia: Photo by Scott Webb on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x