Ten rzadki ptak to samiec po jednej stronie i samica po drugiej

W Rector w Pensylwanii badacze zauważyli jednego dziwnego ptaka.

Ten łuszcz strojny [rose-breasted grosbeak] o różanych piersiach ma różową plamkę na piersi i różowy „dół skrzydła” oraz czarne pióra na prawym skrzydle – charakterystyczne odcienie samców. Ale po lewej stronie ptak ma żółto-brązowe upierzenie, barwy typowe dla samic.

Annie Lindsay wraz ze swoimi kolegami z rezerwatu przyrody Powdermill w Rector łapała i oznaczała ptaki etykietami identyfikacyjnymi 24 września, kiedy kolega skontaktował się przez krótkofalówkę, aby powiadomić ją o odkryciu ptaka. Lindsay, która jest kierownikiem programu znakowania ptaków w Powdermill, od razu wiedziała, na co patrzy: pół-samiec, pół-samica istota znana jako gynandromorf.

„Ten ptak jest w swoim nielęgowym [upierzeniu], więc wiosną, kiedy znajdzie się w swoim upierzeniu lęgowym, będzie jeszcze bardziej surowo męski, żeński,”- mówi Lindsay. Kolory ptaka staną się jeszcze bardziej żywe, a „granica między męską i żeńską stroną będzie jeszcze bardziej widoczna”.

Takie ptaki są rzadkie. Lindsay widziała tylko jednego podobnego, ale mniej uderzającego ptaka 15 lat temu, mówi.

Gynandromorfy występują u wielu gatunków ptaków, owadów i skorupiaków, takich jak kraby i homary. Ten ptak jest prawdopodobnie wynikiem niezwykłego zdarzenia, gdy dwa plemniki zapładniają jajo, które ma dwa jądra zamiast jednego. Jajo może następnie rozwinąć męskie chromosomy płciowe z jednej strony i żeńskie chromosomy płciowe z drugiej, ostatecznie prowadząc do powstania ptaka z jądrem i innymi cechami męskimi na jednej połowie ciała oraz jajnikiem i innymi cechami żeńskimi na drugiej połowie.

W przeciwieństwie do hermafrodytów, które mają również genitalia obu płci, gynandromorfy są całkowicie męskie po jednej stronie ciała i żeńskie po drugiej.

Naukowcy nie wiedzą, czy ptaki te zachowują się bardziej jak samce czy samice, czy też potrafią się rozmnażać. Biolog UCLA Arthur Arnold zbadał jedną zeberkę zwyczajną [zebra finch] gynandromorficzną, która wykorzystywała męski śpiew i zachowanie, aby przyciągnąć samice. Jednak potrzeba więcej badań nad tym, czy zachowanie związane z jedną płcią jest bardziej dominujące w przypadku gynandromorfów, mówi. Takie badania są jednak trudne, ponieważ stworzenia są tak rzadkie.

W ciągu 64 lat znakowania ptaków Centrum Badań Ptaków Powdermill odnotowało mniej niż 10 takich ptaków. Po podziwianiu ich nowego znaleziska, Lindsay i jej koledzy zabrali łuszcza strojnego (Pheucticus ludovicianus) o różanej piersi do laboratorium, zmierzyli rozpiętość skrzydeł i zabrali cztery pióra, aby uzyskać DNA do przyszłych badań. Zespół wykonał później zdjęcia i filmy na TikTok z małym, pierzastym gościem, a następnie pozwolił mu odlecieć.

Źródło: Aayushi Pratap

Carnegie Museum of Natural History. Researchers at Powdermill Nature Reserve observe rare gynandromorph bird containing both male and female characteristics.

 R.J. Agate et alNeural, not gonadal, origin of brain sex differences in a gynandromorphic finchProceedings of the National Academy of Sciences. Vol. 100, April 15, 2003, p. 4873. doi: 10.1073/pnas.0636925100.

Zdjęcia: ANNIE LINDSAY

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x