Drakonidalny deszcz meteorów 2020: kiedy gdzie i jak oglądać nieprzewidywalny pokaz „spadającej gwiazdy”

Coroczny deszcz meteorów Drakonidów osiąga szczyt w środę, 7 października, ale nie miej nadziei na spektakularny pokaz na niebie.

Nawet w szczytowym momencie – który w tym roku ma miejsce tuż po zmroku w środowy wieczór – Drakonidy są zwykle skromne, generując zaledwie kilka meteorów na godzinę.

“Prysznic”, który jest zwykle aktywny od 6 do 10 października każdego roku, czasami daje niesamowity efekt. Na przykład w 1933 roku Sky-Watchers w Europie widział do 500 Draconidów na minutę. Obserwatorzy w całych zachodnich Stanach Zjednoczonych widzieli tysiące Drakonidów na godzinę u szczytu opadów w 1946 roku.

To zdjęcie z długiej ekspozycji, wykonane przez Jespera Grønne w Danii, pokazuje meteory Drakonidów przemykające po niebie w październiku 2011 r. Drakonidy były w tym roku niezwykle aktywne. Zdjęcie: Jesper Grønne

Drakonidy pojawiają się, gdy Ziemia przedrze się przez strumień gruzu wyrzucany przez eony przez kometę 21P / Giacobini-Zinner. Zwiększona intensywność taka jak w 1933 i 1946 – i mniejsze w 1926, 1952, 1985, 1998 i 2011 – wydają się „występować tylko wtedy, gdy Ziemia przechodzi właśnie wewnątrz orbity komety Giacobini-Zinner wkrótce po komecie”.

Eksperci nie przewidują, że w tym roku dojdzie do takiego zbliżenia. Więc jeszcze raz: nie spodziewaj się olśniewającej burzy Draconidów. Drakonidy „są deszczem typu wszystko albo nic. Są bogate w słabe meteoryty, jeśli się pojawią.”

Ta mapa nieba pokazuje promienistość roju meteorów Drakonidów i punkt, z którego wydają się pochodzić meteoryty. Zdjęcie: Starry Night Software

Większość opadów meteorytów najlepiej oglądać we wczesnych godzinach porannych. Ale aby zmaksymalizować doświadczenie Draconidów, zacznij obserwować wieczorem w ten weekend, gdy tylko się ściemni. Dzieje się tak dlatego, że konstelacja Draco, smoka – „promienistego” deszczu lub punkt, z którego wydają się “spadać” meteory – jest najwyżej na niebie tuż po zmroku.

Źródło: Mike Wall

Prelude to the Draconid Meteor Shower: Stargazers Capture Amazing Photos of Comet 21P

Zdjęcia: Mike Lewinski/Flickr/CC BY 2.0

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x