Skamieniałości manatów z epoki lodowcowej odkryto w Teksasie

Dzisiejsze manaty często przepływają u wybrzeży Teksasu i Florydy, kierując się dalej na południe w kierunku cieplejszych wód zimą. Teraz nowe skamieniałości sugerują, że ich przodkowie z epoki lodowcowej mogli dokonywać takich samych migracji.

Osiem plejstoceńskich kości manatów – żeber, szczęk i innych fragmentów – znalezionych wzdłuż wybrzeża Teksasu ujawnią, że ​​manaty albo żyły na tym obszarze, albo odwiedzały go regularnie między 11 000 a 240 000 lat temu. To odkrycie jest zaskakujące, ponieważ wskazuje, że albo wody przybrzeżne Teksasu były cieplejsze niż oczekiwano podczas epoki lodowcowej, albo starożytne manaty były bardziej tolerancyjne na zimno niż ich współcześni krewniacy.

Sześć skamieniałości pochodzi z prywatnych kolekcji podarowanych Sam Houston State University (SHSU) w Huntsville w ciągu 50 lat. Pozostałe dwie skamieniałości znajdują się w zbiorach The Jackson Museum of Earth History na University of Texas w Austin.

Skamielina dolnej szczęki manata. Jego krzywizna w kształcie litery S jest charakterystyczną cechą manatów. (Skala ma 0,8 cala lub 2 centymetry). Zdjęcie: Bell et al.

Fragment skamieniałości żebra manata. (Skala ma 0,8 cala lub 2 centymetry). Zdjęcie: Bell et al

Wszystkie kości oprócz jednej pochodzą z Trichechus manatus, tego samego gatunku, który dziś przemierza wody Zatoki Perskiej, spokojnie pasąc się na trawach morskich. Ostatnia kość, górna szczęka podarowana przez Briana Babina (R-Teksas), należy do wymarłego podgatunku Trichechus manatus bakerorum .

Odkrycie tak wielu plejstoceńskich okazów manatów było zaskoczeniem, powiedział Godwin, ponieważ uważano, że zwierzęta nie były w stanie zapuścić się tak daleko na północ podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy lodowce pokrywały górną część Ameryki Północnej, a większość wybrzeża Zatoki Perskiej miała klimat jak dzisiejsza Syberia i Tajga.

Manaty nie mają izolującego tłuszczu, a ich metabolizm jest niski, więc mogą przetrwać tylko w wodach podzwrotnikowych i tropikalnych, jak podaje Animal Diversity Web .

Manaty epoki lodowcowej mogły znaleźć schronienie w płytkich, ciepłych zatoczkach, pozwalając im przetrwać pomimo niższych temperatur w tamtych czasach. Wybrzeże Teksasu rozciągało się dalej w Zatokę Meksykańską, a ujścia rzek były szersze niż obecnie, powiedział w oświadczeniu geolog z University of Texas, David Mohrig, który nie był częścią zespołu badawczego.

Wyniki zostały opublikowane 1 października w czasopiśmie Palaeontologia Electronica.

Źródło: Stephanie Pappas

Pleistocene manatees in Texas

Zdjęcia: Robert Bonde / US Geological Survey

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x