Odkrycia wirusa zapalenia wątroby typu C zdobywają Nagrodę Nobla 2020

Trzech wirusologów otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Harvey Alter z amerykańskich National Institutes of Health w Bethesda w stanie Maryland, Michael Houghton, który obecnie jest na Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie, oraz Charles Rice z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku podzielą nagrodę w wysokości 10 miliona koron szwedzkich, czyli ponad 1,1 miliona dolarów, ogłosiło Zgromadzenie Nobla Instytutu Karolinska 5 października.

Około 71 milionów ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłe zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Szacuje się, że co roku 400 000 osób umiera z powodu powikłań choroby, takich jak marskość wątroby i rak wątroby. Obecnie głównym sposobem zarażania się ludzi są zanieczyszczone igły używane do wstrzykiwania leków dożylnych, ale kiedy naukowcy dokonali swoich odkryć w latach 70., 80. i 90. XX wieku, transfuzje krwi były ważnym źródłem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

„To trochę spóźnione” – mówi Dennis Brown, dyrektor naukowy Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Często minęły dziesięciolecia, zanim osiągnięcia naukowe zostaną uznane przez komitet Noblowski. Jednym z powodów uznania w tym roku może być COVID-19, mówi Brown. „Dzięki temu wirusologia i wirusy są w oczach opinii publicznej” – mówi. „To może być impuls, aby wysunąć naukę na pierwszy plan, powiedzieć, że kiedy włożymy w to pieniądze i kiedy mamy dobrze finansowanych ludzi pracujących nad tymi wirusami, możemy coś z nimi zrobić”.

Trio laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny – Harvey Alter, Michael Houghton i Charles Rice (od lewej) – wszyscy odegrali rolę w odkryciu wirusa zapalenia wątroby typu C, który może wywołać cichą, ale ostatecznie śmiertelną chorobę. „Trudno jest znaleźć coś, co byłoby tak korzystne dla ludzkości” – powiedział Thomas Perlmann, sekretarz generalny Komitetu Nobla. Odkrycie „doprowadziło do ulepszeń dla milionów ludzi na całym świecie”. (OD LEWEJ) BIURO HISTORII NIH / FLICKR; UNIV. ALBERTY; ROCKEFELLER UNIV.

Alter pracował w dużym banku krwi w NIH w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy wykryto wirusowe zapalenie wątroby typu B. (To odkrycie zdobyło w 1976 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny) Krew można było przebadać, aby ludzie nie dostali wirusa z transfuzji, ale u pacjentów nadal rozwijało się zapalenie wątroby. Alter i współpracownicy wykazali w połowie i późnych latach siedemdziesiątych XX wieku, że nowy wirus, nazwany „nie-A, nie-B”, powodował zakażenie i że wirus ten może być używany do przenoszenia choroby na szympansy.

Nieco ponad dekadę później Houghton, pracując w firmie farmaceutycznej Chiron Corp (obecnie część Novartis), opracował sposób wyciągania fragmentów materiału genetycznego wirusa z krwi zakażonych szympansów i opracował test przesiewowy w kierunku zapalenia wątroby typu C- zakażona krew. Wyizolowanie materiału genetycznego wirusa trwało tak długo, ponieważ Houghton „musiał czekać, aż technologia będzie dostępna” – mówi Brown.

Badanie krwi opracowane przez Houghton i współpracowników zostało wykorzystane do badania krwi na całym świecie i radykalnie zmniejszyło liczbę zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C – powiedziała Gunilla Karlsson Hedestam, immunolog z Karolinska Institute w Sztokholmie, która opisała wkład laureatów. Wcześniej „transfuzja krwi przypominała rosyjską ruletkę” – powiedział członek komisji selekcyjnej Nils-Göran Larsson.

Pozostało jednak pytanie, czy sam wirus zapalenia wątroby typu C był odpowiedzialny za infekcję. Rice i współpracownicy pracujący na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis zszyli razem fragmenty genetyczne wirusa wyciągniętego z krwi zakażonych szympansów do działającego wirusa i wykazali, że może on powodować zapalenie wątroby u zwierząt. „To dostarczyło przekonujących dowodów, że samo sklonowane wirusowe zapalenie wątroby typu C może wywołać chorobę” – powiedział Karlsson Hedestam.

To także przygotowało grunt pod prace, które doprowadziłyby do opracowania leków, które mogą teraz wyleczyć większość osób zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, powiedział Richard Lifton, prezes Uniwersytetu Rockefellera podczas konferencji prasowej. Przez wiele lat po tym, jak Houghton zidentyfikował genetykę wirusa, nadal nie było możliwe wyhodowanie zapalenia wątroby typu C w komórkach na naczyniach laboratoryjnych – niezbędny krok w opracowywaniu leków.

„Pamiętam, że wtedy myślałem, że będzie to dla nas bardzo krótkotrwały obszar badań” – powiedział Rice na konferencji prasowej. Myślał, że dzięki informacjom, które grupa Houghton odkryła, firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne szybko przejmą kontrolę ale zapalenie wątroby typu C okazało się trudniejsze. Rice i współpracownicy w końcu odkryli brakujący fragment wirusa na końcu wirusa, który umożliwia mu replikację w komórkach.

Thomas Perlmann, sekretarz generalny Zgromadzenia Nobla, musiał kilka razy próbować, zanim dotarł do Alter i Rice, aby przekazać im wiadomość o ich wygranej. Alter powiedział, że wstał ze złością za trzecim razem, gdy jego telefon zadzwonił przed 5 rano, ale jego złość szybko przeszła w szok. „To nieziemskie. To coś, o czym nie myślisz, że nigdy się nie wydarzy, a czasami nie uważasz, że zasługujesz na to. A potem to się dzieje ”- powiedział w wywiadzie opublikowanym na nobelprize.org. „W tym szalonym roku COVID, w którym wszystko jest do góry nogami, to miłe do góry nogami”.

Laureaci podkreślali, że nauka opiera się na pracy innych i wymaga czasu, konsekwentnego finansowania i wytrwałości.

„To długa historia, 50-letnia saga i myślę, że jest to hołd dla niekierowanych badań, kiedy nie wiesz, dokąd się wybierasz, ale po prostu idziesz” – powiedział Alter na konferencji prasowej. „Jeśli coś znajdziesz i nie wiesz, co to jest lub dlaczego tak jest, szukaj dalej, nie ustawaj. Dzięki uporczywemu wirusowi ciągłe badania opłaciły się. ”

Źródło: Tina Hesman Saey

Zdjęcia: CDC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x