Dziwaczna grupa popierająca Trumpa, którą łączy niekonwencjonalne pomysły na temat szczepionek, satanizmu, krzywdzenia dzieci i końca świata, staje się coraz bardziej wpływowa, gdy Ameryka zbliża się do najbardziej zaciekłych wyborów w swojej historii.

Rdzeniem teorii QAnona jest to, że Donald Trump toczy tajną wojnę z szatańskim, molestującym dzieci spiskiem czołowych Demokratów i gwiazd Hollywood. Zwolennicy QAnon organizują wiece i grupy na Facebooku pod hasłem „Save the Children”, aby ułatwić wejście ich teorii do głównego nurtu.

Niedawny pozytywny test Prezydenta na obecność Covid-19 posłuży jedynie do rozbudzenia bardziej dzikich teorii spiskowych w grupie. Gdyby poważnie zachorował lub nawet umarł z powodu choroby, nieuchronnie wywołałoby to pogłoski, że został celowo zainfekowany przez podejrzane siły w rządzie. Wielu kultystów QAnon jest także członkami uzbrojonych milicji grożących wojną domową, gdyby prezydent Trump przegrał w listopadzie. QAnon są szeroko rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych i byłoby bardzo trudno ich powstrzymać lub kontrolować.

QAnon ma swoje korzenie w teorii spiskowej Pizzagate – bezpodstawnych i fałszywych twierdzeniach, że Demokraci stanowili rdzeń grupy zajmującej się wykorzystywaniem dzieci, która miała swoją siedzibę w piwnicy popularnej restauracji w Waszyngtonie Comet Ping Pong. Pizzagate zakończył się aresztowaniem Edgara Maddisona Welcha, mężczyzny z Północnej Karoliny, który wierzył, że niewolnicy są przetrzymywani w piwnicy Comet Ping Pong i wpadli z karabinem szturmowym, aby ich „uratować”.

Welch przyznał później, że podjął „niezwykle nierozważną decyzję”, aby spróbować uratować dzieci, które nigdy tam nie były. „Informacje na ten temat nie były w 100% prawdziwe” – powiedział.

Ale nadal pojawiają się podobne fałszywe twierdzenia, z różnymi politykami i celebrytami obsadzonymi w roli złoczyńców, rozpowszechniane przez internetowe fora dyskusyjne przez anonimowe źródło znane jako Q. Wpisy Q zawierają niezliczone wskazówki, które kultyści wplatają w teorie dotyczące „głębokiego państwa”, które postrzegają jako siłę wewnątrz rządu, która sprzeciwia się ich bohaterowi Donaldowi Trumpowi. Nikt nie wie, kim jest tajemniczy „Q”, ani nawet ilu członków ma grupa. Szacunki podają liczbę zagorzałych zwolenników QAnon na około 150 000.

To może nie być wiele w kraju wielkości USA, ale grupa jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, a jej zwolennicy szeroko rozpowszechniają plotki o dzieciach przetrzymywanych jako zakładników w celach seksualnych lub dziwacznych eksperymentach.

Coraz większe są wpływy polityczne grupy, zwłaszcza w ramach Partii Republikańskiej w USA. Media Matters donoszą, że aż 79 kandydatów, którzy publicznie wyrazili sympatię dla przekonań QAnon, startuje do Kongresu w 2020 roku – 77 z nich na liście Republikanów.

I tak jak Pizzagate określił zbiór nieprawdopodobnych plotek internetowych, zanim spowodował wybuch agresji, tak QAnon wykazuje oznaki, ze ich działania mogą prowadzić do agresji. Federalni śledczy w El Paso w Teksasie powiedzieli, że traktują masową strzelaninę w sierpniu zeszłego roku jako akt krajowego terroryzmu.

Patrick Wood Crusius – 21-letni bandyta z Allen w Teksasie, który zabił 20 osób i zranił kolejnych 27 – opublikował „manifest” na jednym z ulubionych forów internetowych fanów QAnon, 8Chan.

Ten szeroko rozpowszechniony manifest zawierał szereg białych motywów nacjonalistycznych i antyimigranckich, które zgrabnie współgrały z retoryką QAnona. Donald Trump publicznie powiedział, że wielbiciele QAnon „wydają się go bardzo lubić”. Prezydent twierdził, że niewiele wie o ruchu, ale dodał, że słyszał, że „to ludzie, którzy kochają nasz kraj”.

Syn Trumpa opublikował na Instagramie mem QAnon tuż przed wiecem kampanii Trumpa w Tulsie.

Joanne Miller, która studiuje psychologię polityczną teorii spiskowych na Uniwersytecie Delaware, powiedziała Washington Post: „Mamy obecnego prezydenta, który używa retoryki spiskowej prawdopodobnie częściej niż jakikolwiek inny prezydent w historii współczesnej”.

Wskazówki Trumpa, że ​​mógłby spróbować utrzymać się w Białym Domu po porażce w sondażach konsolidując grupy takie jak QAnon i Proud Boys w potencjalny zbrojny opór przeciwko nadchodzącemu demokratycznemu prezydentowi, są mało prawdopodobne, aby konflikt dotyczący wyniku listopadowych wyborów w USA przerodził się w otwartą wojnę. Ale jeśli tak się stanie, jest prawie pewne, że oddziały uderzeniowe rebelii otrzymają instrukcje od QAnon.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: dailystar.co.uk

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x