Greta Thunberg jest szwedzką działaczką na rzecz zmian klimatycznych, która zyskała sławę, inicjując powszechne protesty studentów na całym świecie.

W maju 2018 roku, w wieku 15 lat, Thunberg wygrała konkurs na esej na temat zmian klimatu, zorganizowany przez dziennik Svenska Dagbladet. W sierpniowy poniedziałek następnego roku opuściła szkołę i usiadła przed szwedzkim parlamentem z napisem „Skolstrejk för klimatet” (strajk szkolny na rzecz klimatu).

Jej protest szybko przyciągnął uwagę lokalnych mieszkańców, gdy koledzy, a nawet nauczyciele, dołączyli do niej z własnymi znakami. Zdjęcia protestów i artykuły szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, podsycając kolejne informacje o aktywizmie kierowanym przez studentów w mediach głównego nurtu.

Do grudnia tego roku dziesiątki tysięcy uczniów w wieku szkolnym w wielu krajach, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii, zamiast chodzić do szkoły, maszerowały, domagając się działań na rzecz klimatu. W ciągu dwóch lat odbywały się strajki klimatyczne z udziałem milionów ludzi z różnych narodowości i środowisk.

Odkąd zasiadała przed parlamentem swojego kraju, Thunberg stała się znaną twarzą działań na rzecz zmiany klimatu. We wrześniu 2019 roku zwróciła się do Organizacji Narodów Zjednoczonych z pełnym pasji przemówieniem, w którym zarzuciła światowym przywódcom zawodzenie przyszłych pokoleń przez brak zdecydowanych działań przeciwko globalnemu ociepleniu.

Thunberg została uznana za osobę roku magazynu Time w 2019, a także otrzymała nominację do Pokojowej Nagrody Nobla 2020.

Szczegóły biograficzne

Urodzona: 3 stycznia 2003 r.

Jako osoba: Greta Thunberg ma zdiagnozowane zaburzenie ze spektrum autyzmu (wraz z powiązanymi stanami, takimi jak zaburzenia koncentracji uwagi i mutyzm wybiórczy), które, jak czuje, zapewniło jej umiejętności i perspektywy, które stanowią podstawę jej protestów.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3 | Zdjęcia: Gettyimages, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x