Dlaczego naukowcy eksperymentują na zwierzętach?

Badania na zwierzętach w nauce to eksperymenty, które kontrolują zachowanie zwierzęcia lub jego fizjologię, często służą jako model dla biologii człowieka, gdy testy na ludziach są niepraktyczne lub nieetyczne.

Gatunek lub klasyfikacja zwierząt wykorzystywanych do testów w dużej mierze zależy od celu eksperymentu.

Na przykład ryba kryjąca się pod nazwą Danio pręgowany szybko się rozmnaża, jest łatwa w utrzymaniu i praktycznie przezroczysta, a także zawiera 70% genów występujących u ludzi. Wszystko to sprawia, że ​​nadaje się do badań nad chorobami człowieka i rozwojem embriologicznym.

Gryzonie od dawna są wykorzystywane do eksperymentów naukowych i obecnie stanowią około trzech czwartych wszystkich zwierząt poddawanych testom. Łatwe w hodowli i rozmnażaniu, ich fizjologia i genomy pokrywają się w jeszcze większym stopniu z tymi u ludzi, co czyni je odpowiednimi modelami do badania zachowań, toksykologii i skutków leczenia.

W badaniach naukowych na szeroką skalę wykorzystywano również naczelne inne niż ludzie, zwłaszcza szympansy i rezusy. Eksperymenty na naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych mogą dostarczyć cennych informacji na temat szerokiego zakresu zagadnień, od toksyczności leków po neurologię.

Jednak bliskie nam podobieństwo zwierząt z rzędu ssaków naczelnych oznacza również, że wykorzystywanie ich w eksperymentach jest najbardziej kontrowersyjnym ze wszystkich rodzajów testów na zwierzętach. Ogólnie, dane z różnych krajów, w tym z Unii Europejskiej, pokazują, że badania na naczelnych innych niż ludzie stanowią mniej niż 1 procent wszystkich badań na zwierzętach.

Jednak badania na małpach nie zostały jeszcze wycofane: w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę badań z udziałem małp.

Jak przydatne są modele zwierzęce w eksperymentach?

Doświadczenia na zwierzętach, jeśli są przeprowadzane według ścisłych metod i odpowiednich protokołów, mogą dostarczyć wiarygodnych dowodów na to, jak fizjologia lub zachowanie tego zwierzęcia reaguje w warunkach eksperymentu; badania genetyczne są szczególnie skuteczne, podczas gdy badania behawioralne mogą przynieść mniej jednoznaczne wnioski.

Niestety, eksperymenty wykorzystujące modele zwierzęce są często źle zaprojektowane, przeprowadzone lub przeanalizowane. Może również istnieć nierównowaga płci, na przykład wiele badań na gryzoniach przeprowadzono tylko na samcach myszy.

Nawet jeśli zwierzęta są modyfikowane genetycznie, aby lepiej odzwierciedlały ludzką biochemię, zawsze istnieje ryzyko, że niezidentyfikowane zachowanie lub funkcja może oznaczać, że wyników eksperymentów nie można zastosować w stosunku do ludzi.

Nie oznacza to, że modele zwierzęce są bezużyteczne.  Oznacza to, że powinniśmy być ostrożni, jeśli chodzi o to, jak wyniki eksperymentu opartego na modelu zwierzęcym wpłyną na nasze własne ciała.

Etyka a testy na zwierzętach

Obawy związane z eksperymentami na modelach zwierzęcych często opierają się na moralności pozbawiania zwierząt wolności lub narażania ich na ból czy dyskomfort w celu zaspokojenia ludzkich potrzeb.

Na skrajnym końcu spektrum etyki znajduje się twierdzenie, że wszystkie zwierzęta mają prawa równe ludziom, a zatem żaden eksperyment, który nie zostałby etycznie przeprowadzony na ludziach, nie powinien być przeprowadzany na żadnym zwierzęciu.

Obecnie komisje etyczne zwykle rozważają potencjalne korzyści płynące z eksperymentu z ryzykiem krzywdy i cierpienia zwierzęcia. Jednak to, co stanowi korzyść, a także obiektywne sposoby definiowania dopuszczalnych granic urazów, bólu i dyskomfortu u różnych zwierząt może sprawić, że ta decyzja może być znacznie trudniejsza, niż się początkowo wydaje.

Jaka jest przyszłość testów na zwierzętach?

Ponad pół wieku temu zoologowie William Russell i Rex Burch zasugerowali, że eksperymenty powinny stać się bardziej humanitarne dzięki przestrzeganiu zasady 3R (ang. restrict, refine, replace) – ogranicz testy na zwierzętach, dopracuj eksperymenty i korzystaj z najlepszej i najnowszej technologi.

Postępy w modelowaniu komputerowym i projektowaniu kultur tkankowych in vitro nadal stanowią alternatywę dla modeli zwierzęcych.

Te rozwiązania mogą nie uczynić sposobu, w jaki przeprowadzamy eksperymenty, bardziej wiarygodnym. Jednak dzięki solidnej debacie i rzetelnym procedurom przeglądu, testy na zwierzętach oraz związane z nimi problemy etyczne i praktyczne będą mogły odejść w niepamięć.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6 | Zdjęcia: Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x